Ամփոփվեց «Ընտրի՛ր իմ կրթական ծրագիրը» խորագրով տեսանյութերի մրցույթը
Ս․թ․ հուլիսի 7-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) ամփոփվեց «Ընտրի՛ր իմ կրթական ծրագիրը» խորագրով տեսանյութերի ներքին մրցույթը, որ նախաձեռնել և կազմակերպել էր ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը։ Մրցույթի պայմանների մեջ պահանջված է եղել ներկայացնել մինչև մեկրոպեանոց տեսանյութ ուսումնառվող կրթական ծրագրի մասին՝ թիմային կամ անհատական հայտի ձևաչափով։
Ամփոփիչ միջոցառմանը ներկա էին մրցույթի մասնակից ուսանողները՝ իրենց ամբիոնների վարիչների հետ, ԳԿՄԿ վարչական կազմի որոշ ներկայացուցիչներ, դասախոսներ։ Մինչ պարգևատրմանն անցնելը ներկաները նախ դիտեցին բոլոր հայտերի տեսանյութերը։
Հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը ներկայացրեց մրցույթի կազմակերպման նպատակը և պատասխանեց ներկաների՝ մրցույթի կազմակերպման ընթացակարգին վերաբերող հարցերին։ Նա նշեց, որ նախաձեռնության նպատակը եղել է Կենտրոնի կրթական ծրագրերի մասին ուսանողների գնահատականի վերհանումը և հանրությանը հենց այդ տեսանկյունը ներկայացնելը՝ վստահություն հայտնելով, որ դա կարող է օգտակար լինել հատկապես դիմորդների համար։ Հ․Մելքոնյանը շնորհավորեց և շնորհակալություն հայտնեց մրցույթի բոլոր մասնակիցներին՝ նշելով, որ ներկայացրած հայտերը խոսում են մասնակիցների մասնագիտական բարձր պատասխանատվության և Կենտրոնի նկատմամբ իրենց շնորհակալ վերաբերմունքի մասին՝ ակնկալելով շարունակական համագործակցություն Բաժնի հետ։
Նշվեց, որ ներկայացված է եղել 6 հայտ, որից 2-ը՝ անհատական, 4-ը՝ թիմային։ Բոլոր հայտերն էլ ճանաչվել են հաջողված և առաջիկայում կհրապարակվեն Կենտրոնի համացանցային էջերում։
Հաղթող ճանաչվեց Ավիատիեզերական ճարտարագիտության ամբիոնի մագիստրանտների թիմային հայտը՝ արժանանալով հուշանվեր-պատվոգրի և մրցանակի՝ մասնագիտական գրքի ձևով։ Հաղթող տեսանյութն արդեն իսկ տեղադրված է Կենտրոնի պաշտոնական You Tube-յան էջում։ Մյուս 5 հայտերն արժանացան շնորհակալագրերի․ դրանք ներկայացնում էին Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումասիրության, Երկրաբանության, Դեղագիտության (2 հայտ) և Արևելագիտության ամբիոնները։
Պարգևատրման արարողությունն իրականացրեց ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը՝ շնորհավորելով և շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին, իսկ հաղթող ճանաչված թիմին մաղթելով նորանոր նվաճումներ մասնագիտական ճանապարհին։

The sum up of the "Choose my educational program" video contest
On July 7, 2019, the International Scientific-Educational Center (ICEC) of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia concluded the internal video competition entitled “Choose my educational program,” which was initiated and organized by the Public Relations and Career Department of the ICEC NAS RA. The competition requirements required submitting a video of up to one minute in length about the educational program being studied, in a team or individual application format.
The closing event was attended by the students participating in the competition, along with their department heads, some representatives of the ISEC NAS RA administrative staff, and lecturers. Before proceeding to the award ceremony, those present first watched the videos of all the applications.
Head of the Public Relations and Career Department Heghine Melkonyan presented the purpose of organizing the competition and answered the questions of those present regarding the procedure for organizing the competition. She noted that the goal of the initiative was to reveal students’ evaluation of the Center’s educational programs and present that perspective to the public, expressing confidence that it could be useful especially for applicants. H. Melkonyan congratulated and thanked all the participants of the competition, noting that the submitted applications speak of the high professional responsibility of the participants and their grateful attitude towards the Center, expecting continued cooperation with the Department.
It was noted that 6 applications were submitted, 2 of which were individual and 4 were team applications. All applications were recognized as successful and will be published on the Center's website in the near future.
The winner was the team application of the master's students of the Department of Aerospace Engineering, receiving a souvenir-certificate of honor and a prize in the form of a professional book. The winning video has already been posted on the official You Tube page of the Center. The other 5 applications were awarded certificates of appreciation: they were presented by the Departments of “Bio Diversity and Ecosystem Studies”, “Geology”, “Pharmacology” (2 applications) and “Oriental Studies”.
The award ceremony was held by Yerjanik Zargaryan, the Deputy Director for Academic Affairs of the ISEC NAS RA, congratulating and thanking all the participants, and wishing the winning team new achievements on their professional path.