«Զբոսավարների դպրոց»-ի շրջանավարտներին հանձնվեցին ավարտական վկայականները
Ս․թ․ փետրվարի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) հանդիսավորությամբ ամփոփվեցին «Զբոսավարների դպրոց» լրացուցիչ կրթության մոդուլային ծրագրի արդյունքները։ Այն իրականացվել է ԳԿՄԿ-ի և «Русский дом»-ի համագործակցությամբ։
Միջոցառումը բացեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը։ Նա ողջունեց ներկաներին և ծրագրի հաջողած մասնակիցներին, ներկայացրեց «Զբոսավարների դպրոց» ծրագրի գրանցած արդյունքերը։ Նշվեց, որ ծրագրի 25 մասնակիցներից իրենց ավարտական նախագծերը հաջողությամբ պաշտպանել և ավարտել են 13-ը միայն՝ արժանանալով պետական նմուշի վկայականների և հավաստագրերի՝ լրացուցիչ կրթության մոդուլային  ծրագրի համար։ Ա․Պապիկյանն իր խոսքում ընդգծեց․ «Զբոսավարների դպրոցը դարձավ կարևոր քայլ հայ-ռուսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ՝ զբոսաշրջության ոլորտում»։
Ապա ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը՝ նշելով․ «Այսօր կարևոր օր է, քանի որ մենք հավաքվել ենք այստեղ որպեսզի նշենք այն արդյունքները, որ մենք գրանցել ենք «Զբոսավարների դպրոց» լրացուցիչ կրթության մոդուլային ծրագրի շրջանակներում», «Քանի որ զբոսաշրջության  դերը շատ կարևոր է ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում, ուստի շատ կարևոր էր այս նախաձառենությունը կյանքի կոչելը՝ նպաստելով զբոսավարների գիտելիքների և փորձառության հարստացմանը և  ծառայությունների պրոֆեսիոնալ և բարձր մակարդակով մատուցմանը»։
Կատարելով պատմական ակնարկ՝ տնօրենը հիշատակեց մի քանի ուշագրավ դրվագ, մասնավորապես այն, որ ծրագրի առաջարկի հեղինակը ԳԿՄԿ դասախոս Լիլիթ Ասոյանն է եղել, ծրագրի մեկնարկը տրվել է ուղիղ մեկ տարի առաջ, և ծրագրին մասնակցել են նաև  Գյումրիի զբոսավարները, ովքեր հետագայում զբոսաշրջիկներին ըստ արժանավույն կներկայացնեն Գյումրիի պատմամշակութային տեսարժան վայրերը։
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ տնօրենը հույս հայտնեց, որ նրանք կկարողանան ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները լավագույնս դրսևորել գործնականում՝ ի նպաստ Հայաստանի՝ որպես զբոսաշրջային գրավիչ երկրի, պատշաճ ներկայացման։
Ավարտելով իր խոսքը՝ տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց «Русский дом»-ի գործընկերներին հաջող համագործակցության համար և հույս հայտնեց, որ միմյանց հետ համագործակցելու առիթներ դեռ կլինեն։
Հանդիսությանը ներկա էր նաև ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, ում անմիջական և հետևողական համակարգման ներքո է իրականացվել ծրագրի ողջ գործընթացը։
«Русский дом»-ի կողմից ողջույնի խոսքով հանդես եկավ «Россотрудничествo»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավարի տեղակալ Վիկտորյա Դերիպասկոն։ Ծրագրի հաջող իրականացման համար նա շնորհակալություն հայտնեց ԳԿՄԿ տնօրենին, ծրագրի դասախոսներին և ԿԳՄՍՆ-ին։
Անդրադառնալով ծրագրի կարևորությանը և նպատակին՝ նա նշեց, որ, ըստ վիճակագրական տվյալների, ՀՀ զբոսաշրջիկների 41 %-ը Ռուսաստանից է, ինչը մոտ 1 միլիոն զբոսաշրջիկ է՝ տարվա կտրվածքով։ Ապա ընդգծեց․ «Նրանք արժանի են, որ գեղեցիկ, ինքնատիպ, հին ու իմաստուն երկրի մասին տեղեկատվությունը ներկայացվի հետաքրքիր և ճշմարտացի ձևով։ Հայաստանը արժանի է, որ նրա մասին իմանա ողջ աշխարհը, ներառյալ ռուսախոս զբոսաշրջիկներն ու հյուրերը»։

Выпускникам «Школы гидов» были вручены свидетельства об окончании
12 февраля текущего года в Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ) торжественно были подведены итоги модульной программы дополнительного образования «Школа гидов».
Мероприятие открыла начальник отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Анжела Папикян. Она поприветствовала присутствующих и успешных участников программы, представила достигнутые результаты «Школы гидов». Было отмечено, что из 25 участников программы только 13 успешно защитили свои итоговые проекты и завершили обучение, получив свидетельства и сертификаты государственного образца по модульной программе дополнительного образования. В своём выступлении А. Папикян подчеркнула: «Школа гидов стала важным шагом к укреплению армяно-российского сотрудничества в сфере туризма»․
С приветственным словом выступил также директор МНОЦ Армен Саргсян, отметив: «Сегодня важный день, поскольку мы собрались здесь, чтобы отметить результаты, достигнутые в рамках модульной программы дополнительного образования „Школа гидов“», «Поскольку роль туризма в развитии экономики Республики Армения весьма значительна, было крайне важно реализовать эту инициативу, способствуя обогащению знаний и опыта гидов, а также предоставлению услуг на профессиональном и высоком уровне».
Проводя исторический экскурс, директор упомянул несколько примечательных фактов, в частности, что автором инициативы программы стала преподаватель МНОЦ Лилит Асоян, старт программе был дан ровно год назад, а среди участников были также гиды из Гюмри, которые впоследствии достойно представят туристам историко-культурные достопримечательности их города.
Поздравляя участников, директор выразил надежду, что они смогут наилучшим образом применить полученные знания и навыки на практике — во благо достойного представления Армении как привлекательной туристической страны.
Завершая своё выступление, директор поблагодарил партнёров «Русского дома» за успешное сотрудничество и выразил надежду на дальнейшие совместные инициативы.
На мероприятии также присутствовал заместитель директора по учебной работе МНОЦ Ерджаник Заргарян, под непосредственным и последовательным руководством которого был реализован весь процесс программы.
От имени «Русского дома» с приветственным словом выступила заместитель руководителя представительства «Россотрудничества» в Армении Виктория Дерипаско. За успешную реализацию программы она поблагодарила директора МНОЦ, преподавателей программы и Министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Говоря о значимости и целях программы, она отметила, что, согласно статистическим данным, 41 % туристов в Республике Армения составляют граждане России, что составляет около 1 миллиона туристов в год. Затем она подчеркнула: «Они заслуживают того, чтобы информация о красивой, самобытной, древней и мудрой стране рассказывалась интересно и правдиво. Армения достойна того, чтобы о ней знал весь мир, включая русскоязычных туристов и гостей».