Վերապատրաստում Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարանում
Ս/թ հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 2-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի բարձրագույն կրթության նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ» ծրագրի աշխատակազմը, ՀՀ ՊԿԱ պրոռեկտոր, ծրագրի ղեկավար Թերեզա Խեչոյանը, ծրագրի համակարգող, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը, տեխնիկական խորհրդատուներ՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՏՏ բաժնի պետ Արմեն Սարգսյանը և ՀՀ ՊԿԱ ՏՏ բաժնի պետ Ալեքսան Դավթյանը այցելեցին Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարան (Գերմանիա) ուսումնասիրելու հեռավար կրթության իրականացման միջազգային փորձը, ինչպես նաև «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի բովանդակային առանձնահատկությունները:
Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարանը Գերմանիայի գերազանցության աստիճան ունեցող 11 համալսարաններից մեկն է. այն շնորհվել է 2012 թ.: Համալսարանը նորարարության, ճարտարագիտության և հետազոտության արտահանման գերազանցության կենտրոն է:
Վերապատրաստման ընթացքում ուսումնասիրվեցին հեռավար կրթության կազմակերպման առանձնահատկությունները, կրեդիտային բաշխվածությունը, որակի ապահովումը: Գերմանիայում հեռավար կրթությամբ հիմնականում հետաքրքրված են արդեն աշխատող անձինք, որոնք գիտելիքների թարմացման կամ լրացուցիչ կրթության կարիք ունեն՝ աշխատանքում առաջխաղացման և նպատակով:
Վերապատրաստման օրերին ներկայացվեց նաև Գերմանիայի Հագենի համալսարանի գործունեությունը, քանի որ Հագենի համալսարանը ամբողջովին հեռավար կրթություն առաջարկող միակ պետական համալսարանն է Գերմանիայիում:
Այցելություններ կազմակերպվեցին Բիզնեսի կառավարման ֆակուլտետ (MBA), Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժին և գրադարան:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնում ներկայացվեց «Student-life-cycle management» համակարգը, որը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում: Այն միացնում է հեռավար ուսուցման համակարգը և համալսարանի ներքին տեղեկատվական համակարգը, համալսարանի վեբկայքը, որը նաև ծառայում է որպես ուսումնական նյութերի շտեմարան, ուր ուսանողները մուտք ունեն մեկ միասնական նույնականացմամբ, ինչպես նաև «Opal» համակարգը:

Training at TUD (The Technische Universität Dresden)
From 31 October to 2 November 2016 within the framework of “Online Master’s Program with Joint Diplomas” project with the financial support of “Competitive Innovation Fund of Center for Education Projects“ of RA Ministry of Education and Science, the project staff - Project Manager Tereza Khechoyan, Vice Rector in Foreign Affairs at RA Public Administration Academy and Project Coordinator Arusyak Harutyunyan, Head of Foreign Affairs Department at ISEC NAS RA and technical consultants of the project Armen Sargsyan – Head of IT Department of ISEC NAS RA and Aleksan Davtyan, Head of IT Department of RA Public Administration Academy, visited Technological University of Dresden (The Technische Universität Dresden) to study the international experience of conducting distance education, as well as to study the content features of MBA at TUD.
The Technische Universität Dresden is one of 11 universities of excellence in Germany, which was awarded in 2012. The university is the excellence center for exporting innovation, engineering and research.
During the training the participants examines features of organizing distance learning at TUD, ECTS credit distribution, QA. Distance learning in Germany is mainly in demand by already employed people who need to update their knowledge or further education for employment promotion or career.
During the training the experience of Hagen University was also presented, as it's the only state university in Germany offering online degrees.
Visits were paid to MBA Department, IT Department and Library (SLUB).
At IT Department "Student-life-cycle management" system was presented, which is currently in development stage and combines LMS and internal information system of the university, the website of the university, which serves as a respository of learning materials, as well as "Opal" data management system.