Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից կազմակերպվող աշխատանքային կողմնորոշման այցելությունների շարքի հերթական կանգառը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն էր։ 2025 թվականի հունիսի 25-ի այցելությունը կազմակերպվել էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Արևելագիտություն (թյուրքագիտություն)» մասնագիտության մագիստրանտների ցանկությանն ընդառաջ։ Նպատակը՝ ծանոթանալ թանգարան-ինստիտուտի գործունեությանը, հասկանալ, թե որքանով է կառույցը համապատասխանում իրենց՝ որպես պրակտիկայի և հետագա աշխատանքի վայր։
Այցելող խմբին՝ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանի առաջնորդությամբ, դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կրթական ծրագրերի պատասխանատու Ինեսա Ստեփանյանը։
Ուսանողները ծանոթացան թանգարան-ինստիտուտի գործունեության ընդհանուր ուղղություններին։ Ինստիտուտին ծանոթացումն ապահովվեց գիտական քարտուղար, պատմական գիտությունների թեկնածու Նարինե Մարգարյանի տրամադրած հանգամանալից տեղեկատվությամբ։ Թանգարանի մասին տեղեկատվությունը տրամադրվեց թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանի կողմից։
Ծավալվեց հետաքրքիր և կառուցողական հարցուպատասխան, ինչի ընթացքում կողմերը հնարավորություն ունեցած ծանոթանալու միմյանց գործունեության առանձնահատկություններին, ընդհանուր հետաքրքրություններին և միմյանց հետ բազմակողմանի համագործակցություն հաստատելու հնարավորություններին։
Այցելության արդյունքներն ամփոփվեցին ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնից ուսանողներին տրամադրված հետադարձ կապի հարցարանով, ինչի վերլուծությունը հաստատեց այցելության օգտակարությունը։ Այն հնարավորություն էր տվել մագիստրանտներին հասկանալու, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը նախընտրելի վայր է իրենց պրակտիկայի անցկացման համար, իսկ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետը պատրաստակամություն հայտնեց քննարկելու այդ պահանջարկը ԳԿՄԿ տնօրենության հետ՝ դրա իրականություն դառնալը համապատասխան ընթացակարգով ապահովելու նպատակով։ Ուսանողներից երկուսի համար Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը դարձավ աշխատանքի ցանկալի վայր․ նրանք պատրասակամություն հայտնեցին միանալու ազգանվեր հաստատության նվիրյալների թիմին։
Ուսանողները բարձր էին գնահատել այցելության կազմակերպվածության աստիճանը թե՛ ԳԿՄԿ-ի, թե՛ թանգարան-ինստիտուտի կողմից՝ իրենց պատասխաններում հաստատելով նաև աշխատանքային կողմնորոշման այցելությունների կազմակերպման նպատակահարմարությունը։

Профориентационный визит в Музей-институт Геноцида
Очередной остановкой в череде профориентационных визитов, организованных отделом по связям с общественностью и карьере Международного научно-образовательного центра (МНОЦ) НАН РА, стал Музей-институт Геноцида армян. Визит 25 июня 2025 года был организован по просьбе магистрантов специальности «Востоковедение (тюрковедение)» МНОЦ НАН РА. Целью визита было знакомство с деятельностью музея-института, понимание того, насколько структура подходит им в качестве места прохождения практики и будущей работы.
Группу посетителей во главе с начальником отдела по связям с общественностью и карьере МНОЦ НАН РА Эгине Мелконян встретила руководитель образовательных программ Музея-института Геноцида армян Инесса Степанян.
Магистрантов познакомили с общими направлениями деятельности музея-института. Знакомство с институтом было обеспечено подробной информацией, предоставленной ученым секретарем, кандидатом исторических наук Нарине Маргарян. Информацию о музее предоставила заместитель директора по музею Лусине Абрамян.
Состоялась интересная и конструктивная сессия вопросов и ответов, в ходе которой стороны имели возможность ознакомиться со спецификой деятельности друг друга, общими интересами и возможностями для налаживания многогранного сотрудничества друг с другом.
Результаты визита были обобщены в анкете обратной связи, предоставленной студентам отделом по связям с общественностью и карьере МНОЦ НАН РА, анализ которой подтвердил полезность визита. Он дал магистрантам возможность понять, что Музей-институт Геноцида армян является предпочтительным местом для их прохождения практики, а начальник отдела по связям с общественностью и карьере МНОЦ НАН РА выразил готовность обсудить это требование с руководством Музея-института Геноцида армян с целью обеспечения его реализации посредством соответствующей процедуры. Для двух студентов Музей-институт Геноцида армян стал желанным местом работы, они выразили готовность присоединиться к команде преданных своему национальному учреждению.
Студенты высоко оценили уровень организации визита как со стороны МНОЦ НАН РА, так и со стороны музея-института, также подтвердив в своих ответах целесообразность организации ознакомительных визитов.