«Զբոսավարների դպրոց»-ի շրջանավարտներին հանձնվեցին ավարտական վկայականները
Ս․թ․ փետրվարի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) հանդիսավորությամբ ամփոփվեցին «Զբոսավարների դպրոց» լրացուցիչ կրթության մոդուլային ծրագրի արդյունքները։ Այն իրականացվել է ԳԿՄԿ-ի և «Русский дом»-ի համագործակցությամբ։
Միջոցառումը բացեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը։ Նա ողջունեց ներկաներին և ծրագրի հաջողած մասնակիցներին, ներկայացրեց «Զբոսավարների դպրոց» ծրագրի գրանցած արդյունքերը։ Նշվեց, որ ծրագրի 25 մասնակիցներից իրենց ավարտական նախագծերը հաջողությամբ պաշտպանել և ավարտել են 13-ը միայն՝ արժանանալով պետական նմուշի վկայականների և հավաստագրերի՝ լրացուցիչ կրթության մոդուլային  ծրագրի համար։ Ա․Պապիկյանն իր խոսքում ընդգծեց․ «Զբոսավարների դպրոցը դարձավ կարևոր քայլ հայ-ռուսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ՝ զբոսաշրջության ոլորտում»։
Ապա ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը՝ նշելով․ «Այսօր կարևոր օր է, քանի որ մենք հավաքվել ենք այստեղ որպեսզի նշենք այն արդյունքները, որ մենք գրանցել ենք «Զբոսավարների դպրոց» լրացուցիչ կրթության մոդուլային ծրագրի շրջանակներում», «Քանի որ զբոսաշրջության  դերը շատ կարևոր է ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում, ուստի շատ կարևոր էր այս նախաձառենությունը կյանքի կոչելը՝ նպաստելով զբոսավարների գիտելիքների և փորձառության հարստացմանը և  ծառայությունների պրոֆեսիոնալ և բարձր մակարդակով մատուցմանը»։
Կատարելով պատմական ակնարկ՝ տնօրենը հիշատակեց մի քանի ուշագրավ դրվագ, մասնավորապես այն, որ ծրագրի առաջարկի հեղինակը ԳԿՄԿ դասախոս Լիլիթ Ասոյանն է եղել, ծրագրի մեկնարկը տրվել է ուղիղ մեկ տարի առաջ, և ծրագրին մասնակցել են նաև  Գյումրիի զբոսավարները, ովքեր հետագայում զբոսաշրջիկներին ըստ արժանավույն կներկայացնեն Գյումրիի պատմամշակութային տեսարժան վայրերը։
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ տնօրենը հույս հայտնեց, որ նրանք կկարողանան ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները լավագույնս դրսևորել գործնականում՝ ի նպաստ Հայաստանի՝ որպես զբոսաշրջային գրավիչ երկրի, պատշաճ ներկայացման։
Ավարտելով իր խոսքը՝ տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց «Русский дом»-ի գործընկերներին հաջող համագործակցության համար և հույս հայտնեց, որ միմյանց հետ համագործակցելու առիթներ դեռ կլինեն։
Հանդիսությանը ներկա էր նաև ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, ում անմիջական և հետևողական համակարգման ներքո է իրականացվել ծրագրի ողջ գործընթացը։
«Русский дом»-ի կողմից ողջույնի խոսքով հանդես եկավ «Россотрудничествo»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավարի տեղակալ Վիկտորյա Դերիպասկոն։ Ծրագրի հաջող իրականացման համար նա շնորհակալություն հայտնեց ԳԿՄԿ տնօրենին, ծրագրի դասախոսներին և ԿԳՄՍՆ-ին։
Անդրադառնալով ծրագրի կարևորությանը և նպատակին՝ նա նշեց, որ, ըստ վիճակագրական տվյալների, ՀՀ զբոսաշրջիկների 41 %-ը Ռուսաստանից է, ինչը մոտ 1 միլիոն զբոսաշրջիկ է՝ տարվա կտրվածքով։ Ապա ընդգծեց․ «Նրանք արժանի են, որ գեղեցիկ, ինքնատիպ, հին ու իմաստուն երկրի մասին տեղեկատվությունը ներկայացվի հետաքրքիր և ճշմարտացի ձևով։ Հայաստանը արժանի է, որ նրա մասին իմանա ողջ աշխարհը, ներառյալ ռուսախոս զբոսաշրջիկներն ու հյուրերը»։

Graduates of the “Tour Guide School” were awarded completion certificates
On February 12 of this year, the results of the “Tour Guide School” modular supplementary education program were ceremoniously summarized at the International Scientific-Educational Center of the NAS RA (ISEC). The program was implemented in cooperation between ISEC and the Russian House.
The event was opened by Angela Papikyan, Head of the External Relations Department of ISEC NAS RA. She welcomed the attendees and the successful participants of the program and presented the results achieved by the “Tour Guide School.” It was noted that out of 25 participants, only 13 successfully defended their final projects and completed the program, receiving state-recognized certificates and credentials for the modular supplementary education program. In her speech, A. Papikyan emphasized: “The Tour Guide School became an important step toward strengthening Armenian-Russian cooperation in the field of tourism.”
The Director of ISEC, Armen Sargsyan, also delivered welcoming remarks, stating: “Today is an important day, as we have gathered here to celebrate the results achieved within the framework of the ‘Tour Guide School’ modular supplementary education program,” adding, “Since tourism plays a significant role in the development of the economy of the Republic of Armenia, it was very important to implement this initiative, contributing to the enrichment of guides’ knowledge and experience and to the provision of services at a professional and high level.”
Providing historical background, the Director mentioned several noteworthy facts, particularly that the author of the program proposal was ISEC lecturer Lilit Asoyan, that the program was launched exactly one year ago, and that guides from Gyumri also participated in the program, who will subsequently достойly present Gyumri’s historical and cultural landmarks to tourists.
Congratulating the participants, the Director expressed hope that they would be able to apply the knowledge and skills acquired in practice to the fullest extent, for the benefit of properly presenting Armenia as an attractive tourist destination.
Concluding his speech, the Director thanked the partners from the Russian House for the successful cooperation and expressed hope for future opportunities to collaborate.
The event was also attended by ISEC Deputy Director for Academic Affairs Yerjanik Zargaryan, under whose direct and consistent coordination the entire program process was carried out.
On behalf of the Russian House, welcoming remarks were delivered by Viktoria Deripasko, Deputy Head of the Representative Office of Rossotrudnichestvo in Armenia. She thanked the Director of ISEC, the program lecturers, and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of RA for the successful implementation of the program.
Referring to the importance and objectives of the program, she noted that, according to statistical data, 41% of tourists visiting the Republic of Armenia are from Russia, amounting to approximately one million tourists annually. She emphasized: “They deserve to receive interesting and truthful information about a beautiful, unique, ancient, and wise country. Armenia deserves to be known by the whole world, including Russian-speaking tourists and guests.”
Following the welcoming remarks, a ceremonial presentation of certificates and credentials took place.