Պաշտպանվեցին հեռակա ուսուցմամբ մագիստրոսական թեզերը
2025 թվականի հունիսի 16-24-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում հեռակա ուսուցմամբ մագիստրոսական թեզերի պաշտպանության շրջան էր։ Պաշտպանության էին ներկայացվել հետևյալ կրթական ծրագրերի մագիստրոսական թեզերը՝ «Կրթության կառավարում», «Իրավագիտություն», «Երկրաբանություն», «Գործարար վարչարարություն», «Զբոսաշրջության կառավարում», «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում», «Ընդհանուր և հայ լեզվաբանություն»։
Պաշտպանություններն անցան ոլորտի առաջատար մասնագետներից ձևավորված հանձնաժողովների անաչառ և բարյացակամ մթնոլորտում, մագիստրանտների վստահ և պատշաճ պատրաստված ելույթներով։
Բոլոր հանձնաժողովների ամփոփիչ կարծիքներում գերակշռում էր դրական գնահատականը՝ առ Կենտրոնի մագիստրանտների տարած արդյունավետ աշխատանքը։ Նկատվեց և ողջունվեց այն փաստը, որ մագիստրոսական թեզերի համար ընտրված են եղել արդիական թեմաներ։
Ուշագրավ է, որ Երկրաբանության ամբիոնի թեզերի պաշտպանության ժամանակ գերազանց պաշտպանած Գոռ Ղազարյանի աշխատանքը արժանացավ «Ալոյան» հիմնադրամի մրցանակին։

The defense of master's theses in the correspondence course of study took place
From June 16 to 24, 2025, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia held a period of defense of Master's theses in correspondence education. Master's theses were submitted for defense on the following educational programs: "Educational Management", "Jurisprudence", "Geography", "Business Administration" (MBA), "Tourism Management", "Information Systems Development", "General and Armenian Linguistics".
The defense of dissertations took place in an impartial and friendly atmosphere of the commissions, formed from leading experts in this field, with confident and competently prepared speeches of the Master's students.
In the final opinions of all commissions, a positive assessment of the effective work of the Center's Master's students prevailed. The fact of choosing relevant topics for master's dissertations was noted and approved.
It is noteworthy that the work of Gor Kazaryan, who defended his dissertation with honors at the Department of Geology, was awarded the Aloyan Foundation Prize.