Պաշտպանվեցին հեռակա ուսուցմամբ մագիստրոսական թեզերը
2025 թվականի հունիսի 16-24-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում հեռակա ուսուցմամբ մագիստրոսական թեզերի պաշտպանության շրջան էր։ Պաշտպանության էին ներկայացվել հետևյալ կրթական ծրագրերի մագիստրոսական թեզերը՝ «Կրթության կառավարում», «Իրավագիտություն», «Երկրաբանություն», «Գործարար վարչարարություն», «Զբոսաշրջության կառավարում», «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում», «Ընդհանուր և հայ լեզվաբանություն»։
Պաշտպանություններն անցան ոլորտի առաջատար մասնագետներից ձևավորված հանձնաժողովների անաչառ և բարյացակամ մթնոլորտում, մագիստրանտների վստահ և պատշաճ պատրաստված ելույթներով։
Բոլոր հանձնաժողովների ամփոփիչ կարծիքներում գերակշռում էր դրական գնահատականը՝ առ Կենտրոնի մագիստրանտների տարած արդյունավետ աշխատանքը։ Նկատվեց և ողջունվեց այն փաստը, որ մագիստրոսական թեզերի համար ընտրված են եղել արդիական թեմաներ։
Ուշագրավ է, որ Երկրաբանության ամբիոնի թեզերի պաշտպանության ժամանակ գերազանց պաշտպանած Գոռ Ղազարյանի աշխատանքը արժանացավ «Ալոյան» հիմնադրամի մրցանակին։

Прошла защита магистерских диссертаций по заочной форме обучения
С 16 по 24 июня 2025 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА прошел период защиты магистерских диссертаций по заочной форме обучения. На защиту были представлены магистерские диссертации по следующим образовательным программам: «Образовательный менеджмент», «Юриспруденция», «География», «Бизнес-администрирование»(MBA), «Управление туризмом», «Разработка информационных систем», «Общая и армянская лингвистика».
Защитa диссертаций прошла в беспристрастной и дружественной атмосфере комиссий, сформированных из ведущих специалистов в данной области, с уверенными и грамотно подготовленными выступлениями магистрантов.
В заклюительных мнениях всех комиссий преобладала положительная оценка эффективной работы магистрантов Центра. Отмечен и одобрен факт выбора актуальных тем для магистерских диссертаций.
Примечательно, что работа Гора Казаряна, защитившего диссертацию с отличием на кафедре геологии, была удостоена премии Фонда «Алоян».