Ավարտվեցին իրավաբանական 3-րդ դպրոցի դասընթացները
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում ավարտվեցին «Լինենք իրազեկ և պաշտպանված» խորագիրը կրող իրավաբանական 3-րդ դպրոցի աշխատանքները:
Հետաքրքիր և բովանդակալից ասախոսությամբ հանդես եկավ նաև ԳԿՄԿ «Իրավագիտության» ամբիոնի վարիչ, Փաստաբանների պալատի նախագահ Ս. Բաբայանը։ Դասախոսությունը նվիրված էր պայմանագրային իրավունքին և նրան առնչվող ամենատարբեր հարցերի:
Դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին նաև փաստաբանների գործունեության ուղղությունները, արդարադատության իրականացման գործում փաստաբանների դերի անհրաժեշտությունը, Փաստաբանների դպրոց ընդունվելու, ուսաումնառության և գործունեության պայմանները:
Ամփոփիչ դասընթացի ավարտին մասնակիցներին հանձնվեցին մասնակցության հավաստագրեր: Ս․ Բաբայանը ողջունեց մասնակիցներին՝ Իրավաբանական 3-րդ դպրոցին ակտիվ մասնակցելու, իրավագիտության ոլորտում գիտելիքներն ու հմտությունները զարգացնելու և ինքնակրթությունը մշտապես կարևորելու համար։ Նա հույս հայտնեց, որ մասնակիցները իրավաբանական գործունեության ընթացքում կկիրառեն ստացած մասնագիտական գիտելիքները:
ԳԿՄԿ հանրային կապերի բաժնի մասնագետ Մ. Փարսադանյանը շնորհավորեց բոլոր ունկնդիրներին՝ համոզված լինելով, որ ստացած գիտելիքները կօգնեն յուրաքանչյուրին կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Հիշեցնենք, որ Իրավաբանական 3-րդ դպրոցը մեկնարկել էր ս/թ սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի իրավագիտության ամբիոնի, հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի, ինչպես նաև ՈւԽ նախաձեռնությամբ։ Դասընթացներն անցկացվում էին անվճար հիմունքներով:
Դասընթացներն ունեին հետևյալ ուղղվածությունները՝
- Մարդու իրավունքներ
- Եվրոպական դատարանի նախադեպային պրակտիկա
- Ժառանգական իրավունք
- Բանկային իրավունք
- Անձանց քրեաիրավական պաշտպանություն և քրեական գործեր
- Մտավոր սեփականություն
- Իրավաբանական հմտություններ (իրավաբանական տեխնիկա և իրավաբանական գրագրություն)
- Պայմանագրային իրավունք
- Միջազգային իրավունք
Դպրոցի շրջանակներում դասախոսություններով հանդես եկան ՝
ԵՊՀ պետության և իրավունքի տեսության և պատմության ամբիոնի դոցենտ՝ Տարոն Սիմոնյանը, ԳԿՄԿ իրավագիտության ամբիոնի վարիչ, Փաստաբանների պալատի նախագահ Սիմոն Բաբայանը, ԳԿՄԿ իրավախորհրդատու, դասախոս Լ. Խառատյանը, ԳԿՄԿ շրջանավարտներ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արման Սարոյանը, Եվրոպական համալսարանի իրավագիտության ամբիոնի հայցորդ և դասախոս Անուշավան Մուշեղյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի իրավաբանական վարչության պետ Անուշ Գասպարյանը, իրավաբան Միհրան Գալստյանը, փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը, ԳԿՄԿ մագիստրանտ, փաստաբան Արթուր Դավթյանը:

Завершение курса занятий 3-ей Юридической школы
В Международном научно-образовательном центре НАН РА завершились работы 3-ей Юридической школы под названием "Знать означает - быть защищённым".
С интересной, содержательной лекцией выступил заведующий кафедрой "Правоведения" МНОЦ, вновь избранный председатель Палаты адвокатов С. Бабаян. Лекция была посвящена договорному праву и его смежным вопросам. Во время лекции также были представлены направления деятельности адвокатов, роль адвокатов в необходимости осуществления правосудия, условия приема, учебного процесса и деятельности Школы адвокатов.
По окончании заключительного занятия участникам были вручены сертификаты об участии. С․ Бабаян, приветствуя активное участие участников 3-ей Юридической школы в развитии знаний и навыков в области права, указал на важность самообразования как постоянной работы над собой. Он также выразил надежду, что участники используют полученные профессиональные знания в своей дальнейшей юридической деятельности.
Сотрудник отдела карьеры и по связям с общественностью МНОЦ М. Парсаданян поздравил всех участников, выразив уверенность, что полученные знания помогут каждому в самых разных сферах жизни.
Напомним, что 3-я Юридическая Третья школа открылась 17 сентября с.г. по инициативе отдела карьеры и по связям с общественностью, Студенческого совета и кафедры юриспруденции МНОЦ НАН РА.
Занятия проводились на бесплатной основе по следующим направлениям:
1. Права человека
2. Прецедентная практика Европейского суда по правам человека
3. Право на наследство
4. Банковское право
5. Уголовно-правовая защита лиц и уголовные дела
6. Интеллектуальная собственность
7. Юридические навыки (юридическая техника и юридическая переписка)
8. Договорное право
9. Международное право
С лекциями выступили:
1. Тарон Симонян, доцент кафедры теории, истории государства и права ЕГУ;
2. Симон Бабаян, заведующий кафедрой "Правоведения" МНОЦ, председатель Палаты адвокатов РА;
3. Лилит Харатян, юридицеский консультатнт МНОЦ НАН РА;
4. Бывшие выпускники МНОЦ НАН РА: Арман Сароян /судья суда первой инстанции Ширакской области/, Анушаван Мушегян /соискатель и преподаватель кафедры правоведения Европейского университета/, Ануш Гаспарян /начальник юридического управления Следственного комитета РА/, Мигран Галстян /юрист/, Марине Фарманян /адвокат/, Артур Давтян / магистрант МНОЦ и адвокат/.