Հայաստանում վերաբացվել է «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակը
Ս․թ․ ապրիլի 7-ին տեղի ունեցավ «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի վերաբացման պաշտոնական արարողությունը՝ ազդարարելով ծրագրի գործունեության նոր փուլը Հայաստանում՝ ընդլայնված հնարավորություններով։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը։ Ներկա էին նաև կրթության և գիտության ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ և գործընկերներ։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնից միջոցառմանը մասնակցեցին տնօրեն Արմեն Սարգսյանը և Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը։
Գրասենյակն այսուհետ կհամակարգի ոչ միայն բարձրագույն կրթության, այլև միջին մասնագիտական կրթության, երիտասարդության և սպորտի ոլորտների ծրագրերը՝ ընդլայնելով «Էրազմուս+»-ի ազդեցությունը Հայաստանում։
«Եվրոպական միության հետ մեր համագործակցությունը գնալով խորանում է․ ՀՀ կառավարությունը բազմիցս հայտարարել է երկկողմ կապերը խորացնելու և որակական նոր նպատակների հասնելու հանձնառության մասին։ Շահառու տարբեր կառույցների, խմբերի և մարդկանց ներգրավմամբ իրականացվող նման ծրագրերը համագործակցության կարևոր շերտերից են, որոնք նոր բովանդակություն են հաղորդում փոխգործակցությանը՝ այն դարձնելով ավելի կայուն և շարունակական՝ ուղղված հանրային զարգացմանը»,- շեշտեց Ժաննա Անդրեասյանը։
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, խոսելով նման գրասենյակների կարևորության մասին, նշեց․ «Նրանք իրական կամուրջ են Եվրոպական միության ակադեմիական հաստատությունների, մարդկային կապիտալում ներդրումներ իրականացնող եվրոպական կառույցների և հայկական հաստատությունների միջև։ Մարդկային կապիտալը լավագույն ներդրումն է, որն ունենք, և հենց դա է որոշում երկրի մրցունակությունն ու ապագան»։
Ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ԲԿԳԿ նախագահ Սարգիս Հայոցյանը՝ ընդգծելով․ «Հայաստանի Հանրապետությունում ոլորտային բարեփոխումների հաջողությունը կախված է նաև նրանից, թե որքանով են ոլորտի ներկայացուցիչները և շահառուները առնչվել ընթացող բարեփոխումների թիրախային, օրինակելի փորձին՝ ի դեմս եվրոպական փորձի»։ Նա կոչ արեց ներկաներին ակտիվորեն օգտվել «Էրազմուս+» ծրագրերի ընձեռած հնարավորություններից։
Գրասենյակի համակարգող Մարիանա Սարգսյանը նշեց, որ ծրագիրը նպաստում է միջազգային շարժունությանը, համագործակցությանը և Հայաստանի ճանաչելիության աճին՝ որպես վստահելի կրթական գործընկերոջ։ Նա ընդգծեց նաև․ «Հազարավոր ուսանողներ և երիտասարդներ օգտվել են կրթական շարժունության հնարավորություններից՝ ձեռք բերելով միջազգային ակադեմիական փորձ, բարելավելով իրենց լեզվական ու միջմշակութային հմտությունները, և սա անգնահատելի ներդրում է Հայաստանում մարդկային կապիտալի զարգացման գործում»։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց գրասենյակի նոր պաշտոնական կայքը, որը կծառայի որպես տեղեկատվության առաջնային աղբյուր հայաստանյան շահառուների համար։
Ներկայացվեցին նաև ծրագրի հիմնական հնարավորությունները՝
- միջազգային շարժունություն,
- կարողությունների զարգացում,
- առցանց փոխանակումներ,
- համագործակցային նախագծեր․․․
Այս համատեքստում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը շարունակելու է իր ակտիվ ներգրավվածությունը «Էրազմուս+» ծրագրերում՝ առավել արդյունավետ օգտագործելով նրա ընձեռած ընդլայնված հնարավորությունները և զարգացնելով միջազգային համագործակցությունները։

В Армении вновь открылся Национальный офис Erasmus+
7 апреля состоялась официальная церемония открытия Национального офиса Erasmus+ в Армении, ознаменовавшая новый этап деятельности программы с расширенными возможностями.
С приветствиями на мероприятии выступили Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, глава делегации ЕС в Армении Василис Марагос и председатель Комитета по высшему образованию и науке РА Саргис Айоцян. Среди гостей присутствовали руководители ведущих вузов, эксперты и ключевые партнеры в сфере науки и образования.
Международный научно-образовательный центр (МНОЦ) НАН РА на церемонии представили директор Армен Саргсян и начальник отдела внешних связей Анжела Папикян.
Отныне офис будет координировать программы не только в сфере высшего образования, но и в области среднего профессионального образования (СПО), молодежи и спорта, тем самым расширяя влияние Erasmus+ в Армении.
«Наше сотрудничество с Европейским союзом продолжает углубляться. Правительство РА неоднократно заявляло о своей приверженности укреплению двусторонних связей и достижению новых качественных целей. Подобные программы, реализуемые с привлечением различных структур, групп и бенефициаров, являются важнейшими пластами сотрудничества, которые придают взаимодействию новое содержание, делая его более устойчивым и направленным на общественное развитие», — подчеркнула Жанна Андреасян.
Посол ЕС Василис Марагос, говоря о важности подобных офисов, отметил: «Они являются реальным связующим звеном между академическими институтами ЕС, европейскими структурами, инвестирующими в человеческий капитал, и армянскими учреждениями. Человеческий капитал — это лучшая инвестиция, которая у нас есть, и именно она определяет конкурентоспособность и будущее страны».
Выступил также Председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян подчеркнув: «Успех отраслевых реформ в Республике Армения также зависит от того, насколько представители сферы и бенефициары соприкасаются с передовым целевым опытом проводимых реформ, примером которого является европейский опыт». Он призвал присутствующих активно использовать возможности, предоставляемые программами Erasmus+.
Координатор офиса Мариана Саргсян отметила, что программа способствует международной мобильности, сотрудничеству и росту узнаваемости Армении как надежного образовательного партнера. Она также добавила: «Тысячи студентов и молодых людей воспользовались возможностями образовательной мобильности, получив международный академический опыт и улучшив свои языковые и межкультурные навыки. Это неоценимый вклад в развитие человеческого капитала в Армении».
В ходе мероприятия был представлен новый официальный сайт офиса, который станет основным источником информации для армянских бенефициаров. Были также представлены ключевые направления программы:
• Международная мобильность;
• Развитие потенциала;
• Виртуальные обмены;
• Партнерские проекты.
В данном контексте Международный научно-образовательный центр НАН РА продолжит свое активное участие в программах Erasmus+, максимально эффективно используя расширенные возможности и развивая международное сотрудничество.