ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն՝ «Երիտասարդությունը հանուն կենսաբազմազանության․ դեպի ԿԲԿ COP17» նախաձեռնության համակազմակերպիչ
Հունիսի 16, 2026
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ), հավատարիմ մնալով բնապահպանական կրթության խթանման և գիտական ներուժի զարգացման իր առաքելությանը, միացել է նոր նախաձեռնության։ Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի (WWF Հայաստան) և ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ մեկնարկել է «Երիտասարդությունը հանուն կենսաբազմազանության դեպի ԿԲԿ COP17» ծրագիրը։
Նախաձեռնության շրջանակում մեկնարկել է մարզային վերապատրաստումների շարք, որի նպատակն է՝ ՄԱԿ-ի Կենսաբանական կոնվենցիայի անդամ երկրների 17-րդ համաժողովին ընդառաջ (COP17 - Conference of the Parties 17) զարգացնել երիտասարդների գիտելիքները, խթանել ակտիվ մասնակցությունը կենսաբազմազանության պահպանությանը։
Նախաձեռնությունը ֆինանսավորվում է WWF Հայաստանի կողմից:
ԳԿՄԿ մասնագիտական ներգրավվածությունը
Ծրագրի բովանդակային և գիտակրթական բաղադրիչի ապահովման նպատակով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ից ներգրավված է Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոնը՝ ամբիոնի վարիչ, կ․գ․թ․, դոցենտ Ալլա Ալեքսանյանի գլխավորությամբ։ Ամբիոնի մասնագիտական ներուժն ու փորձառությունը կենսական նշանակություն ունեն երիտասարդների շրջանում բնապահպանական գրագիտության բարձրացման գործում։
ԳԿՄԿ մասնագետների անմիջական ներգրավվածությամբ իրականացվող դասընթացներն ու գործնական սիմուլյացիաները միտված են ձևավորելու երիտասարդների նոր համայնք, որն ունակ կլինի ակտիվորեն մասնակցելու բնապահպանական որոշումների կայացմանն ու կենսաբազմազանության պահպանության աշխատանքներին:
Ծրագրի ընթացքն ու աշխարհագրությունը
Առաջին դասընթացներն արդեն հաջողությամբ անցկացվել են Արմավիր, Վայք, Կապան, Գորիս և Մեղրի քաղաքներում՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ներքո գործող համայնքային երիտասարդական կենտրոններում։
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում Հայաստանի տարբեր մարզերի 20 երիտասարդական կենտրոնների շուրջ 400 երիտասարդ հնարավորություն կունենա մասնակցելու.
• կենսաբազմազանության պահպանության և բնապահպանական մարտահրավերների վերաբերյալ դասընթացների,
• ինտերակտիվ ուսուցողական խաղերի,
• միջազգային բնապահպանական գործընթացների և բանակցային սիմուլյացիաների։
Ծրագրի ընթացքում առավել ակտիվ և ներգրավված մասնակիցները հնարավորություն կստանան իրենց գիտելիքներն ընդլայնելու WWF Հայաստանի կողմից նախաձեռնվող միջազգային գործընկերների համատեղ մեծամասշտաբ աշխատարանի  շրջանակներում։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն շարունակում է իր ակտիվ դերակատարումը նախագծի բոլոր փուլերում՝ նպաստելով Հայաստանում կայուն բնապահպանական ապագայի կերտմանը:

ISEC NAS RA Co-organizes the "Youth for Biodiversity: Towards CBD COP17" Initiative
The International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC NAS RA), remaining true to its mission of promoting environmental education and developing scientific potential, has joined a new initiative. In cooperation with the World Wildlife Fund Armenia (WWF-Armenia) and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the RA, the "Youth for Biodiversity: Towards CBD COP17" project has been launched.
Within the framework of the initiative, a series of regional training sessions has commenced. Ahead of the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (CBD COP17), the project aims to enhance young people's knowledge and foster their active participation in biodiversity conservation.
The initiative is funded by WWF-Armenia.
Professional Involvement of ISEC
To ensure the substantive and scientific-educational components of the project, the Department of Plant Diversity and Ecosystem Studies of ISEC NAS RA is actively involved, led by the Head of the Department, PhD in Biology, Associate Professor Alla Aleksanyan. The professional capacity and expertise of the department are of vital importance in raising environmental literacy among the youth.
The training courses and practical simulations, conducted with the direct involvement of ISEC specialists, are designed to form a new community of young people capable of actively participating in environmental decision-making and biodiversity conservation efforts.
Project Progress and Geography
The first training sessions have already been successfully held in the cities of Armavir, Vayk, Kapan, Goris, and Meghri, utilizing the community youth centers operating under the Ministry of ESCS of the RA.
In the coming weeks, around 400 young people from 20 youth centers across various regions of Armenia will have the opportunity to participate in:
- Training courses on biodiversity conservation and environmental challenges,
- Interactive educational games,
- International environmental processes and negotiation simulations.
The most active and engaged participants throughout the project will get the chance to expand their knowledge within a large-scale workshop organized by WWF-Armenia in cooperation with international partners.
ISEC NAS RA continues to play an active role in all stages of the project, contributing to the creation of a sustainable environmental future in Armenia.