ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն՝ «Երիտասարդությունը հանուն կենսաբազմազանության․ դեպի ԿԲԿ COP17» նախաձեռնության համակազմակերպիչ
Հունիսի 16, 2026
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ), հավատարիմ մնալով բնապահպանական կրթության խթանման և գիտական ներուժի զարգացման իր առաքելությանը, միացել է նոր նախաձեռնության։ Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի (WWF Հայաստան) և ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ մեկնարկել է «Երիտասարդությունը հանուն կենսաբազմազանության դեպի ԿԲԿ COP17» ծրագիրը։
Նախաձեռնության շրջանակում մեկնարկել է մարզային վերապատրաստումների շարք, որի նպատակն է՝ ՄԱԿ-ի Կենսաբանական կոնվենցիայի անդամ երկրների 17-րդ համաժողովին ընդառաջ (COP17 - Conference of the Parties 17) զարգացնել երիտասարդների գիտելիքները, խթանել ակտիվ մասնակցությունը կենսաբազմազանության պահպանությանը։
Նախաձեռնությունը ֆինանսավորվում է WWF Հայաստանի կողմից:
ԳԿՄԿ մասնագիտական ներգրավվածությունը
Ծրագրի բովանդակային և գիտակրթական բաղադրիչի ապահովման նպատակով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ից ներգրավված է Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոնը՝ ամբիոնի վարիչ, կ․գ․թ․, դոցենտ Ալլա Ալեքսանյանի գլխավորությամբ։ Ամբիոնի մասնագիտական ներուժն ու փորձառությունը կենսական նշանակություն ունեն երիտասարդների շրջանում բնապահպանական գրագիտության բարձրացման գործում։
ԳԿՄԿ մասնագետների անմիջական ներգրավվածությամբ իրականացվող դասընթացներն ու գործնական սիմուլյացիաները միտված են ձևավորելու երիտասարդների նոր համայնք, որն ունակ կլինի ակտիվորեն մասնակցելու բնապահպանական որոշումների կայացմանն ու կենսաբազմազանության պահպանության աշխատանքներին:
Ծրագրի ընթացքն ու աշխարհագրությունը
Առաջին դասընթացներն արդեն հաջողությամբ անցկացվել են Արմավիր, Վայք, Կապան, Գորիս և Մեղրի քաղաքներում՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ներքո գործող համայնքային երիտասարդական կենտրոններում։
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում Հայաստանի տարբեր մարզերի 20 երիտասարդական կենտրոնների շուրջ 400 երիտասարդ հնարավորություն կունենա մասնակցելու.
• կենսաբազմազանության պահպանության և բնապահպանական մարտահրավերների վերաբերյալ դասընթացների,
• ինտերակտիվ ուսուցողական խաղերի,
• միջազգային բնապահպանական գործընթացների և բանակցային սիմուլյացիաների։
Ծրագրի ընթացքում առավել ակտիվ և ներգրավված մասնակիցները հնարավորություն կստանան իրենց գիտելիքներն ընդլայնելու WWF Հայաստանի կողմից նախաձեռնվող միջազգային գործընկերների համատեղ մեծամասշտաբ աշխատարանի  շրջանակներում։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն շարունակում է իր ակտիվ դերակատարումը նախագծի բոլոր փուլերում՝ նպաստելով Հայաստանում կայուն բնապահպանական ապագայի կերտմանը:

МНОЦ НАН РА — соорганизатор инициативы «Молодежь за биоразнообразие: навстречу КБР СОР17»
Международный научно-образовательный центр Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ НАН РА), оставаясь верным своей миссии по продвижению экологического образования и развитию научного потенциала, присоединился к новой инициативе. Совместно с Армянским филиалом Всемирного фонда дикой природы (WWF-Армения) и Министерством образования, науки, культуры и спорта РА дан старт проекту «Молодежь за биоразнообразие: навстречу КБР СОР17».
В рамках инициативы запущен цикл региональных тренингов, целью которых является расширение знаний молодежи и стимулирование ее активного участия в сохранении биоразнообразия в преддверии 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17 - Conference of the Parties 17).
Инициатива финансируется со стороны WWF-Армения.
Профессиональное участие МНОЦ
Для обеспечения содержательного и научно-образовательного компонентов проекта от МНОЦ НАН РА привлечена кафедра изучения разнообразия растений и экосистем под руководством заведующей кафедрой, кандидата биологических наук, доцента Аллы Алексанян. Профессиональный потенциал и опыт кафедры имеют жизненно важное значение в деле повышения экологической грамотности среди молодежи.
Курсы и практические симуляции, проводимые при непосредственном участии специалистов МНОЦ, направлены на формирование нового молодежного сообщества, способного активно участвовать в принятии экологических решений и деятельности по сохранению биоразнообразия.
Ход и география проекта
Первые тренинги уже успешно прошли в городах Армавир, Вайк, Капан, Горис и Мегри на базе общинных молодежных центров, действующих при Министерстве ОНКС РА.
В ближайшие недели около 400 молодых людей из 20 молодежных центров различных областей Армении получат возможность принять участие в:
• тренингах по сохранению биоразнообразия и экологическим вызовам,
• интерактивных обучающих играх,
• симуляциях международных экологических процессов и переговоров.
Наиболее активные и вовлеченные участники проекта получат возможность расширить свои знания в рамках масштабного воркшопа, организуемого WWF-Армения совместно с международными партнерами.
МНОЦ НАН РА продолжает играть активную роль на всех этапах проекта, способствуя построению устойчивого экологического будущего в Армении.