Քննարկում-խորհրդակցություն՝ նվիրված Գիտության համաշխարհային օրվան
Գիտության համաշխարհային օրը, որ ամեն տարի նշվում է նոյեմբերի 10-ին, կոչված է աշխարհում բարձրացնելու գիտության օգտակարության գիտակցությունը, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը հիշեցնելու գիտատեխնիկական ձեռքբերումների՝ հանուն խաղաղության և զարգացման օգտագործման անհրաժեշտության մասին՝ ի բարօրություն մարդկային քաղաքակրթության։
ՀՀ ԳԱԱ երիտասարդ գիտնականների միավորումը, անմասն չմնալով Գիտության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառումներից, նոյեմբերի 12-ին հրավիրել էր բազմագիտակարգային քննարկում-խորհրդակցություն՝ «Մասնագիտական արդի հիմնախնդիրները» խորագրով, որին մասնակցել է նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈւԳԸ փոխնախագահ Լուսինե Մխիթարյանը։
Օրակարգում ընդգրկված են եղել մի շարք արդիական թեմաներ՝ նվիրված նորագույն մեթոդների՝ հայաստանյան հումանիտար-հասարակական ոլորտում կիրառելիությանը, արհեստական բանականությանը և նրա գիտական նշանակությանը, հայկական գիտության միջազգայնացման խնդիրներին, գիտության հանրայնացման նշանակությանը, թվային արժույթների ազդեցությանը տնտեսության վրա։

Discussion-consultation Dedicated to the World Science Day
World Science Day, which is celebrated annually on November 10, is designed to raise awareness of the usefulness of science in the world, as well as remind the international community of the need to use scientific and technological achievements in the name of peace and development for the benefit of human civilization.
The Association of Young Scientists of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, not staying away from the events dedicated to the World Science Day, organized a multidisciplinary discussion-consultation entitled "Current Professional Problems" on November 12, which was also attended by Lusine Mkhitaryan, Deputy Head of the Student Scientific Society of the International Scientific-Educational Center of NAS RA.
The agenda included actual topics on the application of the latest methods in the humanitarian and public spheres of Armenia, artificial intelligence and its scientific significance, the problems of internationalization of Armenian science, the importance of popularization of science, and the impact of digital currencies on the economy.