ԳԿՄԿ առցանց լսարանում կայացավ Վաշինգտոնի համալսարանի պրոֆեսորի դասախոսությունը
2025թ. դեկտեմբերի 4-ին Վաշինգտոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ռիք Բունուսը առցանց դասախոսությամբ հանդիպում ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) լսարանի հետ: Միջոցառումը նախաձեռնել և կազմակերպել էր ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժինը՝ բաժնի պետ Էլլա Պապիկյանի գլխավորությամբ: Հանդիպումն անցավ առցանց ձևաչափով, ինչը համակարգվեց ԳԿՄԿ տեսահանդիպումների դահլիճից, որտեղ ներկա էին և հյուրին ողջունեցին ԳԿՄԿ տնօրենության կազմի ներկայացուցիչները ու որոշ դասախոսներ: Առցանց լսարանին էին միացել ԳԿՄԿ ուսանողներ, աշխատակիցներ և շրջանավարտներ, որոնց և հասցեագրված էր դասախոսությունը:
Պրոֆեսոր Ռիք Բոնուսը, որ ներկայացնում էր Վաշինգտոնի համալսարանի Ամերիկյան և ասիական էթնիկ ուսումնասիրությունների ֆակուլտետը, ԳԿՄԿ լսարանին ներկայացավ «Կրթության և ինքնության միջև կապը» վերնագրով դասախոսությամբ:
Դասախոսության ընթացքում նա անդրադարձավ բազմազգ կրթական միջավայրերում ուսանողների փորձառություններին, նրանց ինքնության ձևավորմանը և կրթական ներառականության խնդիրներին։ Պրոֆեսորը ներկայացրեց իր՝ «Ocean in the School» նախագծի ստեղծման պատմությունը, գաղափարներ, որ դարձել են իր գրքի ու հետազոտության հիմքը:
Նախագիծը հիմնված է բազմամշակութային ուսանողների, հատկապես` Խաղաղօվկիանոսյան կղզիներից (Pacific Islanders) եկած երիտասարդների համալսարանական փորձառությունների վրա։ Այն ուսումնասիրում է, թե ինչ մարտահրավերների են բախվում այդ ուսանողները՝ ներառյալ մշակութային անտեսվածությունը, մեկուսացումը և աջակցման համակարգերի բացակայությունը։ Այս խնդիրներին ի պատասխան՝ ուսանողները ստեղծել են «OCEAN» անունը կրող հավաքական հարթակ, որը դարձել է փոխաջակցության, մշակութային ինքնության և համախմբման տարածք։ Այս գաղափարը կոչ է անում համալսարաններին ստեղծել ավելի ներառական ու աջակցող միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր ուսանող կարող է զգալ իրեն տեսանելի և գնահատված։
Դասախոսությունն անցավ ակտիվ քննարկումների մթնոլորտում: Քննարկման թեման էր՝ «Ովքե՞ր են առավել խոցելի համալսարաններում»: Մասնակիցներն ակտիվորեն ներգրավվեցին քննարկման դաշտ՝ ընտրելով պրոֆեսոր Բոնուսի առաջարկած պատասխաններից մեկը և հիմնավորելով իրենց ընտրությունը:
Պրոֆեսոր Ռիք Բոնուսի առցանց դասախոսությունը հաջողությամբ կայացավ՝ լսարանում թողնելով գոհունակության և երախտագիտության արձագանք, ինչպես նաև միջազգային առցանց դասախոսությունների նոր հնարավորություններ ունենալու ցանկություն:
Դասախոսության կազմակերպմանն աջակցել էին ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի, ԳԿՄԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժինները:

Онлайн лекция профессора Рика Бонуса из Университета Вашингтона
4 декабря 2025 года профессор Рик Бонус из Университета Вашингтона провёл онлайн-лекцию для аудитории Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ НАН РА).
Мероприятие было инициировано и организовано отделом внешних связей МНОЦ НАН РА под руководством начальника отдела Эллы Папикян.
Лекция проходила в онлайн-формате и транслировалась из зала видеоконференций МНОЦ НАН РА, где присутствовали представители руководства Центра и некоторые преподаватели, которые поприветствовали гостя. К онлайн-аудитории подключились студенты, сотрудники и выпускники Центра.
Профессор Рик Бонус, представляющий факультет американских и азиатских этнических исследований Университета Вашингтона, выступил с лекцией под названием «Связь между образованием и идентичностью».
В ходе выступления он затронул вопросы опыта студентов в многонациональной образовательной среде, формирования идентичности и проблем инклюзивности в образовании. Профессор представил историю создания своего проекта “Ocean in the School, а также идеи, ставшие основой его дальнейшей книги и исследования.
Проект основан на университетском опыте студентов из разных культурных групп, особенно молодых представителей островных народов Тихого океана (Pacific Islanders). В центре внимания — вызовы, с которыми сталкиваются эти студенты: культурная незаметность, изоляция и отсутствие механизмов поддержки. В ответ на эти трудности студенты создали коллективную платформу OCEAN, ставшую пространством взаимопомощи, культурной самоидентификации и единства. Инициатива призывает университеты создавать более инклюзивную и поддерживающую среду, где каждый студент чувствует себя увиденным и ценимым.
Лекция завершилась активной дискуссией. Участники обсуждали тему «Кто является наиболее уязвимым в университетах?», выбирая и обосновывая свои ответы из предложенных профессором вариантов.
Онлайн-лекция профессора прошла успешно, оставив у слушателей чувство признательности и вдохновения, а также интереса к дальнейшим международным онлайн-встречам в МНОЦ НАН РА.
Организацию мероприятия обеспечили отдел по связям с общественностью и карьере, а также отдел информационных технологий МНОЦ НАН РА.