ԳԿՄԿ և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս Մ.Բեգլարյանը հանդես եկավ դասախոսություններով Կրակովի համալսարանում
Հունիսի 24, 2022
Ս.թ. հունիսի 5-12-ը ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի փորձագիտական խմբի ղեկավար, ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ. Մելինե Բեգլարյանը Erasmus+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում դասավանդման նպատակով գտնվում էր Լեհաստանի Կրակովի գյուղատնտեսական համալսարանում:
Համալսարանի ուսանողների համար նախատեսված դասախոսությունը «Էկոթունաբանության հիմունքներ: Ծանր մետաղների ռիսկի գնահատում» թեմայով էր: Եվս երկու թեմայով («Արագ սննդի մեջ տրանսճարպաթթուների ընդունման գնահատումը» և «COVID-19 ճգնաժամի ազդեցությունը բնակչության սննդակարգի վրա») դասախոսություն-քննարկումներ կազմակերպվեցին համալսարանի դասախոսական կազմի համար: Հանդիպում-քննարկումներին ներկա էին նաև հայ պատվավոր գիտնականներ պրոֆեսոր Գոհար Խաչատրյանն ու պրոֆեսոր Կարեն Խաչատրյանը:
Մելինե Բեգլարյանը այցելեց նաև Կրակովում գործող հայկական դպրոց և երեխաների հետ հետաքրքիր զրույց կազմակերպեց սննդակարգի, առողջարար և վնասակար մթերքների մասին:

Лектор кафедры экологии и природопользования Экоцентра и МНОЦ РА, выступил с лекциями в Краковском аграрном университете
Июнь 24, 2022
С 5 по 12 июня с.г. руководитель экспертной группы Центра оценки и анализа рисков пищевой цепи Экоцентра НАН РА, преподаватель кафедры "Экология и природопользование" Международного научно-образовательного центра и Экоцентра НАН РА, к.т.н. Мелине Бегларян выступила с лекциями в Краковском сельскохозяйственном университете в Польше в рамках международной программы кредитной мобильности Erasmus+.
Лекция для студентов прошли по теме "Основы экотоксикологии. Оценка риска экотоксичности тяжелых металлов". Для профессорско-преподавательского состава вуза были организованы лекции и обсуждения по темам "Оценка потребления трансжирных кислот в продуктах быстрого питания" и "Влияние кризиса COVID-19 на рацион питания населения". На обсуждениях присутствовали также почетные академики Армении профессор Гоар Хачатрян и профессор Карен Хачатрян.
Мелине Бегларян также посетила армянскую школу в Кракове и организовала интересную беседу с детьми о правильном питании, здоровой и вредной пище.