Գիտական աստիճան՝ հայկական և ֆրանսիական դիպլոմների շնորհմամբ
Հուլիսի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտում գործող 037 "Ինֆորմատիկա" մասնագիտական խորհրդում կայացավ Ե.13.04 մասնագիտությամբ տեխնիկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսության պաշտպանություն: Հեղինակը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրոս, իսկ այնուհետև ասպիրանտ Արամ Քոչարյանն էր: Ատենախոսության թեման, որի վերնագիրն էր՝ "Վիրտուալ միջավայրում հիշողության կառավարումը", շատ արդիական է, ինչպես նշեցին ընդդիմախոսներ ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր Սամվել Շուքուրյանը և տեխնիկական գիտությունների դոկտոր ֆրանսիացի Նոել Դեպալման:
Հատկանշական է, որ թեման ուսումնասիրվել է միաժամանակ Հայաստանում և Ֆրանսիայում՝ երկու գիտնականների գիտական ղեկավարությամբ. տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյան և տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, Թուլուզի Փոլ Սաբատիե համալսարանի պրոֆեսոր Դանիել Հաջիմոնթ:
"Սա մեր երկարատև համագործակցության առաջին պտուղներից է", - իր խոսքում նշեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար Ատոմ Մխիթարյանը, որը ներկա էր համատեղ պաշտպանությանը: Գրեթե երեք ժամ տևած հրապարակային պաշտպանությունը անցկացվեց և հայկական, և ֆրանսիական ընթացակարգերին համապատասխան: Ատենախոսը մանրամասն ներկայացրեց կատարված աշխատանքը, պատասխանեց բոլոր հարցերին ու դիտողություններին, որոնց մի մասը հնչում էր ուղիղ կապի միջոցով՝ Ֆրանսիայից:
"Թուլուզի համալսարանի հետ համագործակցությունը մտադիր ենք զարգացնել, սկսել համատեղ մագիստրոսական ծրագրեր, կրթություն-հետազոտություն-արտադրություն արդյունավետ կապի ֆրանսիական փորձը բերել Հայաստան: Արամի փայլուն պաշտպանությունը այս համագործակցության խորացման լավագույն երաշխիքն է" - ընդգծեց Ատոմ Մխիթարյանը:

Scientific Degree Awarded with Armenian and French Diplomas
On July 2, in 037 "Informatics" professional board at the Institute of Informatics and Automation Problems of National Academy of Sciences RA there was a thesis defense for PhD degree in Technical Sciences degree in the specialty E.13.04. The author was a graduate student of National Academy of Sciences of Armenia, and then a PhD student, Aram Qocharyan. The topic of the thesis entitled "Managing memory in a virtual environment" is very relevant, as noted by opponents Samvel Shuquryan and Doctor of Technical Sciences form France, Noel De Palma.
It is important to mention, that the subject was studied simultaneously both in Armenia and in France under the scientific guidance of two scientists: Hrachya Astsatryan, PhD in Technical Sciences and the Director of the Institute of Informatics and Automation Problems and Daniel Hagemont, Doctor of Technical Sciences, Professor of Paul Sabatier University in Toulouse.
This is the first creation of our long-term cooperation, said Atom Mkhitaryan, Scientific Secretary of the ISEC NAS RA, who was present at the joint defence. The public defence lasted nearly three hours and took place in accordance with the procedures of Armenia and France. The speaker presented in detail the work that has been done answered all the questions and addressed the comments, some of which were via direct communication from France.
Cooperation with Toulouse University aims at developing joint master's programs, by bringing the French experience of effective communication to education and research-production to Armenia. Aram’s brilliant defence is the best guarantee for deepening this cooperation, said Atom Mkhitaryan.