Մեկնարկել են վերապատրաստումները հեռավար կրթության ոլորտում
Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում մեկնարկել են պրոֆեսորադասախոսական կազմի մեթոդական վերապատրաստումը հեռավար դասընթացների կառուցման ուղղությամբ: Չորս ամիսների ընթացքում դասախոսները կվերապատրաստվեն հեռավար կրթության տեխնոլոգիաների, հեռավար կրթության մանկավարժության, հեռավար դասընթացի ստեղծման առանձնահատկությունների և առցանց հաղորդակցման կանոնների ոլորտում:
Հայաստանի բարձրագույն կրթության Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ դրամաշնորհային ծրագրի մասնակիցները ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան և ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնն են: Ծրագրի նպատակը Հայաստանի Հանրապետությունում հեռավար ուսուցման ազգային համակարգի ձևավորմանն ու զարգացմանը, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով մագիստրոսական կրթության հասանելիության ապահովմանը նպաստելն է:
Ծրագրի շրջանակում մշակվել են հեռավար կրթության իրականացումը կարգավորող նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերը, պատրաստվել է Գործարար վարչարարություն մագիստրոսական կրթական ծրագրի հեռավար ուսուցման ուսումնական պլանը, որը կգործարկի 2017-2018 ուսումնական տարում:

Началась подготовка профессорско-преподавательского состава МНОЦ НАН РА в сфере дистанционного образования
В рамках грантовой программы «Дистанционное магистерское образование с присвоением совместного диплома» началась подготовка профессорско-преподавательского состава МНОЦ НАН РА в построении дистанционных занятий. На протяжении четырех месяцев преподаватели пройдут стажировку в сфере технологий и педагогики дистанционного образования, правил онлайн коммуникаций и особеннностей организации дистанционых занятий. Участники грантовой программы «Дистанционное магистерское образование с присвоением совместного диплома», осуществляемой финансированием Конкурсного фонда инноваций(КФИ) высшего образования Армении, - Акаадемия государственного управления РА и Международный научно-образовательный центр НАН РА. Цель программы – содействие формированию и развитию национальной системы дистанционного обучения, обеспечение доступности магистерского образования посредством применения информационных и коммуникационных технологий в Республике Армения. В рамках этой программы были разработаны проекты нормативных правовых актов, регулирующих осуществление дистанционного образования, а также был подготовлен учебный план магистерской образовательной программы дистанционного обучения «Бизнес-администрирование» для 2017-2018 учебного года.