ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը հանդիպեց Տուշայի համալսարանի նորընտիր ռեկտոր Տիցիանա Լաուրետիի հետ
Հունիսի 26, 2026
2026 թ․ հունիսի 8-ից 12-ը Իտալիայի Վիտերբո քաղաքում գտնվող Տուշայի համալսարանում տեղի ունեցավ 7-րդ Միջազգային աշխատակազմի շաբաթը՝ «Արհեստական բանականություն, ներառականություն և կայունություն բարձրագույն կրթությունում» խորագրով։
Աշխատակազմի շաբաթվա շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը հանդիպեց Տուշայի համալսարանի նորընտիր ռեկտոր Տիցիանա Լաուրետիի հետ։ Կենտրոնի պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը, Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը, Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյանը։
Ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան երկու հաստատությունների միջև տարիների ընթացքում ձևավորված արդյունավետ համագործակցության արդյունքներին և նախանշեցին հետագա զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները։ Քննարկվեցին Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում իրականացվող և նախատեսվող նախաձեռնությունները, ուսանողների, ակադեմիական և վարչական անձնակազմի շարժունության ընդլայնման հնարավորությունները, համատեղ գիտահետազոտական նախագծերի իրականացումը, ինչպես նաև կրթական գործընթացներում նորարարական և թվային լուծումների ներդրման հեռանկարները։
Պրոֆեսոր Տիցիանա Լաուրետին բարձր գնահատեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի հետ հաստատված գործընկերային հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ փոխադարձ վստահության և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցությունը վերջին տարիներին տվել է շոշափելի արդյունքներ և ստեղծել ամուր հիմք նոր համատեղ նախաձեռնությունների համար։
Իր հերթին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը շնորհավորեց պրոֆեսոր Լաուրետիին համալսարանի ռեկտորի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և վերահաստատեց կենտրոնի հանձնառությունը՝ շարունակելու և առավել խորացնելու համագործակցությունը կրթության, գիտության, ակադեմիական շարժունության և միջազգային ծրագրերի իրականացման ոլորտներում։

Директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян встретился с новоизбранным ректором Университета Тушии Тицианой Лаурети
Июнь 26, 2026
С 8 по 12 июня 2026 года в Университете Тушии (г. Витербо, Италия) прошла 7-я Международная неделя сотрудников под названием «Искусственный интеллект, инклюзивность и устойчивое развитие в высшем образовании».
В рамках данного мероприятия директор Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ НАН РА) Армен Саргсян встретился с новоизбранным ректором Университета Тушии, профессором Тицианой Лаурети.
В состав делегации МНОЦ НАН РА также вошли Анжела Папикян, начальник отдела внешних связей, Карен Саргсян, заведующий кафедрой экономики и управления, и Давид Пипоян, преподаватель кафедры экологии и природопользования.
В ходе встречи, прошедшей в теплой и конструктивной атмосфере, стороны обсудили результаты эффективного сотрудничества, сформировавшегося между двумя учреждениями на протяжении последних лет, а также определили приоритетные направления его дальнейшего развития.
Особое внимание было уделено реализуемым и планируемым инициативам в рамках программы Erasmus+, возможностям расширения мобильности студентов, академического и административного персонала, реализации совместных научно-исследовательских проектов, а также перспективам внедрения инновационных и цифровых решений в образовательный процесс.
Профессор Тициана Лаурети высоко оценила партнерские отношения, установившиеся с МНОЦ НАН РА, подчеркнув, что сотрудничество, основанное на взаимном доверии и общих ценностях, за последние годы принесло ощутимые результаты и создало прочную основу для новых совместных инициатив.
В свою очередь директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян поздравил профессора Лаурети с избранием на должность ректора университета и подтвердил приверженность Центра продолжению и дальнейшему углублению сотрудничества в сферах образования, науки, академической мобильности и реализации международных программ.