Կայուն զարգացման դերը կարևորող միջազգային գիտաժողով՝ Երկիր մոլորակի օրը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում 2025թ. ապրիլի 22-ին անցկացվեց գիտաժողով՝ նվիրված կանաչ տնտեսության մարտահրավերներին: Միջազգային գիտաժողովի խորագիրն էր՝ «Կանաչ տնտեսության մարտահրավերները կայուն զարգացման համատեքստում»։ Այն կազմակերպվել էր Հյուսիսային համալսարանի հետ համատեղ՝ նպատակ ունենալով խթանել գիտակրթական համագործակցությունն ու գիտահետազոտական քննարկումները կայուն զարգացման օրակարգի շուրջ։
Գիտաժողովի համանախագահներն էին ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և Հյուսիսային համալսարանի՝ Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Արմեն Ճուղուրյանը։
«Կանաչ տնտեսությունը մեր ժամանակի կարևորագույն օրակարգերից է, իսկ կայուն զարգացումը տնտեսության բոլոր ոլորտներին է վերաբերում: Որպես բարձրագույն ուսումնական հաստատություն՝ մենք կարևորում ենք գիտահետազոտական դաշտի ներգրավվածությունը այս քննարկումներում՝ ապագա մասնագետների մտածողությունը ձևավորելու և նոր՝ կանաչ մոտեցումներ առաջարկելու նպատակով»,– նշեց Ատոմ Մխիթարյանը։ Իսկ պրոֆեսոր Արմեն Ճուղուրյանն ընդգծեց․ «Կայուն զարգացման համատեքստում կանաչ տնտեսությունը պահանջում է համալիր մոտեցում՝ ներառելով ինչպես բնապահպանական, այնպես էլ տնտեսական և կրթական բաղադրիչները։ Այս գիտաժողովը հարթակ է՝ փորձի փոխանակման և գիտական նոր գաղափարների ձևավորման համար»։
Գիտաժողովի ընթացքում քննարկվեցին կանաչ տնտեսության ներդրման քաղաքական ուղղությունները, կրթության դերը բնապահպանական արժեքների ձևավորման մեջ, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության խորացման հնարավորությունները։
Միջազգային գիտաժողովի աշխարհագրությունը լայն էր․ այն ներառում էր 9 երկիր՝ Հայաստան, Ռումինիա, Իսպանիա, Վրաստան, Լիտվա, Իրան, Իտալիա, Չինաստան և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:

Международная конференция, подчеркивающая важность устойчивого развития, посвящённая ко Дню Земли
22 апреля 2025 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась конференция, посвящённая вызовам «зелёной» экономики. Темой международной конференции стали «Вызовы зеленой экономики в контексте устойчивого развития». Мероприятие было организовано совместно с Северным университетом с целью содействия научно-образовательному сотрудничеству и научным дискуссиям вокруг повестки устойчивого развития.
Сопредседателями конференции были декан Международного научно-образовательного центра НАН РА Атом Мхитарян и заведующий кафедрой Экономики и управления Северного университета Армен Чугурян.
«Зелёная экономика — одна из важнейших повесток нашего времени, а устойчивое развитие касается всех сфер экономики. Как высшее учебное заведение, мы придаём большое значение участию научного сообщества в этих обсуждениях, чтобы формировать мышление будущих специалистов и предлагать новые, экологически ориентированные подходы», — отметил Атом Мхитарян. Профессор Армен Чугурян подчеркнул: «Зелёная экономика в контексте устойчивого развития требует комплексного подхода, охватывающего экологические, экономические и образовательные компоненты. Эта конференция является платформой для обмена опытом и формирования новых научных идей».
В ходе конференции обсуждались политические направления внедрения зелёной экономики, роль образования в формировании экологических ценностей, а также возможности углубления международного сотрудничества.
Mеждународная конференция имела широкую географию — в ней приняли участие представители из 9 стран: Армении, Румынии, Испании, Грузии, Литвы, Ирана, Италии, Китая и Соединённых Штатов Америки.