Քննարկում-խորհրդակցություն՝ նվիրված Գիտության համաշխարհային օրվան
Գիտության համաշխարհային օրը, որ ամեն տարի նշվում է նոյեմբերի 10-ին, կոչված է աշխարհում բարձրացնելու գիտության օգտակարության գիտակցությունը, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը հիշեցնելու գիտատեխնիկական ձեռքբերումների՝ հանուն խաղաղության և զարգացման օգտագործման անհրաժեշտության մասին՝ ի բարօրություն մարդկային քաղաքակրթության։
ՀՀ ԳԱԱ երիտասարդ գիտնականների միավորումը, անմասն չմնալով Գիտության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառումներից, նոյեմբերի 12-ին հրավիրել էր բազմագիտակարգային քննարկում-խորհրդակցություն՝ «Մասնագիտական արդի հիմնախնդիրները» խորագրով, որին մասնակցել է նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈւԳԸ փոխնախագահ Լուսինե Մխիթարյանը։
Օրակարգում ընդգրկված են եղել մի շարք արդիական թեմաներ՝ նվիրված նորագույն մեթոդների՝ հայաստանյան հումանիտար-հասարակական ոլորտում կիրառելիությանը, արհեստական բանականությանը և նրա գիտական նշանակությանը, հայկական գիտության միջազգայնացման խնդիրներին, գիտության հանրայնացման նշանակությանը, թվային արժույթների ազդեցությանը տնտեսության վրա։

Дискуссия-консультация, посвященная Всемирному дню науки
Всемирный день науки, который ежегодно отмечается 10 ноября, призван повысить в мире осознанность о полезности науки, а также напомнить международному сообществу о необходимости использования научно-технических достижений во имя мира и развития на благо человеческой цивилизации.
Объединение молодых ученых НАН РА, не оставшись в стороне от мероприятий, посвященных Всемирному дню науки, 12 ноября организовало мултидисциплинарную дискуссию-консультацию под названием «Актуальные профессиональные проблемы», в которой также приняла участие заместитель председателя Студенческого научного общества МНОЦ НАН РА Лусине Мхитарян.
В повестку дня были включены актуальные темы, посвященные применению новейших методов в гуманитарной и общественной сферах Армении, искусственному интеллекту и его научному значению, проблемам интернационализации армянской науки, важности популяризации науки, влиянию цифровых валют на экономику.