ԳԿՄԿ Ուսանողական խորհրդի արշավը դեպի Արտանիշ. միասնության և գեղեցկության օր
Օրերս ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Ուսանողական խորհուրդը (ՈւԽ) կազմակերպել էր ուսանողների համար մշակութային և ակտիվ հանգստի գերազանց հնարավորություն՝ արշավ դեպի Արտանիշի լեռնագագաթ։
Նախաձեռնությունը ՈւԽ փոխնախագահ, փորձառու արշավական Էրիկ Գրիգորյանինն էր: Արշավի հիմնական նպատակն էր՝ խթանել ուսանողների միջև մտերմությունն ու թիմային ոգին՝ ակադեմիական ծանրաբեռնվածությունից հետո։
Արտանիշը եզակի լեռ է, քանի որ այն երեք կողմից շրջապատված է Սևանա լճի ջրերով և այն բացառիկ դիտակետն է, որտեղից բացվում է Սևանա լճի ամբողջական տեսարանը։ ԳԿՄԿ ուսանողները ցնցված էին լեռան գագաթից բացվող անկրկնելի գեղեցկությամբ և այնտեղ տիրող խաղաղ մթնոլորտով։
Վերելքը տևեց մոտ երեք ժամ՝ ուղեկցվելով կարճատև դադարներով, ուրախ երաժշտությամբ, բարձր տրամադրությամբ և կատակներով, ինչը էլ ավելի թեթև ու հետաքրքիր դարձրեց ճանապարհը։ Ուսանողները գագաթին կազմակերպեցին ինտերակտիվ խաղեր և ձեռք բերեցին նոր ծանոթություններ այլ արշավականների հետ։
«Նմանատիպ միջոցառումները ոչ միայն խթանում են առողջ ապրելակերպը, այլև օգնում են ուսանողներին՝ ավելի լավ ճանաչելու միմյանց և զարգացնելու իրենց հաղորդակցման հմտությունները»,– հետարշավային տպավորությամբ նշեց ՈւԽ նախագահ Արինե Մխիթարյանը:
Ուսանողական խորհուրդը իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում ԳԱԱ ԳԿՄԿ վարչակազմին՝ միջոցառումը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ միջոցների տրամադրման և աջակցության համար։
Արշավականները ԳԿՄԿ ուսանողությանը կոչ են հղում. «Միացե՛ք ՈւԽ-ի ապագա միջոցառումներին, և կբացահայտենք Հայաստանի գեղեցիկ անկյունները միասին»:

Поход Студенческого совета МНОЦ НАН РА на Артаниш: день единства и красоты
На днях Студенческий совет Международного научно-образовательного центра НАН РА (СС) организовал для студентов отличную возможность культурного и активного отдыха — поход к вершине горы Артаниш.
Инициатором мероприятия выступил вице-председатель СС, опытный походник Эрик Григорян. Основная цель похода заключалась в укреплении дружеских связей и командного духа студентов после насыщенного академического периода.
Артаниш — уникальная гора, поскольку она окружена водами Севана с трех сторон и является исключительной смотровой площадкой, откуда открывается полный панорамный вид на озеро Севан. Студенты МНОЦ были поражены неповторимой красотой и атмосферой спокойствия, царящей на вершине.
Подъем длился около трех часов и сопровождался короткими остановками, веселой музыкой, приподнятым настроением и шутками, что сделало путь еще легче и интереснее. На вершине студенты организовали интерактивные игры и познакомились с другими группами туристов.
«Подобные мероприятия не только способствуют здоровому образу жизни, но и помогают студентам лучше узнать друг друга и развивать навыки общения», — поделилась впечатлениями после похода председатель СС Арине Мхитарян.
Студенческий совет выражает глубокую благодарность администрации МНОЦ НАН РА за предоставленные ресурсы и поддержку в организации мероприятия.
Походники обращаются к студентам МНОЦ: «Присоединяйтесь к будущим мероприятиям СС, и мы вместе откроем для себя красивые уголки Армении».