«ԵՄ կամուրջ»․ ԳԿՄԿ-ն տեղեկացնում է մեկնարկող միջազգային ծրագրի մասին
Սույն թվականի հունվարի 23-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ տեղեկատվական հանդիպում՝ նվիրված «ԵՄ կամուրջ» անվամբ մեկնարկող միջազգային ծրագրի բովանդակությանը, մասնավորապես՝ ծրագրի բացման արարողությանը, որ սպասվում է հունվարի 29-30-ին։
Նշենք, որ «ԵՄ կամուրջ»-ը ԳԿՄԿ-ի կողմից մշակված միջազգային դրամաշնորհային նախագիծ է, որ հաջողության է արժանացել և ֆինանսավորվել Եվրամիության կողմից։ Այն դառնալու է համագործակցության միանգամայն նոր որակի հարթակ՝ ապահովելով ակադեմիական, վարչական կազմերի, մագիստրանտների և ասպիրանտների միջազգային շարժունության զարգացումը։
Տեղեկատվական հանդիպման ընթացքում ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը ԳԿՄԿ աշխատակիցներին ներկայացրին ծրագրից ակնկալվող սպասելիքները, ծրագրի մշակման ընթացքում կարևորված հանգամանքները և առաջիկա միջոցառման օրակարգը՝ պատասխանելով ներկաների հարցերին։
Տնօրենն իր խոսքում ընդգծեց մեկնարկող ծրագրի կարևորությունը ԳԿՄԿ-ի համար՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին և հաջողություն մաղթելով մեկնարկին ու ողջ գործընթացին։ Նա մասնավորապես նշեց․ «EU Bridge» ծրագրի բարեհաջող իրականացումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ ոչ միայն բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող եվրոպական նախաձեռնություններում ՀՀ բուհերի ներգրավածության մեծացման վրա, այլև նպաստել տարբեր միջազգային ծրագրերում ներգրավված մասնագետների վերապատրաստմանը և գործնական կարողությունների ձևավորմանը»։

«Мост ЕС»: МНОЦ информирует о запуске международной программы
23 января текущего года в Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ) состоялась информационная встреча, посвящённая содержанию международной программы «Мост ЕС», в частности — церемонии открытия программы, которая запланирована на 29–30 января.
Отметим, что «Мост ЕС» — это разработанный МНОЦ международный грантовый проект, который был одобрен и профинансирован Европейским союзом. Программа станет платформой сотрудничества совершенно нового качества, обеспечивая развитие международной мобильности академического и административного персонала, магистрантов и аспирантов.
В ходе информационной встречи директор МНОЦ Армен Саргсян, декан Атом Мхитарян и начальник отдела внешних связей Анжела Папикян представили сотрудникам Центра ожидаемые результаты программы, ключевые аспекты её разработки, а также повестку предстоящего мероприятия, ответив на вопросы присутствующих.
В своём выступлении директор подчеркнул важность запуска программы для МНОЦ, выразив благодарность всем участникам и пожелав успехов старту и всему процессу реализации. В частности, он отметил: «Успешная реализация программы “EU Bridge” может оказать существенное влияние не только на расширение участия вузов РА в европейских инициативах в сфере высшего образования, но и способствовать повышению квалификации специалистов, вовлечённых в различные международные программы, а также формированию их практических навыков».