ԳԿՄԿ դասախոսները նվիրեցին իրենց հեղինակած մասնագիտական գրքերը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ), Գիրք նվիրելու օրվան ընդառաջ, հայտարարել էր ֆեյսբուքյան մրցույթ՝ նվիրելու Կենտրոնի տարբեր ամբիոնների դասախոսների հեղինակած մասնագիտական գրքերը։ Մրցույթը նախաձեռնել և կազմակերպել էր ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը։
Ս․թ․ փետրվարի 23-ին ԳԿՄԿ դահլիճում կայացավ մրցույթի հանդիսավոր ամփոփումը։ Ներկաների մեջ էին գրքերի հեղինակները, մրցանակակիրները, ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչներ։
Ամփոփիչ միջոցառման ընթացքում ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը ներկայացրեց մրցույթի գաղափարախոսական և կազմակերպական մասերից որոշ դրվագներ՝ անդրադառնալով նաև հանրության շրջանում մրցույթի ստացած լայն արձագանքին։ Մրցույթի արդյունքում 24 մասնակից ստացավ մասնագիտական գիրք՝ հեղինակի մակագրությամբ։ Մրցանակակիրների աշխարհագրությունն ընդգրկում էր ՀՀ 6 մարզեր։
«Մրցույթը կայացավ շնորհիվ ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչների արագ և արհեստավարժ արձագանքի, ներկայացված արժեքավոր և բազմաոլորտ գրքերի, հեղինակների պատրաստակամության և կամեցողության, այլ կերպ ասած՝ շնորհիվ մասնագիտական գրքի նկատմամբ ԳԿՄԿ-ում առկա արժեհամակարգային ընդհանրության և արդյունավետ համագործակցության։ Հուսով ենք, որ նվիրված գրքերի ընթերցումը կնպաստի համապատասխան մասնագիտական ոլորտների զարգացմանը»,- իր խոսքում նշեց Հ․ Մելքոնյանը։
Նվեր գրքերը հանձնվեցին հեղինակների կամ ԳԿՄԿ վարչական կազմի ներկայացուցիչների կողմից։
Միջոցառումն ընթացավ ջերմ գիտական միջավայրում՝ գցելով ընթերող-հեղինակ, հանրություն-ԳԿՄԿ համագործակցությունը նոր գաղափարների շուրջ զարգացնելու նոր կամուրջներ։
Միջոցառման մասնակիցները հայտնեցին իրենց ընդգծված գոհունակությունը՝ Գիրք նվիրելու օրվան այդ ձևաչափով անդրադարձ կատարելու գաղափարի, ինչպես նաև մրցույթի կազմակերպման որակի առթիվ։

Преподаватели МНОЦ подарили свои авторские профессиональные книги
Международный научно-образовательный центр НАН РА (МНОЦ), в преддверии Дня дарения книги, объявил конкурс в Facebook с целью подарить профессиональные книги, написанные преподавателями различных кафедр Центра. Конкурс был инициирован и организован отделом по связям с общественностью и карьеры МНОЦ.
23 февраля текущего года в зале МНОЦ состоялось торжественное подведение итогов конкурса. Среди присутствующих были авторы книг, победители конкурса и заведующие кафедрами МНОЦ.
В ходе итогового мероприятия руководитель отдела по связям с общественностью и карьеры МНОЦ Эгине Мелконян представила отдельные аспекты идеологической и организационной составляющих конкурса, отметив также широкий общественный отклик. По результатам конкурса 24 участника получили профессиональные книги с авторскими автографами. География победителей охватила 6 регионов Республики Армения.
«Конкурс состоялся благодаря оперативной и профессиональной отклику заведующих кафедрами МНОЦ, представленным ценным и многопрофильным книгам, готовности и щедрости авторов — иными словами, благодаря существующей в МНОЦ общей системе ценностей в отношении профессиональной книги и эффективному сотрудничеству. Надеемся, что чтение подаренных книг будет способствовать развитию соответствующих профессиональных сфер», — отметила в своем выступлении Э. Мелконян.
Книги были вручены авторами или представителями административного состава МНОЦ.
Мероприятие прошло в теплой научной атмосфере, заложив новые мосты для развития сотрудничества читатель–автор и общество–МНОЦ вокруг новых идей.
Участники мероприятия выразили особую удовлетворенность как форматом отмечения Дня дарения книги, так и качеством организации конкурса.