ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունն այցելեց Տավուշի մարզ
Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը ԳԿՄԿ ուսանողական խորհրդի հետ սույն թվականի ապրիլի 25-ին այցելեց Տավուշի մարզ՝ բացահայտելու Հայաստանի չքնաղ բնությունն ու տեսարժան վայրերը և ամրապնդելու ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հետ արդեն ձեռք բերված համագործակցության կապերը:
Մեր պատվիրակությունն այցելեց գեղատեսիլ Դիլիջան, շրջեց կոլորիտային հին փողոցներում, այցելեց փայտերի թանգարան:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ԳԿՄԿ պատվիրակությանը դիմավորեցին համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի պետը, ուսանողական խորհրդի նախագահն ու ուսանողները: Կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը ծանոթացավ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողների հետ, կարևորեց նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը, համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի պետ Ա. Եգանյանի հետ քննարկեց համագործակցության առաջիկա ծրագրերն ու անելիքները:
ԳԿՄԿ մագիստրանտներն ու ԻՄ ուսանողները միասին այցելեցին Իջևանի «Դենդրոպարկ», որտեղ ավելի քան 650 տեսակի ծառ ու թուփ կա գրեթե բոլոր մայրցամաքներից՝ բացառությամբ Ավստրալիայի: Այնուհետև խումբն ուղևորվեց 13-րդ դարի վանական համալիր՝ Մակարավանք, որտեղ տեղի քահանան միասնական աղոթք բարձրացրեց 1915 թ. Հայոց Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին:
Հանդիպումն ավարտվեց այցելությամբ Քարի լիճ, որտեղ երկու բուհերի ուսանողները հնարավորություն ունեցան ավելի լավ ճանաչելու միմյանց, քննարկելու համատեղ ծրագրերն ու անելիքները՝ հուսալով, որ հաջորդ հանդիպումը շատ չի ուշանա:

Посещение делегации МНОЦ НАН РА Тавушской области
Отдел карьеры и по связям с общественностью вместе со Студенческим советом Международного центра науки и образования НАН РА 25 апреля с.г. посетили Тавушскую область, чтобы укрепить уже установленные связи сотрудничества с Иджеванским филиалом ЕГУ, сочетая полезное с приятным – наслаждаясь прекрасной природой и достопримечательностями Армении.
Наша делегация побывала в живописном Дилижане, прогулялась по его красочным старинным улочкам и посетила Музей дерева. В Иджеванском филиале ЕГУ нашу делегацию встретили заведующий отделом внешних связей университета, председатель студенческого совета и студенты.
Заведующая отделом карьеры и по связям с общественностью Центра А. Шахазизян познакомилась со студентами Иджеванского филиала ЕГУ, отметила важность проведения подобных мероприятий и обсудила с заведующим отделом внешних связей университета А. Еганяном предстоящие программы и мероприятия сотрудничества.
Студенты МНОЦ НАН РА и Иджеванского филиала ЕГУ посетили "Дендропарк" Иджевана, где растет более 650 видов деревьев и кустарников почти со всех континентов, кроме Австралии.
Затем группа отправилась в монастырский комплекс 13 века Макараванк, где местный священник совершил совместную молитву по поводу памяти невинных жертв - геноцида армян в Османской империи 1915 года. Встреча завершилась посещением Каменного (Кари) озера, где студенты двух вузов имели возможность лучше узнать друг друга, обсудить совместные программы и мероприятия в надежде, что следующая встреча не запоздает.