ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն՝ Global Education Expo 2026-ի մասնակից
Ս․թ․ մայիսի 14-15-ին ԳԱԱ նախագահության հարկի ներքո կայացավ Global Education Expo 2026-ը, որին մասնակցեց նաև ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ)։
ԳԿՄԿ թիմը ներկայացավ վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, ինչպես նաև ՈւԽ և ՈւԳԸ անդամների ներկայցուցիչներով։ ԳԿՄԿ-ի մասնակցությունը համակարգվեց ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից՝ ի դեմս բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանի։
Ինչպես նախորդ ցուցահանդեսներին, այս անգամ ևս ԳԿՄԿ տաղավարն աչքի ընկավ թարմացված բաշխիչ նյութերով և ինքնատիպ անակնկալներով։ Հատկապես մեծ արձագանք գտավ և կազմակերպիչների բարձր գնահատականին արժանացավ նվեր քարտերի փաթեթը, որը ներառում էր գիտակրթական բնույթի բացառիկ հնարավորություններ, այսպես՝
- գիտաճանաչողական էքսկուրսիաներ (2 անձի համար) Ինժեներական քաղաքում, Բուսաբանական այգում կամ Երկրաբանական թանգարանում՝ դրանց կից գործող ԳԿՄԿ ամբիոնների դասախոսների և մագիստրանտների մասնագիտական ուղեկցությամբ,
- զեղչեր՝ ԳԿՄԿ Օտար լեզուների ակումբի դասընթացներից օգտվելու համար,
- մասնակցության հնարավորություն՝ ԳԿՄԿ ներբուհական սեմինարներին,
- խորհրդատվական ծառայություններ՝ ԳԿՄԿ հոգեբանության և բիզնես լաբորատորիաների հնարավորություններից օգտվելու ձևով,
- գենետիկական հետազոտություն՝ ԳԿՄԿ մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոնում Whole Exome Sequencing (WES) հետազոտություն անցնելու բացառիկ հնարավորություն։
Կենտրոնի տաղավարի հյուրն էր խելացի արջուկը, որ Իրական դպրոցի սաների հետ համագործակցությամբ ստեղծել էին ԳԿՄԿ «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողները։ Արջուկը, որ ԳԿՄԿ մագիստրանտների բազմաթիվ նորարարություններից մեկն էր միայն, կարողանում էր խոսել՝ պատասխանելով իրեն տրված հարցերին՝ հատուկ ուշադրության արժանանալով ԳԿՄԿ տաղավարի այցելուների կողմից։
Տաղավարում տեղ էին գտել 3 պաստառներ, որոնցից մեկը ընդհանրական ձևով ներկայացնում էր ԳԿՄԿ-ն, մյուս 2-ը ներկայացնում էին ԳԿՄԿ միջազգային կապերը և հանրապետությունում եզակի մագիստրոսական կրթական ծրագիրը՝ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն»-ը, որ հաճելիորեն զարմացնում էին տաղավարի այցելուներին։ ԳԿՄԿ պաստառներից ևս մեկը, որ տեղադրված էր միջանցքում, հիշեցում էր այն մասին, որ ընթացքի մեջ է վերջերս մեկնարկած EU Bridge միջազգային ծրագիրը, որի համակարգող բուհը ԳԿՄԿ-ն է։
Երկօրյա էքսպոյի օրերին ԳԿՄԿ տաղավարը հյուրընկալեց բազմաթիվ այցելուների, որոնք ունեին ամենատարբեր մասնագիտական հետաքրքրություններ և կրթական տարբեր աստիճաններ։ ԳԿՄԿ անձնակազմը սիրով պատասխանեց նրանց հարցերին՝ ծանոթացնելով Կենտրոնի կրթական ծրագրերի և միջազգային շարժունության հնարավորությունների ամենավերջին թարմացումներին։ Շատ այցելուների համար ԳԿՄԿ տաղավարն ունեցավ ոչ միայն տեղեկատվական, այլև ճանաչողական-ուսուցողական նշանակություն։
Տաղավարի մթնոլորտն առավել աշխուժանում և ջերմանում էր ավանդական դարձած խաղարկությամբ, որի շրջանականերում շատերը ԳԿՄԿ տաղավարից հեռացան հուշանվեր գրենական պիտույքներով, «Գիտության աշխարհում» գիտահանրամատչելի ամսագրով, որը հրատարակվում է ԳԿՄԿ-ի մասնակցությամբ, ինչպես նաև նվեր քարտերով։
Միավորելով ակադեմիական արժեքները, արդիականը, միջազգայինը՝ սա էր Global Education Expo 2026-ին ԳԿՄԿ նշանաբանը։

МНОЦ НАН РА — участник выставки Global Education Expo 2026
14–15 мая в здании Президиума Национальной академии наук РА прошла международная выставка Global Education Expo 2026, в которой принял участие Международный научно-образовательный центр НАН РА (МНОЦ).
Команда МНОЦ была представлена административным и профессорско-преподавательским составом, а также членами Студенческого совета и Студенческого научного общества. Участие Центра координировал Отдел по связям с общественностью и карьере МНОЦ в лице начальника отдела Эгине Мелконян.
Как и на предыдущих выставках, павильон МНОЦ выгодно отличался обновленными информационными материалами и оригинальными интерактивами. Особый отклик и высокую оценку организаторов получил пакет подарочных карт, предоставляющий эксклюзивные научно-образовательные возможности, в числе которых:
- Научно-познавательные экскурсии (на 2 персоны) в Инженерный городок, Ботанический сад или Геологический музей в профессиональном сопровождении преподавателей и магистрантов профильных кафедр МНОЦ;
- Скидки на курсы Клуба иностранных языков МНОЦ;
- Возможность участия во внутривузовских семинарах МНОЦ;
- Консультационные услуги на базе психологической и бизнес-лабораторий МНОЦ;
- Генетическое исследование — эксклюзивная возможность пройти секвенирование экзома (Whole Exome Sequencing — WES) на кафедре молекулярной и клеточной биологии МНОЦ.
Гостем павильона Центра стал «умный мишка», созданный студентами магистерской программы МНОЦ «Разработка информационных систем» в сотрудничестве с воспитанниками Реальной школы. Интерактивный медведь, ставший лишь одной из многочисленных инновационных разработок магистрантов МНОЦ, умел говорить и отвечать на вопросы, что привлекло особое внимание посетителей выставки.
В павильоне были размещены три постера: один в общем виде презентовал МНОЦ, а два других знакомили с международными связями Центра и уникальной для республики магистерской программой «Авиакосмическое приборостроение», которая приятно удивила гостей. Еще один плакат МНОЦ, установленный в фойе, напоминал о реализации недавно запущенной международной программы EU Bridge, в которой МНОЦ выступает в роли вуза-координатора.
За два дня работы экспозиции павильон МНОЦ принял множество посетителей с самыми разными профессиональными интересами и уровнями образования. Представители Центра с готовностью ответили на все вопросы, ознакомив гостей с актуальными образовательными программами и возможностями международной мобильности. Для многих посетителей павильон МНОЦ имел не только информационное, но и познавательно-обучающее значение․
Атмосферу на площадке оживлял ставший уже традиционным розыгрыш призов, благодаря которому многие гости ушли с памятной канцелярией, номерами научно-популярного журнала «В мире науки» (издаваемого при участии МНОЦ), а также подарочными картами.
«Объединяя академические ценности, актуальность, международность» — именно под таким девизом МНОЦ НАН РА выступил на Global Education Expo 2026.