Վերապատրաստում Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարանում
Ս/թ հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 2-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի բարձրագույն կրթության նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ» ծրագրի աշխատակազմը, ՀՀ ՊԿԱ պրոռեկտոր, ծրագրի ղեկավար Թերեզա Խեչոյանը, ծրագրի համակարգող, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը, տեխնիկական խորհրդատուներ՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՏՏ բաժնի պետ Արմեն Սարգսյանը և ՀՀ ՊԿԱ ՏՏ բաժնի պետ Ալեքսան Դավթյանը այցելեցին Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարան (Գերմանիա) ուսումնասիրելու հեռավար կրթության իրականացման միջազգային փորձը, ինչպես նաև «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի բովանդակային առանձնահատկությունները:
Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարանը Գերմանիայի գերազանցության աստիճան ունեցող 11 համալսարաններից մեկն է. այն շնորհվել է 2012 թ.: Համալսարանը նորարարության, ճարտարագիտության և հետազոտության արտահանման գերազանցության կենտրոն է:
Վերապատրաստման ընթացքում ուսումնասիրվեցին հեռավար կրթության կազմակերպման առանձնահատկությունները, կրեդիտային բաշխվածությունը, որակի ապահովումը: Գերմանիայում հեռավար կրթությամբ հիմնականում հետաքրքրված են արդեն աշխատող անձինք, որոնք գիտելիքների թարմացման կամ լրացուցիչ կրթության կարիք ունեն՝ աշխատանքում առաջխաղացման և նպատակով:
Վերապատրաստման օրերին ներկայացվեց նաև Գերմանիայի Հագենի համալսարանի գործունեությունը, քանի որ Հագենի համալսարանը ամբողջովին հեռավար կրթություն առաջարկող միակ պետական համալսարանն է Գերմանիայիում:
Այցելություններ կազմակերպվեցին Բիզնեսի կառավարման ֆակուլտետ (MBA), Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժին և գրադարան:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնում ներկայացվեց «Student-life-cycle management» համակարգը, որը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում: Այն միացնում է հեռավար ուսուցման համակարգը և համալսարանի ներքին տեղեկատվական համակարգը, համալսարանի վեբկայքը, որը նաև ծառայում է որպես ուսումնական նյութերի շտեմարան, ուր ուսանողները մուտք ունեն մեկ միասնական նույնականացմամբ, ինչպես նաև «Opal» համակարգը:

Стажировка в Технологическом университете Дрездена
С 31 октября по 2 ноября 2016 г. “Центр образовательных программ” Министерства образования и науки РА в рамках финансирования “Конкурсным фондом инноваций высшего образования Армении” программы “Улучшение образования” ООП (Офиса осуществления программ) рабочий состав реализуемой программы “Дистанционное магистерское образование с присвоением совместного диплома” - Тереза Хечоян (проректор Государственной академии управления РА), Арусяк Арутюнян (координатор программы, заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА), Армен Саркисян (технический советник, заведующий отделом Информационных технологий МНОЦ НАН РА) и Алексан Давтян (технический советник, заведующий отделом Информационных технологий Государственной академии управления РА) - посетил Техологический университет в Дрездене /Германия/ с целью изучения международного опыта в осуществлении дистанционного образования, а также особенностей содержания магистерской образовательной программы “Бизнес- администрация”.
Техологический университет Дрездена – один из 11 унииверситетов Германии, имеющий категорию степени совершенства, которая была ему присвоена в 2012 году. Техологический университет является центром инноваций, инженерных исследований и экспортного превосходства.
За время стажировки были изучены особенности организации дистанциооного образования, кредитное распределение, обеспечение качества образования. В Германии дистанционным образованием в основном заинтересованы работаюшие лица, которые нуждаются в обновлении знаний или дополнительном образовании с целью продвижения по работе.
В эти дни также состоялось ознакомление с деятельностью Хагенского университета заочного обучения, поскольку он является всецело единственным государственным университетом дистанционного обучения в Германии.
Были организованы визиты на факультет Бизнес-менеджмента (MBA), в отдел Информационных технологий и в библиотеку.
В отделе Информационных технологий была представлена система "Student-life-cycle management", котрая в настояшее время находится на стадии обработки. Она соединяет систему дистанционного обучения с внутренней информационной системой и веб-сайтом университета, который служит хранилищем для учебных матерриалов и является, как система "Opal", общим доступом идентификации для студентов.