ԳԿՄԿ և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս Մ.Բեգլարյանը հանդես եկավ դասախոսություններով Կրակովի համալսարանում
Հունիսի 24, 2022
Ս.թ. հունիսի 5-12-ը ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի փորձագիտական խմբի ղեկավար, ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ. Մելինե Բեգլարյանը Erasmus+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում դասավանդման նպատակով գտնվում էր Լեհաստանի Կրակովի գյուղատնտեսական համալսարանում:
Համալսարանի ուսանողների համար նախատեսված դասախոսությունը «Էկոթունաբանության հիմունքներ: Ծանր մետաղների ռիսկի գնահատում» թեմայով էր: Եվս երկու թեմայով («Արագ սննդի մեջ տրանսճարպաթթուների ընդունման գնահատումը» և «COVID-19 ճգնաժամի ազդեցությունը բնակչության սննդակարգի վրա») դասախոսություն-քննարկումներ կազմակերպվեցին համալսարանի դասախոսական կազմի համար: Հանդիպում-քննարկումներին ներկա էին նաև հայ պատվավոր գիտնականներ պրոֆեսոր Գոհար Խաչատրյանն ու պրոֆեսոր Կարեն Խաչատրյանը:
Մելինե Բեգլարյանը այցելեց նաև Կրակովում գործող հայկական դպրոց և երեխաների հետ հետաքրքիր զրույց կազմակերպեց սննդակարգի, առողջարար և վնասակար մթերքների մասին:

A lecturer of "Environmental Protection and Nature Management" Department of Ecocenter and ISEC NAS RA, delivered lectures at the University of Agriculture in Kraków
June 24, 2022
On June 5-12, 2022, a lecturer of "Environmental Protection and Nature Management" Department of Ecocenter and ISEC NAS RA, head of the expert group of Informational – Analytical Center for Risk Assessment of Food Chain at Ecocenter, Ph.D. Meline Beglaryan delivered lectures at the University of Agriculture in Krakow, Poland, within the framework of Erasmus+ International Credit Mobility Program.
The lecture for university students was held on "Fundamentals of Ecotoxicology. Ecotoxicity Risk Assessment of Heavy Metals". Lectures and discussions on two more topics ("Assessment of trans fatty acids intake in fast food" and "The impact of the COVID-19 crisis on the diet of the population") were also organized for the university academic staff. Honored Armenian scientists, Professor Gohar Khachatryan and Professor Karen Khachatryan were also present at the discussions.
Meline Beglaryan visited an Armenian school in Krakow and organized an interesting talk with children about daily regimen, healthy and unhealthy foods.