ԳԿՄԿ դասախոսները նվիրեցին իրենց հեղինակած մասնագիտական գրքերը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ), Գիրք նվիրելու օրվան ընդառաջ, հայտարարել էր ֆեյսբուքյան մրցույթ՝ նվիրելու Կենտրոնի տարբեր ամբիոնների դասախոսների հեղինակած մասնագիտական գրքերը։ Մրցույթը նախաձեռնել և կազմակերպել էր ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը։
Ս․թ․ փետրվարի 23-ին ԳԿՄԿ դահլիճում կայացավ մրցույթի հանդիսավոր ամփոփումը։ Ներկաների մեջ էին գրքերի հեղինակները, մրցանակակիրները, ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչներ։
Ամփոփիչ միջոցառման ընթացքում ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը ներկայացրեց մրցույթի գաղափարախոսական և կազմակերպական մասերից որոշ դրվագներ՝ անդրադառնալով նաև հանրության շրջանում մրցույթի ստացած լայն արձագանքին։ Մրցույթի արդյունքում 24 մասնակից ստացավ մասնագիտական գիրք՝ հեղինակի մակագրությամբ։ Մրցանակակիրների աշխարհագրությունն ընդգրկում էր ՀՀ 6 մարզեր։
«Մրցույթը կայացավ շնորհիվ ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչների արագ և արհեստավարժ արձագանքի, ներկայացված արժեքավոր և բազմաոլորտ գրքերի, հեղինակների պատրաստակամության և կամեցողության, այլ կերպ ասած՝ շնորհիվ մասնագիտական գրքի նկատմամբ ԳԿՄԿ-ում առկա արժեհամակարգային ընդհանրության և արդյունավետ համագործակցության։ Հուսով ենք, որ նվիրված գրքերի ընթերցումը կնպաստի համապատասխան մասնագիտական ոլորտների զարգացմանը»,- իր խոսքում նշեց Հ․ Մելքոնյանը։
Նվեր գրքերը հանձնվեցին հեղինակների կամ ԳԿՄԿ վարչական կազմի ներկայացուցիչների կողմից։
Միջոցառումն ընթացավ ջերմ գիտական միջավայրում՝ գցելով ընթերող-հեղինակ, հանրություն-ԳԿՄԿ համագործակցությունը նոր գաղափարների շուրջ զարգացնելու նոր կամուրջներ։
Միջոցառման մասնակիցները հայտնեցին իրենց ընդգծված գոհունակությունը՝ Գիրք նվիրելու օրվան այդ ձևաչափով անդրադարձ կատարելու գաղափարի, ինչպես նաև մրցույթի կազմակերպման որակի առթիվ։

The International Scientific-Educational Center of the NAS RA (ISEC), ahead of Book Giving Day, announced a Facebook competition to donate professional books authored by lecturers from various departments of the Center. The competition was initiated and organized by the ISEC Public Relations and Career Department.
On February 23 of this year, the ceremonial closing and award event of the competition took place in the ISEC hall. Among those present were the authors of the books, the winners, and the heads of ISEC departments.
During the closing event, Head of the ISEC Public Relations and Career Department, Heghine Melkonyan, presented several aspects of the ideological and organizational components of the competition, also highlighting the broad public response it received. As a result of the competition, 24 participants received professional books signed by the authors. The geographical distribution of the winners covered six regions of the Republic of Armenia.
“The competition was made possible thanks to the prompt and professional response of the heads of ISEC departments, the valuable and multidisciplinary books presented, and the willingness and generosity of the authors — in other words, thanks to the shared value system toward professional literature at ISEC and effective cooperation. We hope that reading the donated books will contribute to the development of the respective professional fields,” H. Melkonyan noted in her speech.
The books were presented by the authors or representatives of the ISEC administrative staff.
The event was held in a warm academic atmosphere, building new bridges for developing reader–author and public–ISEC cooperation around new ideas.
The participants expressed particular satisfaction with both the format of marking Book Giving Day and the quality of the competition’s organization.