ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնն ամրապնդում է իր դիրքերն աշխատաշուկայում
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն զբաղվում է մրցունակ և որակյալ գիտամանակավարժական կադրերի պատրաստմաբ՝ ավելի դյուրին դարձնելով անցումը կրթությունից դեպի գիտություն: Այս ճանապարհին անչափ կարևոր է սերտ համագործակցությունը գործատու կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների միջև: Աշխատաշուկան տնտեսական և սոցիալական բարդ համակարգ է, որն անհրաժեշտ է մշտապես հետազոտել և ուսումնասիրել՝ արդի պահանջներին համապատասխան մասնագետներ ապահովելու նպատակով: Ուստի համաձայն ԳԿՄԿ հետազոտական ռազմավարության առանցքային դրույթների իրականացման, Կենտրոնում գիտահետազոտական աշխատանքների ծավալի ընդլայնման, արդյունավետության բարձրացման ու հետազոտության արդյունքների ապրանքայնացման գործընթացների իրականացման՝ ս/թ ապրիլի 2-ին ԳԿՄԿ հանրային կապերի և զբաղվածության բաժնի և գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ն. Հակոբյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հանդիպում «Իմեքս Գրուպ» ՍՊԸ ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանը, տնօրինության ներկայացուցիչներ, ամբիոնի վարիչներ:
Տնօրեն Ա. Սարգսյանը ողջունեց նոր ձևավորվող համագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում այն ավելի կընդլայնվի։ Ուսանեղների պրակտիկայի և կիրառական գիտելիքների մատուցման հարցում կարևորեց «Իմեքս գրուպ» ՍՊԸ-ի ներգրավվածությունը:
Արդեն ավելի քան 20 տարի է «Իմեքս Գրուպ» ընկերությունը հաստատուն քայլերով առաջ է շարժվում։ Նրա կազմում են գործում «Իդեալ» համակարգը, «Կերամիկա» խանութների ցանցը, «Մառանիկ» ընկերությունը, «Լիտո կոլ», «Բիտհերմ» սալիկի սոսինձների, խողովակների և շինանյութի արտադրությունը։ Այն համակարգում է նաև բրենդային հագուստի ներմուծմամբ և վաճառքով զբաղվող «Z&A» ընկերության աշխատանքները (Burberry, Ermenegildo Zegna, Polo Ralph Lauren, Emporio Armani, OVS, Coin Casa):
Կենտրոնի և «Իմեքս գրուպ» ընկերության միջև կնքված համագործակցության շրջանակներում մեր ուսանողները կկարողանան իրենց պրակտիկան անցկացնել ընկերության տարբեր կազմակերպություններում, համալրել թափուր հաստիքները, իրականացնել համատեղ դասընթացներ, մշակել նոր ծրագրեր: Նմանատիպ փոխհամագործակցությունը կնպաստի աշխատաշուկայում որակյալ և մրցունակ կադրերի համալրմանը։

Укрепление позиций МНОЦ НАН РА на рынке труда
МНОЦ НАН РА занимается подготовкой конкурентоспособных и квалифицированных научно-педагогических кадров для плавного перехода от образования к науке. В этом контексте очень важно тесное сотрудничество между учебными заведениями и учреждениями работодателей. Рынок труда - это сложная экономическая и социальная система, которую необходимо постоянно исследовать с целью обеспечения соответствующими специалистами с критериями современных требований.
Таким образом, в соответствии с выполнением ключевых положений исследовательской стратегии МНОЦ, расширением объема научных исследований Центра, повышением эффективности и внедрением процессов коммерциализации результатов исследований, по инициативе замдиректора МНОЦ по научной линии Н. Акопян и отдела карьеры и связей с общественностью состоялась (2 апреля с. г.) встреча с представителями ООО "Имэкс Груп/ Imex Group". На встрече присутствовали директор МНОЦ А. Саргсян, представители администрации и заведующие кафедрами.
Директор МНОЦ НАН РА А. Саргсян приветствовал вновь сформированное сотрудничество, выразив надежду, что в будущем оно будет расширяться. Важное значение было уделено роли ООО «Имэкс Груп» в вопросе практики и прикладных знаний студентов.
Уже более 20 лет компания "Имэкс Груп/ Imex Group" уверенными шагами движется вперед. В ее состав входят система "Идеал", сеть магазинов "Керамика", компания "Мараник", производство "Lito Cole", "Bitherm" плиточных клеев, труб и строительных материалов. Компания "Имэкс Груп/ Imex Group" также координирует работу компании Z&A (Burberry, Ermenegildo Zegna, Polo Ralph Lauren, Emporio Armani, OVS, Coin Casa), которая занимается импортом и продажей брендовой одежды.
В рамках сотрудничества, подписанного между Центром и "Имэкс Груп - Imex Group", наши студенты смогут проходить практику в разных организациях компании, восполнить вакантные места, проводить совместные курсы обучения и разрабатывать новые программы. Тесное, совместное сотрудничество МНОЦ с учреждениями работодателей может только способствовать формированию квалифицированных и конкурентоспособных кадров на рынке труда.