ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ներկայացուցիչները մասնակցեցին ԱՊՀ կրթական կենտրոնների ցանցի ձևավորման աշխատանքային խմբի նիստին
Ապրիլի 18, 2026
Սույն թ. ապրիլի 17-ին կայացավ ԱՊՀ անդամ պետությունների գիտական հաստատություններում կրթական կենտրոնների ցանցի ձևավորման աշխատանքային խմբի առցանց նիստը, որին ակտիվ մասնակցություն ունեցան ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ներկայացուցիչները։
Նիստը կազմակերպվել էր Ղրղզստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից՝ նպատակ ունենալով ձևավորել կրթական և գիտական համագործակցության միասնական հարթակ ասպիրանտների և երիտասարդ գիտնականների համար։
Աշխատանքային խմբում հայկական կողմից ներկայացված են ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտական քարտուղար, բ.գ.թ., դոցենտ Մերի Սարգսյանը և Ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Կարինե Բեգոյանը:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ներկայացուցիչները նիստի ընթացքում հանդես եկան մասնագիտական դիտարկումներով և առաջարկներով՝ ընդգծելով կրթական ծրագրերի համակարգման, երիտասարդ գիտնականների շարժունակության խթանման և թվայնացված հարթակների զարգացման կարևորությունը։ Նիստի օրակարգը ներառում էր կրթական միասնական ցանցի ձևավորման և արդյունավետ գործունեության ապահովմանն ուղղված հիմնարար հարցեր։
Նիստը կարևոր էր ԱՊՀ երկրների գիտական հաստատությունների միջև համագործակցության ընդլայնման առումով։ Քննարկումների արդյունքում ընդգծվեց միասնական թվային կրթական միջավայրի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը հնարավորություն կտա համակարգված ձևով ներկայացնել կրթական ծրագրերը, փորձի փոխանակումները և գիտական նախաձեռնությունները։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մասնակցությունն այս գործընթացում կարևոր նշանակություն ունի՝ ապահովելով Կենտրոնի ակտիվ ներգրավվածությունը տարածաշրջանային գիտակրթական համագործակցության նոր ձևաչափերում և նպաստելով երիտասարդ գիտնականների միջազգային ինտեգրմանը։

Representatives of the International Scientific and Educational Center of the NAS RA Participated in the Working Group Meeting on the Formation of a Network of Educational Centers in the CIS
April 18, 2026
On April 17 of the current year, an online meeting of the working group on the formation of a network of educational centers within the scientific institutions of the CIS member states was held, featuring the active participation of representatives from the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC).
The meeting was organized by the National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic with the aim of establishing a unified platform for educational and scientific cooperation for postgraduate students and young scientists.
The Armenian side in the working group is represented by the Scientific Secretary of the ISEC, Candidate of Philological Sciences, Associate Professor Meri Sargsyan, and the Head of the PhD Department, Karine Begoyan.
During the meeting, the representatives of the ISEC shared their professional observations and proposals, emphasizing the importance of coordinating educational programs, promoting the mobility of young scientists, and developing digital platforms. The agenda of the session included fundamental issues aimed at the formation of a unified educational network and ensuring its effective operation.
The meeting was of great significance in terms of expanding cooperation among the scientific institutions of the CIS countries. As a result of the discussions, the necessity of creating a unified digital educational environment was highlighted, which will provide an opportunity to present educational programs, exchange experiences, and showcase scientific initiatives in a coordinated manner.
The participation of the ISEC in this process is of vital importance, ensuring the Center's active involvement in new formats of regional scientific and educational cooperation and contributing to the international integration of young scientists.