ԳԿՄԿ դասախոսը՝ ներառական կրթությանը նվիրված մոսկովյան գիտաժողովի մասնակից
Ս․թ․ հունիսի 18-ին Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի կրթության ակադեմիայի կազմակերպած «XXI դարի ներառականությունը. առողջական սահմանափակ հնարավորություններով անձանց կրթությունը թվային դարաշրջանում» խորագրով V միջազգային գիտաժողովը։ Այն նվիրված էր հայեցակարգային մոտեցումների քննարկմանը, առաջատար փորձի փոխանակմանը և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հիմնախնդիրներին: Օրակարգում էին կրթական ոլորտում ինովացիոն թվային լուծումների ներդրման, միջազգային փորձի կիրառման, ներառական մոդելների ներդրման, կրթական միջավայրի ձևավորման ու հարմարեցման արդի մոտեցումներին առնչվող հարցերը։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից համաժողովին մասնակցել է Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դոցենտ, պատմ․գ․թ․ Լիլիթ Ասոյանը։ Նա ելույթ է ունեցել «Առողջական սահմանափակ հնարավորություններով անձնանց կրթությունը թվային դարաշրջանում․ Հայաստանի փորձը» խորագրով զեկուցմամբ, որում նշել է․ «Հայաստանի Հանրապետության փորձը նշանակալի է հետխորհրդային երկրների համար, քանի որ այն ներառական կրթության համակարգային արդիականացման լավագույն օրինակ է՝ սահմանափակ ռեսուրսների և բարդ սոցիալ-տնտեսական փոխակերպումների պայմաններում»։
Ելույթը բարձր գնահատվեց և կարևորվեց գիտաժողովի կազմակերպիչների, ինչպես նաև «Առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների հատուկ և ներառական կրթության զարգացման ուղենիշները» խորագրով կլոր սեղանի մասնակիցների կողմից։

ISEC Lecturer Participates in Moscow Conference on Inclusive Education
On June 18, the V International Conference titled "Inclusion of the XXI Century: Education of Persons with Disabilities in the Digital Era," organized by the Russian Academy of Education, was held in Moscow. The conference focused on discussing conceptual approaches, exchanging leading practices, and addressing challenges in the implementation of new technologies. The agenda featured key issues regarding the integration of innovative digital solutions in education, the application of international experience, the implementation of inclusive models, and contemporary approaches to the formation and adaptation of the educational environment.
Representing the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, Lilit Asoyan, Associate Professor at the Department of Economics and Management and PhD in History, participated in the event. She delivered a presentation titled "Education of Persons with Disabilities in the Digital Era: The Experience of Armenia," stating: "The experience of the Republic of Republic of Armenia is significant for post-Soviet countries, as it serves as a prime example of systemic modernization of inclusive education under conditions of limited resources and complex socio-economic transformations."
The presentation was highly commended and emphasized by the conference organizers, as well as by the participants of the round table titled "Guidelines for the Development of Special and Inclusive Education for Children with Health Issues."