Կրթության որակը՝ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի առաջընթացի կարևոր բաղադրիչ
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժինը, մշտապես կարևորելով կրթության որակի շարունակական բարելավումն ու զարգացումը Կենտրոնում, ս.թ. հուլիսի 11-ին կազմակերպել էր հերթական հանդիպումնը ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչների, ամբիոնների որակի ապահովման պատասխանատուների և ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ: Օրակարգը՝ այստեղ:
Հանդիպման ընթացքում վեր հանվեցին կրթության որակին առնչվող տարբեր հարցեր և խնդիրներ:
Ներկայացվեց շրջանավարտների կողմից առկա և հեռակա բաժինների կրթական ծրագրերի և պրակտիկաների գնահատման վելուծությունների արդյունքները, ԳԿՄԿ-ում գործող գնահատման համակարգի ձևերն ու հնարավոր փոփոխման եղանակները: Որոշվեց փոփոխել պրակտիկայի իրականցման ձևերն ու ժամկետները ՝ շեշտը դնելով գործնական բաղադրիչի առավել մեծացման վրա:
Ամբիոնների վարիչներին հանձնարարվեց «Ամբիոնների գործունեության որակի գնահատման» կարգին համապատասխան՝ մինչև ս/թ սեպտեմբերի 30-ը ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժին ներկայացնել իրենց ղեկավարած ամբիոնների գործունեության գնահատման հաշվետվությունները:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը նշեց, որ բաժինը մշտապես կարևորում է նմանատիպ հանդիպումներն ու խոստացավ առաջիկայում կրկին կազմակերպել այսպիսի քննարկումներ ՝ ի նպաստ կրթության որակի բարձրացման և լավագույն փորձի փոխանցման:

Качество образования - важная составляющая развития Международного научно-образовательного центра Национальной Академии Наук РА (МНОЦ НАН РА)
Продолжительное улучшение и развитие качества образования постоянно находится в центре внимания и деятельности отдела обеспечения качества образования МНОЦ НАН РА. С этой целью 11 июля с.г. была организована встреча с заведующими, руководителями, исполнительными лицами кафедр МНОЦ, ответственными за обеспечение качества образования. Повестка здесь.
Во время встречи обсуждались разные вопросы и проблемы, касающиеся качества образования: результаты анализа по оцениванию со стороны выпускников Центра образовательных программ очного / заочного обучения и практики; формы и возможные методы изменения действующей системы оценивания в МНОЦ. В итоге обсуждений были изменены сроки и формы проведения практики, делая акцент на большем увеличении практической части обучения.
Заведующим кафедр был предоставлен порядок "Об оценивании качества деятельности кафедр", в соответствии которому до 30 сентября с.г. кафедры должны представить отчеты по оцениванию своей деятельности в отдел обеспечения качества образования МНОЦ. Заведующая отделом обеспечения качества образования МНОЦ НАН РА Нарине Варданян отметила важность подобных встреч, необходимость дискуссий и обмена опытом в деле повышения качества образования.