«ԵՄ կամուրջ»․ ԳԿՄԿ-ն տեղեկացնում է մեկնարկող միջազգային ծրագրի մասին
Սույն թվականի հունվարի 23-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ տեղեկատվական հանդիպում՝ նվիրված «ԵՄ կամուրջ» անվամբ մեկնարկող միջազգային ծրագրի բովանդակությանը, մասնավորապես՝ ծրագրի բացման արարողությանը, որ սպասվում է հունվարի 29-30-ին։
Նշենք, որ «ԵՄ կամուրջ»-ը ԳԿՄԿ-ի կողմից մշակված միջազգային դրամաշնորհային նախագիծ է, որ հաջողության է արժանացել և ֆինանսավորվել Եվրամիության կողմից։ Այն դառնալու է համագործակցության միանգամայն նոր որակի հարթակ՝ ապահովելով ակադեմիական, վարչական կազմերի, մագիստրանտների և ասպիրանտների միջազգային շարժունության զարգացումը։
Տեղեկատվական հանդիպման ընթացքում ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը ԳԿՄԿ աշխատակիցներին ներկայացրին ծրագրից ակնկալվող սպասելիքները, ծրագրի մշակման ընթացքում կարևորված հանգամանքները և առաջիկա միջոցառման օրակարգը՝ պատասխանելով ներկաների հարցերին։
Տնօրենն իր խոսքում ընդգծեց մեկնարկող ծրագրի կարևորությունը ԳԿՄԿ-ի համար՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին և հաջողություն մաղթելով մեկնարկին ու ողջ գործընթացին։ Նա մասնավորապես նշեց․ «EU Bridge» ծրագրի բարեհաջող իրականացումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ ոչ միայն բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող եվրոպական նախաձեռնություններում ՀՀ բուհերի ներգրավածության մեծացման վրա, այլև նպաստել տարբեր միջազգային ծրագրերում ներգրավված մասնագետների վերապատրաստմանը և գործնական կարողությունների ձևավորմանը»։

“EU Bridge”: ISEC Announces the Launch of an International Program
On January 23 of this year, an informational meeting was held at the International Scientific-Educational Center of NAS RA (ISEC), dedicated to the content of the international program “EU Bridge,” particularly its opening ceremony, scheduled for January 29–30.
It should be noted that “EU Bridge” is an international grant project developed by ISEC that has been successfully approved and funded by the European Union. The program will serve as a platform for a fundamentally new level of cooperation, ensuring the development of international mobility for academic and administrative staff, master’s students, and PhD candidates.
During the meeting, ISEC Director Armen Sargsyan, Dean Atom Mkhitaryan, and Head of the External Relations Department Angela Papikyan presented the expected outcomes of the program, key considerations emphasized during its development, and the agenda of the upcoming event, answering questions from the participants.
In his remarks, the Director highlighted the importance of the program’s launch for ISEC, expressing gratitude to all participants and wishing success for both the start and the entire implementation process. He specifically noted: “The successful implementation of the ‘EU Bridge’ program can have a significant impact not only on increasing the involvement of Armenian universities in European initiatives in the field of higher education, but also on enhancing the professional training and practical skills of specialists involved in various international programs.”