Մեկնարկել են վերապատրաստումները հեռավար կրթության ոլորտում
Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում մեկնարկել են պրոֆեսորադասախոսական կազմի մեթոդական վերապատրաստումը հեռավար դասընթացների կառուցման ուղղությամբ: Չորս ամիսների ընթացքում դասախոսները կվերապատրաստվեն հեռավար կրթության տեխնոլոգիաների, հեռավար կրթության մանկավարժության, հեռավար դասընթացի ստեղծման առանձնահատկությունների և առցանց հաղորդակցման կանոնների ոլորտում:
Հայաստանի բարձրագույն կրթության Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ դրամաշնորհային ծրագրի մասնակիցները ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան և ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնն են: Ծրագրի նպատակը Հայաստանի Հանրապետությունում հեռավար ուսուցման ազգային համակարգի ձևավորմանն ու զարգացմանը, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով մագիստրոսական կրթության հասանելիության ապահովմանը նպաստելն է:
Ծրագրի շրջանակում մշակվել են հեռավար կրթության իրականացումը կարգավորող նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերը, պատրաստվել է Գործարար վարչարարություն մագիստրոսական կրթական ծրագրի հեռավար ուսուցման ուսումնական պլանը, որը կգործարկի 2017-2018 ուսումնական տարում:

Training in Distance Learning Launched
In the frames of “Online Master’s Program with Joint Diplomas” grant project the training of the academic staff in the construction of online courses has launched at ISEC NAS RA. During four months the academic staff will be trained in online technologies, online pedagogy, features of building an online course and online communication rules.
Members of “Online Master’s Program with Joint Diplomas” grant project implemented with financing of Competitive Innovation Fund of higher education in Armenia (ICF) are the Public Administration Academy of RA and International Scientific-Educational Center of National Academy of Sciences of Armenia.
The Project tends to design and develop the national system of distance education in the Republic of Armenia and to provide availability of masters’ programs by means of information and communication technologies.
Within the framework of the Project, drafts that regulate normative legal acts of distance education have been worked out, as well as the education program of online “Master in Business Administration” program has been developed.