Հանդիպում Թուլուզի Ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտի և Պոլ Սաբատիե համալսարանի պատվիրակության հետ
Մայիսի 29, 2019
Սույն թվականի մայիսի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրինությունը Էրազմուս+ շարժականության ծրագրի շրջանակում հյուրընկալել էր IRIT-Թուլուզի Ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտի և Պոլ Սաբատիե համալսարանի իր գործընկերներին: Պատվիրակության կազմում էին Կլեր Թովարին և Մարիա Իռեն Լա Պեռային Պոլ Սաբատիե համալսարանի եվրոպական գրասենյակից և պրոֆեսոր Ժան-Պիեռ Ջեսսելին, պրոֆեսոր Ալեն Կրուզիլին ու Պիեռ-Հենրի Կրոսին Թուլուզի ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտից: Վերջիններիս ուղեկցում էր ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ թեմաներ, այդ թվում՝ հետագա համագործակցության հեռանկարները՝ ուսանողների փոխանակման ծրագրերի ներկա կարգավիճակը և առաջիկա պլանները նոր Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի ուղղությամբ՝ բարձր արդյունավետության տվյալների վերլուծության ոլորտում։

Перспективы дальнейшего сотрудничества МНОЦ НАН РА и Институт исследований информатики университета Тулузы им. Поля Сабатье
Май 29, 2019
24 мая с.г. в рамках международной программы "Эразмус+" делегация из Института исследований информатики (IRIT) университета Тулузы им. Поля Сабатье посетила Международный научно-образовательный центр НАН РА в составе: Клер Товари и Мария Ирен Ла Пераи из европейского офиса университета, профессора - Жан-Пьер Джесслин. Ален Крузилин и Пьер-Генри Кросин из Института исследований информатики (IRIT) университета. Их сопровождал директор Института проблем информатики и автоматизации НАН РА Грачья Асцатрян.
Во время встречи обсуждалось множество тем, в особенности - перспективы дальнейшего сотрудничества, статус программ по обмену студентами и ближайшие планы в направлении новой программы "Эразмус+" по развитию возможностей в сфере анализа данных высокой эффективности.