ԳԿՄԿ-ում կայացավ միջազգային գիտաժողովը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում ս․թ․ ապրիլի 16-ին կայացավ միջազգային գիտաժողով՝ «Սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնախնդիրները թվայնացման դարաշրջանում» խորագրով։ Այն Հյուսիսային համալսարանի հետ համագործակցությամբ կազմակերպված երրորդ միջազգային գիտաժողովն էր։ Գիտաժողովի համանախագահներն էին ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և Հյուսիսային համալսարանի՝ Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Արմեն Ճուղուրյանը։
Գիտաժողվն անցավ հիբրիդային ձևաչափով (առկա, առցանց)՝ հնարավոր դարձնելով արտերկրից զեկույցով և ունկնդրի կարգավիճակով առցանց մասնակցությունը։
Օրակարգում ընդգրկված էր 12 գիտական զեկույց՝ շուրջ երկու տասնյակ հեղինակների կողմից ներկայացված։ Գիտաժողովի աշխարհագրությունը՝ 6 երկիր՝ Հայաստան, Ռուսաստան, Չինաստան, Սինգապուր, Իտալիա, Եգիպտոս։
Արծարծվեց հարցերի բազմաոլորտ շրջանակ՝ ներառելով բանկերին, աուդիտին, կրթությանը, կառավարմանը, արհեստական բանականությանը, մեդիային առնչվող հիմնահարցեր։
Նիստն անցավ ակտիվ և կառուցողական քննարկումների միջավայրում՝ նպաստելով փորձի փոխանակմանը և նոր գաղափարների ձևավորմանը։
Ամփոփելով գիտաժողովը՝ համանախագահները գիտաժողովի ընթացքը գնահատեցին դրական ու արդյունավետ՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին բերած հետաքրքիր գաղափարների և գիտական համագործակցության համար։ Ա․Ճուղուրյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև ԳԿՄԿ տնօրենությանը՝ գիտաժողովի կայացման համար անհրաժեշտ պայմաններ ապահովելու և արդյունավետ համագործակցության համար։
Նշվեց, որ գիտաժողովում զեկույց ներկայացրածներին կտրվեն մասնակցության հավաստագրեր, իսկ գրախոսման փուլը հաղթահարած հոդվածներն անվճար կտպագրվեն Հյուսիսային համալսարանի «Հյուսիսափայլ» գիտական պարբերականում:

В МНОЦ НАН РА состоялась международная научная конференция
16 апреля в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук РА (МНОЦ) прошла международная научная конференция на тему «Проблемы социально-экономического развития в эпоху цифровизации». Это была третья по счету международная конференция, организованная в сотрудничестве с Северным университетом.
Сопредседателями конференции выступили декан МНОЦ Атом Мхитарян и заведующий кафедрой экономики и управления Северного университета Армен Чугурян.
Конференция прошла в гибридном формате (очно и дистанционно), что позволило участникам из-за рубежа присоединиться к работе как с докладами, так и в качестве слушателей.
В повестку дня было включено 12 научных докладов, представленных почти двадцатью авторами. География конференции охватила 6 стран: Армению, Россию, Китай, Сингапур, Италию и Египет.
В ходе мероприятия был затронут широкий спектр многоотраслевых вопросов, включая актуальные проблемы в сферах:
- Банковского дела и аудита
- Образования и управления
- Искусственного интеллекта
- Медиа․
Заседания прошли в атмосфере активных и конструктивных дискуссий, способствуя обмену опытом и формированию новых идей.
Суммируя результаты, сопредседатели оценили ход заседаний как весьма положительный и продуктивный, выразив благодарность всем участникам за их содержательные выступления и научное сотрудничество. А. Чугурян также выразил благодарность руководству МНОЦ за обеспечение необходимых условий для проведения конференции и за плодотворное сотрудничество.
Было отмечено, что докладчики получат сертификаты об участии, а статьи, прошедшие этап рецензирования, будут бесплатно опубликованы в научном периодическом издании Северного университета «Юсисапайл».