ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ներկայացուցիչները մասնակցեցին ԱՊՀ կրթական կենտրոնների ցանցի ձևավորման աշխատանքային խմբի նիստին
Ապրիլի 18, 2026
Սույն թ. ապրիլի 17-ին կայացավ ԱՊՀ անդամ պետությունների գիտական հաստատություններում կրթական կենտրոնների ցանցի ձևավորման աշխատանքային խմբի առցանց նիստը, որին ակտիվ մասնակցություն ունեցան ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ներկայացուցիչները։
Նիստը կազմակերպվել էր Ղրղզստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից՝ նպատակ ունենալով ձևավորել կրթական և գիտական համագործակցության միասնական հարթակ ասպիրանտների և երիտասարդ գիտնականների համար։
Աշխատանքային խմբում հայկական կողմից ներկայացված են ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտական քարտուղար, բ.գ.թ., դոցենտ Մերի Սարգսյանը և Ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Կարինե Բեգոյանը:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ներկայացուցիչները նիստի ընթացքում հանդես եկան մասնագիտական դիտարկումներով և առաջարկներով՝ ընդգծելով կրթական ծրագրերի համակարգման, երիտասարդ գիտնականների շարժունակության խթանման և թվայնացված հարթակների զարգացման կարևորությունը։ Նիստի օրակարգը ներառում էր կրթական միասնական ցանցի ձևավորման և արդյունավետ գործունեության ապահովմանն ուղղված հիմնարար հարցեր։
Նիստը կարևոր էր ԱՊՀ երկրների գիտական հաստատությունների միջև համագործակցության ընդլայնման առումով։ Քննարկումների արդյունքում ընդգծվեց միասնական թվային կրթական միջավայրի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը հնարավորություն կտա համակարգված ձևով ներկայացնել կրթական ծրագրերը, փորձի փոխանակումները և գիտական նախաձեռնությունները։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մասնակցությունն այս գործընթացում կարևոր նշանակություն ունի՝ ապահովելով Կենտրոնի ակտիվ ներգրավվածությունը տարածաշրջանային գիտակրթական համագործակցության նոր ձևաչափերում և նպաստելով երիտասարդ գիտնականների միջազգային ինտեգրմանը։

Представители Международного научно-образовательного центра НАН РА приняли участие в заседании рабочей группы по формированию сети образовательных центров СНГ
Апрель 18, 2026
17 апреля сего года состоялось онлайн-заседание рабочей группы по формированию сети образовательных центров при научных учреждениях государств-участников СНГ, в котором приняли активное участие представители Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ).
Заседание было организовано Национальной академией наук Кыргызской Республики с целью формирования единой платформы образовательного и научного сотрудничества для аспирантов и молодых ученых.
Армянскую сторону в рабочей группе представляют ученый секретарь МНОЦ, кандидат филологических наук, доцент Мери Саргсян и заведующая отделом аспирантуры Карине Бегоян.
В ходе заседания представители МНОЦ выступили с профессиональными замечаниями и предложениями, подчеркнув важность координации образовательных программ, стимулирования мобильности молодых ученых и развития цифровых платформ. Повестка дня заседания включала фундаментальные вопросы, направленные на формирование единой образовательной сети и обеспечение ее эффективного функционирования.
Заседание имело важное значение с точки зрения расширения сотрудничества между научными учреждениями стран СНГ. По итогам обсуждений была подчеркнута необходимость создания единой цифровой образовательной среды, которая позволит в скоординированном виде представлять образовательные программы, осуществлять обмен опытом и продвигать научные инициативы.
Участие МНОЦ в этом процессе имеет огромное значение, обеспечивая активную вовлеченность Центра в новые форматы регионального научно-образовательного сотрудничества и способствуя международной интеграции молодых ученых.