ԳԿՄԿ դասախոսը՝ ներառական կրթությանը նվիրված մոսկովյան գիտաժողովի մասնակից
Ս․թ․ հունիսի 18-ին Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի կրթության ակադեմիայի կազմակերպած «XXI դարի ներառականությունը. առողջական սահմանափակ հնարավորություններով անձանց կրթությունը թվային դարաշրջանում» խորագրով V միջազգային գիտաժողովը։ Այն նվիրված էր հայեցակարգային մոտեցումների քննարկմանը, առաջատար փորձի փոխանակմանը և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հիմնախնդիրներին: Օրակարգում էին կրթական ոլորտում ինովացիոն թվային լուծումների ներդրման, միջազգային փորձի կիրառման, ներառական մոդելների ներդրման, կրթական միջավայրի ձևավորման ու հարմարեցման արդի մոտեցումներին առնչվող հարցերը։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից համաժողովին մասնակցել է Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դոցենտ, պատմ․գ․թ․ Լիլիթ Ասոյանը։ Նա ելույթ է ունեցել «Առողջական սահմանափակ հնարավորություններով անձնանց կրթությունը թվային դարաշրջանում․ Հայաստանի փորձը» խորագրով զեկուցմամբ, որում նշել է․ «Հայաստանի Հանրապետության փորձը նշանակալի է հետխորհրդային երկրների համար, քանի որ այն ներառական կրթության համակարգային արդիականացման լավագույն օրինակ է՝ սահմանափակ ռեսուրսների և բարդ սոցիալ-տնտեսական փոխակերպումների պայմաններում»։
Ելույթը բարձր գնահատվեց և կարևորվեց գիտաժողովի կազմակերպիչների, ինչպես նաև «Առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների հատուկ և ներառական կրթության զարգացման ուղենիշները» խորագրով կլոր սեղանի մասնակիցների կողմից։

Преподаватель МНОЦ — участник московской конференции, посвященной инклюзивному образованию
18 июня с.г. в Москве состоялась V Международная научно-практическая конференция «Инклюзия XXI века: образование лиц с ограниченными возможностями здоровья в цифровую эпоху», организованная Российской академией образования. Мероприятие было посвящено обсуждению концептуальных подходов, обмену передовым опытом и проблемам внедрения новых технологий. В повестку дня вошли вопросы, связанные с внедрением инновационных цифровых решений в сфере образования, применением международного опыта, интеграцией инклюзивных моделей, а также современными подходами к формированию и адаптации образовательной среды.
От Международного научно-образовательного центра НАН РА в конференции приняла участие доцент кафедры экономики и управления, кандидат исторических наук Лилит Асоян. Она выступила с докладом на тему «Образование лиц с ограниченными возможностями здоровья в цифровую эпоху: опыт Армении», в котором отметила: «Опыт Республики Армения является значимым для постсоветских стран, поскольку представляет собой лучший пример системной модернизации инклюзивного образования в условиях ограниченных ресурсов и сложных социально-экономических трансформаций».
Выступление получило высокую оценку и вызвало большой интерес со стороны организаторов конференции, а также участников круглого стола «Ориентиры развития специального и инклюзивного образования детей с ограниченными возможностями здоровья».