ԳԿՄԿ թիմը՝ «Առավոտը Շանթում» ծրագրին հյուր
Երկրաբանի օրվա շրջանակներում «Շանթ» հեռուստաընկերության «Առավոտը Շանթում» ուղիղ եթերի 08.04.2025-ի հյուրն էր ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն ներկայացնող թիմը՝ հետևյալ կազմով՝
1. Լիլիթ Սարգսյան – ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնի վարիչ, երկրաբանական գիտությունների թեկնածու,
2. Հեղինե Մելքոնյան – ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ,
3. Լիլիթ Սարգսյան – ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ երկրաբանության մագիստրոս, Erasmus+ միջազգային շարժունության ծրագրի մասնակից, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող, ասպիրանտ,
4. Շանթ Ալմազյան – ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ երկրաբանության բաժնի առաջին կուրսի մագիստրանտ:
Երկրաբանության ամբիոնի վարիչ Լ. Սարգսյանը ներկայացրեց ԳԿՄԿ «Երկրաբանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի կազմակերպման հիմնական առաձնահատկությունները՝ շեշտադրելով, որ ծրագիրն իրականացվում է հետազոտահենք սկզբունքով՝ մագիստրանտներին հնարավորություն տալով ծավալելու պրակտիկ երկրաբանի գործունեություն հենց առաջին կուրսից:
Հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հ. Մելքոնյանը ներկայացրեց երկրաբանության կրթական ծրագրի շրջանավարտների կարիերայի հետագծի վերլուծության արդյունքները՝ փաստելով, որ շրջանավարտների գերակշիռ մասն ապահովված է մասնագիտական աշխատանքով՝ ներգրավված լինելով ՀՀ տարբեր ոլորտային կառույցներում և նույնիսկ արտերկրում:
Ուշագրավ է, որ մագիստրոս, ասպիրանտ Լիլիթ Սարգսյանը և մագիստրանտ Շանթ Ալմազյանը կարողացան գրագետ և վստահ իրենց դրսևորել մասնագիտական քննարկման դաշտում:
Շնորհակալություն «Շանթ» հեռուստաընկերությանը հրավերի, ջերմ ընդունելության և հետաքրքիր հարցազրույցի համար։

Группа из МНОЦ – в гостях у программы «Утро на Шант»
В рамках мероприятий, посвщенных ко Дню геолога, 8 апреля 2025 года в прямом эфире телепередачи «Утро на Шант» (телеканал «Шант») гостями стали представители Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) в следующем составе:
1․ Лилит Саргсян – заведующая кафедрой геологии МНОЦ НАН РА, кандидат геологических наук,
2. Эгине Мелконян – заведующая отделом по связям с общественностью и карьере МНОЦ НАН РА, кандидат филологических наук, доцент,
3. Лилит Саргсян – магистр по геологии МНОЦ НАН РА, участница международной академической мобильности Erasmus+, младший научный сотрудник Института геологических наук НАН РА, аспирантка,
4. Шант Алмазян – магистрант первого курса отделения геологии МНОЦ НАН РА.
Заведующая кафедрой геологии Лилит Саргсян представила основные особенности организации магистерской образовательной программы «Геология» в МНОЦ, подчеркнув, что программа реализуется на исследовательской основе, предоставляя магистрантам возможность вовлекаться в практическую деятельность геолога уже с первого курса.
Руководитель отдела по связям с общественностью и карьере Эгине Мелконян представила результаты анализа карьерных путей выпускников образовательной программы по геологии, отметив, что подавляющее большинство выпускников трудоустроены по специальности и задействованы как в профильных структурах Армении, так и за рубежом.
Примечательно, что магистр и аспирант Лилит Саргсян и магистрант Шант Алмазян уверенно и грамотно проявили себя в рамках профессиональной дискуссии.