Ֆոկուս-խմբային քննարկումներ ERASMUS+ EU Bridge նախագծի շրջանակներում
ERASMUS+ EU Bridge նախագծի շրջանակում, ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից մշակված ֆոկուս-խմբային քննարկման մեթոդաբանության, ուղեցույցի և հարցաշարի հիման վրա, ծրագրի գործընկեր Վանաձորի ՀԿ Կենտրոնի նախաձեռնությամբ իրականացվեց ֆոկուս-խմբային քննարկում՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և գործատուների մասնակցությամբ։
Քննարկման ընթացքում մասնակիցները կիսվեցին իրենց փորձով և տեսակետներով՝ անդրադառնալով եվրոպական ծրագրերի մշակման, կառավարման և իրականացման ոլորտում առկա մարտահրավերներին, կարիքներին և զարգացման հնարավորություններին։
Հավաքագրված առաջարկություններն ու դիտարկումները կնպաստեն EU Bridge նախագծի առանցքային արդյունքների մշակմանը, մասնավորապես՝ Պիլոտային ակադեմիայի, Նորարարական լաբորատորիայի և թվային համագործակցային հարթակի բովանդակային և գործառութային ձևավորմանը։
Նախագիծը շարունակում է խթանել բարձրագույն կրթության, քաղաքացիական հասարակության և աշխատաշուկայի ներկայացուցիչների միջև համագործակցությունը՝ նպաստելով եվրոպական դրամաշնորհային ծրագրերում արդյունավետ ներգրավվածության կարողությունների զարգացմանը։
Հիշեցնենք, որ ERASMUS+ EU Bridge («EU Bridge: Strengthening Higher Education for European Project Management in Armenia») նախագիծը համակարգվում է ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից և իրականացվում է Հայաստանի, Իսպանիայի և Իտալիայի վեց գործընկեր կազմակերպությունների համագործակցությամբ։

Focus Group Discussions within the Framework of the ERASMUS+ EU Bridge Project
Within the framework of the ERASMUS+ EU Bridge project, and based on the focus group discussion methodology, guidelines, and question framework developed by the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, a focus group discussion was organized by the project partner "NGO Center" Civil Society Development NGO with the participation of civil society representatives and employers.
The discussion provided an opportunity for participants to share their experiences and perspectives on the key challenges, needs, and opportunities related to the development, management, and implementation of European-funded projects.
The insights and recommendations gathered during the discussion will contribute to the development of the project's key outputs, particularly the Pilot Academy, the Innovation Lab, and the Digital Collaboration Platform.
The EU Bridge project continues to foster cooperation among higher education institutions, civil society organizations, and labor market stakeholders, supporting the enhancement of capacities for effective participation in European grant programmes.
The ERASMUS+ EU Bridge project (“EU Bridge: Strengthening Higher Education for European Project Management in Armenia”) is coordinated by the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and is implemented through the cooperation of six partner institutions from Armenia, Spain, and Italy.