ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը՝ «Հաղթանակի դպրոց» միջազգային ասամբլեայի մասնակից
Սույն թվականի ապրիլի 21-23-ին Ռուսաստանյան կրթական ակադեմիան կազմակերպել էր իր 4-րդ միջազգային ասամբլեան՝ «Հաղթանակի դպրոց» խորագրով՝ նվիրված Մեծ հայրենականի հաղթանակի 80-ամյակին։
Ասամբլեայի շրջանակներում հնչել են առցանց ելույթներ ՌԴ ոլորտային պաշտոնյաների և ԱՊՀ երկրների կրթական հաստատությունների ղեկավարների կողմից։
Ողջույնի խոսքով ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը։ ԳԿՄԿ-ի և անձամբ իր անունից ողջունելով «Հաղթանակի դպրոց» միջազգային ասամբլեայի բոլոր մասնակիցներին՝ նա, մասնավորապես, նշել է․ «Մեծ հայրենականի 80-ամյակին նվիրված այս իրադարձությունը միայն տուրք չէ մեր նախնիների մեծ սխրանքի հիշատակին, այլև՝ կարևոր գիտամանկավարժական հարթակ՝ տարբեր երկրների հետազոտողների, մանկավարժների, կրթության կառավարիչների, ուսանողների և երտասարդ գիտնականների համար։
Ասամբլեայի թեմայի ընտրությունը՝ «Հաղթանակի դպրոց»-ը, խորապես խորհրդանշական է։ Մեծ հայրենականի հաղթանակը միայն մարտական սխրանք չէ, այլև՝ ոգու ուժի դաստիարակության արդյունք, որ ձևավորվում էր խորհրդային դպրոցում։ Դպրոց, որ ձևավորում էր անհատներ՝ պատրաստ ինքնազոհության, աշխատանքի և հայրենիքին ծառայելու։
Այսօր, երբ աշխարհը բախվում է տեխնոլոգիական, գաղափարախոսական և հումանիտար գլոբալ մարտահրավերների, մենք առավել քան երբևէ զգում ենք բարոյական, մշակութային և գիտական ինքնությունը պահպանելու կարևորությունը։ Հենց այդ ամուր հենքի վրա է կառուցվում կրթական ռազմավարությունը՝ ունակ ձևավորելու մարդասիրական և տեխնոլոգիական առաջընթաց ապրող հասարակություն։
Ասամբլեան դառնում է նշանակալի հարթակ՝ սերունդների և մասնագիտական հանրույթների միջև երկխոսության։
Հայաստանը, ինչպես և Ռուսաստանը, հարգում և պահպանում է սերունդների սխրանքի մասին հիշատակը։ Մենք վստահ ենք, որ հենց պատմության, մշակույթի և գիտության հարգանքի վրա հիմնված կրթությունն է հուսալի հենքը՝ խաղաղության, առաջընթացի և համագործակցության համար։

Директор Международного научно-образовательного центра, Армен Саргсян, как участник Международной ассамблеи «Школа Победы»
Апрель 23, 2025
С 21 по 23 апреля текущего года Российская образовательная академия организовала свою 4-ю международную ассамблею под названием «Школа Победы», посвящённую к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне.
В рамках ассамблеи прозвучали онлайн-выступления представителей профильных органов Российской Федерации и руководителей образовательных учреждений стран СНГ.
С приветственным словом выступил также директор Международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саргсян. Приветствуя всех участников международной ассамблеи «Школа Победы» от имени МНОЦ и лично, он отметил: «Это событие, посвящённое 80-летию Великой Победы, является не только данью памяти великому подвигу наших предков, но и важной научно-педагогической платформой, объединяющей исследователей, педагогов, управленцев образования, студентов и молодых учёных из разных стран.
Выбор темы Ассамблеи — «Школа Победы» — глубоко символичен. Победа в Великой Отечественной войне — это не только воинский подвиг, но и результат силы духа, воспитания, которое закладывалось в советской школе — школе, которая формировала личности, готовые к самопожертвованию, труду и служению своей Родине.
Сегодня, когда мир вновь сталкивается с глобальными вызовами — технологическими, идеологическими, гуманитарными, — мы как никогда ощущаем важность сохранения нравственного, культурного и научного суверенитета. Именно на этом прочном основании строится образовательная стратегия, способная формировать устойчивое, гуманное и технологически прогрессивное общество.
Ассамблея становится значимой площадкой для диалога между поколениями и профессиональными сообществами.
Армения, как и Россия, чтит и хранит память о подвиге поколений. И мы убеждены: именно образование, основанное на уважении к истории, культуре и науке, является надёжной опорой для мира, прогресса и сотрудничества.