Մագիստրոսական դիպլոմներ ստացավ ԳԿՄԿ հոգեբանության և արևելագիտության ամբիոնների ևս մեկ սերունդ
Ս․թ․ հուլիսի 14-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողություն էր։ Հերթը ԳԿՄԿ հոգեբանության և արևելագիտության ամբիոնների նորընծա մագիստրոսներինն էր։
Ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքերով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն և հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Նաիրա Հակոբյանը, ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և ԳԿՄԿ արևելագիտության ամբիոնի վարիչ Ռոբերտ Ղազարյանը։
Ն․ Հակոբյանը, շնորհավորելով բոլորին, մասնավորապես՝ իր ղեկավարած ամբիոնի շրջանավարտներին, մաղթեց նրանց կանաչ և բեղմնավոր ճանապարհ, մասնագիտական ոլորտում նորանոր ձեռքբերումներ։ Հիշեցրեց, որ Կենտրոնում առկա է նաև ասպիրանտական և հայցորդական ինստիտուտ՝ հույս հայտնելով, որ օրվա շրջանավարտների շարքում կլինեն գիտության ուղին բռնելու ցանկություն ունեցողներ։
Ա․ Մխիթարյանը, շնորհավորելով շրջանավարտներին և մասնագիտական ճանապարհին նորանոր նվաճումներ մաղթելով, նշեց, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի մագիստրոս լինելը միանգամայն այլ խորհուրդ պիտի ունենա ցանկացած շրջանավարտի համար՝ հույս հայտնելով, որ ՀՀ ԳԱԱ-ն նրանցից յուրաքանչյուրի համար կլինի մշտական պատկառանքի առարկա, ինչպիսին իր համար է այն իր պատանեկությունից առ այս պահը։
Ռ․ Ղազարյանը, շնորհավորելով բոլոր շրջանավարտներին և նորանոր ձեռքբերումներ մաղթելով, հորդորեց նոր բան սովորելու ցանկությունը միշտ վառ պահել և մշտապես լինել այնպիսի մարդկանց միջավայրում, որոնցից նոր բան սովորելու հնարավորություն կունենան։ Նա հույս հայտնեց, որ ակադեմիական գիտելիքներով զինված ներկայիս շրջանավարտները կկարողանան իրենց աշխատանքային, մասնագիտական ոլորտներում և կյանքում առհասարակ դառնալ դրական փոփոխությունների աղբյուր։
Շնորհակալական խոսք հնչեցրին նաև շրջանավարտները՝ երախտագիտություն հայտնելով Կենտրոնի ողջ անձնակազմին և մասնավորապես՝ իրենց ամբիոններին՝ ամբիոնների վարիչների գլխավորությամբ, իրենց փոխանցած հարուստ և մրցունակ գիտելիքների, մասնագիտական և մարդկային պատրաստակամության, ինչպես նաև ջերմ վերաբերմունքի համար։

Очередное поколение студентов факультетов психологии и востоковедения МНОЦ НАН РА получило дипломы магистрантов
Июль 15, 2025
14 июля 2019 года в Международном научно-образовательном центре (МНОЦ) НАН РА состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам магистрантов кафедр психологии и востоковедения МНОЦ.
С приветственными и поздравительными речами выступили заместитель директора по научной работе, заведующая отделом психологии Института востоковедения Национальной академии наук Республики Армения Наира Акопян, декан Института востоковедения Атом Мхитарян и заведующий кафедрой востоковедения Института востоковедения Роберт Казарян.
Н. Акопян, поздравив всех, особенно выпускников возглавляемой им кафедры, пожелал им плодотворного пути, новых достижений на профессиональном поприще. Он напомнил, что в Центре действуют аспирантура и докторантура, выразив надежду, что среди сегодняшних выпускников найдутся те, кто пожелает встать на путь науки.
А. Мхитарян, поздравляя выпускников и желая им новых достижений на профессиональном пути, отметил, что быть магистром МНОЦ НАН РА должно иметь совершенно иной смысл для любого выпускника, выразив надежду, что Центр будет для каждого из них неизменным объектом уважения, как это было для него с юности и по сей день.
Р. Казарян, поздравив всех выпускников и пожелав им новых достижений, призвал их всегда сохранять стремление к познанию нового и находиться в окружении людей, которые будут давать им возможность учиться новому. Он выразил надежду, что нынешние выпускники, вооружившись академическими знаниями, смогут стать источником позитивных изменений в своей работе, профессиональной сфере и в жизни в целом.
Выпускники также выступили с благодарственной речью, выразив признательность всему коллективу Центра и в особенности их подразделениям во главе с заведующими кафедрами за глубокие и конкурентоспособные знания, профессиональную и человеческую готовность, а также теплое отношение к ним.