Գիտական աստիճան՝ հայկական և ֆրանսիական դիպլոմների շնորհմամբ
Հուլիսի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտում գործող 037 "Ինֆորմատիկա" մասնագիտական խորհրդում կայացավ Ե.13.04 մասնագիտությամբ տեխնիկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսության պաշտպանություն: Հեղինակը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրոս, իսկ այնուհետև ասպիրանտ Արամ Քոչարյանն էր: Ատենախոսության թեման, որի վերնագիրն էր՝ "Վիրտուալ միջավայրում հիշողության կառավարումը", շատ արդիական է, ինչպես նշեցին ընդդիմախոսներ ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր Սամվել Շուքուրյանը և տեխնիկական գիտությունների դոկտոր ֆրանսիացի Նոել Դեպալման:
Հատկանշական է, որ թեման ուսումնասիրվել է միաժամանակ Հայաստանում և Ֆրանսիայում՝ երկու գիտնականների գիտական ղեկավարությամբ. տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյան և տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, Թուլուզի Փոլ Սաբատիե համալսարանի պրոֆեսոր Դանիել Հաջիմոնթ:
"Սա մեր երկարատև համագործակցության առաջին պտուղներից է", - իր խոսքում նշեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար Ատոմ Մխիթարյանը, որը ներկա էր համատեղ պաշտպանությանը: Գրեթե երեք ժամ տևած հրապարակային պաշտպանությունը անցկացվեց և հայկական, և ֆրանսիական ընթացակարգերին համապատասխան: Ատենախոսը մանրամասն ներկայացրեց կատարված աշխատանքը, պատասխանեց բոլոր հարցերին ու դիտողություններին, որոնց մի մասը հնչում էր ուղիղ կապի միջոցով՝ Ֆրանսիայից:
"Թուլուզի համալսարանի հետ համագործակցությունը մտադիր ենք զարգացնել, սկսել համատեղ մագիստրոսական ծրագրեր, կրթություն-հետազոտություն-արտադրություն արդյունավետ կապի ֆրանսիական փորձը բերել Հայաստան: Արամի փայլուն պաշտպանությունը այս համագործակցության խորացման լավագույն երաշխիքն է" - ընդգծեց Ատոմ Մխիթարյանը:

В Институте проблем информатики и автоматизации НАН РА на Ученом специализированном совете по специальности "Информатика" 037 состоялась (2 июля с.г.) защита диссертации Арама Кочаряна на соискание ученой степени по техническим наукам Ե.13.04. Автор диссертации закончил магистратуру МНОЦ НАН РА и продолжил научную карьеру в аспирантуре Института проблем информатики и автоматизации НАН РА.
Как отметили оппоненты доктор физико-математических наук Самвел Шукурян из Армении и доктор технических наук Ноел Депальман из Франции, тема диссертации – "Управление памятью в виртуальной среде" – является актуальной в современных условиях развития высоких технологий. Примечательно, что данная научная работа выполнялась одновременно под руководством двух ученых: Грачья Асцатряна /кандидат технических наук, директор Института проблем информатики и автоматизации НАН РА/ из Армении и Даниеля Аджимонта /профессор университета имени Поля Сабатье Франции/. Публичная защита диссертации длилась около трех часов и была проведена в соответствии с процедурами армянской и французской сторон. Диссертант подробно представил выполненную работу, ответил на все вопросы и замечания, часть которых звучала посредством прямой связи из Франции.
"Это первый результат нашего длительного сотрудничества" – отметил ученый секретарь МНОЦ НАН РА Атом Мхитарян, который присутствовал на защите диссертации. В конце он добавил: "Мы намерены развивать сотрудничество с университетом Тулузы Франции в области совместных магистерских программ, привнести накопленный богатый французский опыт в Армению в объединении научного эффективного комплекса: образование – наука - производство. Блестящая защита диссертации Арама Кочаряна является лучшим примером в углублении нашего сотрудничества".