ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ներկայացուցիչները՝ Լիլի համալսարանի վերապատրաստման միջազգային շաբաթին
Ս.թ. հունիսի 23-27-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը և արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Անժելա Պապիկյանը մասնակցել են Ֆրանսիայի Լիլի համալսարանում կայացած Էրազմուս+ ծրագրի վերապատրաստման միջազգային շաբաթին, որին ներկա էին եվրոպական մի շարք առաջատար համալսարանների ներկայացուցիչներ՝ Գերմանիայի, Իսպանիայի, Սլովակիայի, Բելգիայի, Նիդերլանդների, Հունգարիայի, Իտալիայի, Չեխիայի, Իռլանդիայի և այլ երկրների համալսարանների դասախոսական և վարչական անձնակազմի անդամներ:
Միջազգային վերապատրաստման շաբաթը նվիրված էր միջազգային շարժունության ծրագրերում կայունության և բարեկեցության դերին։ Ծրագրի առավել արդիական թեմաներից էին՝
- Խոչընդոտների հաղթահարում. հոգեկան առողջության խնդիրների լուծում
- Միջազգային ուսանողների շրջանում մեկուսացման խնդրի լուծում
- Ֆիզիկական բարեկեցություն շարժունության ընթացքում
- Միջազգային ուսանողների շրջանում կայունության սկզբունքների մասին իրազեկում
- Էկոլոգիապես պատասխանատու և էկոլոգիապես գիտակից ակադեմիական շարժունություն։
Բոլոր թեմաներն արտացոլում էին հոգեկան առողջության կարևորությունը և միջազգայնացման, էկոլոգիական պատասխանատվության և անհատական բարեկեցության միջև հավասարակշռության անհրաժեշտությունը։ Դրանով իսկ միջազգային շարժունությունները՝ ուսանողական փոխանակումները, միջազգային պրակտիկաները և բազմազան մշակութային ծրագրերը, լուրջ շարժառիթներ են՝ համաշխարհային համատեքստում մարդկանց ու համայնքների միջև կապերի ամրապնդման համար։
Ծրագրի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել կայուն զարգացման սկզբունքներին, որոնք անմիջականորեն կապված են նաև միջազգային ուսանողների բարեկեցության ապահովման հետ։ Ընդգծվեց, որ ֆիզիկական և սոցիալական առողջ միջավայրը նպաստում է հոգեկան և էմոցիոնալ տոկունության ձևավորմանը։ Ներգրավված և ներառական համայնքային միջավայրերը, բնության հետ շփման հնարավորությունները և կրթական որակյալ պայմանները նպաստում են համընդհանուր պատկանելության հասկացությանը, որը կարևոր նշանակություն ունի միջազգային շարժունության առաջ քաշած մարտահրավերների հաղթահարման համար։
ԳԿՄԿ-ի ներկայացուցիչները ակտիվ մասնակցություն ունեցան միջոցառման աշխատանքային խմբերում և քննարկումներում՝ վեր հանելով, թե ինչպես կարելի է համադրել միջազգային շարժունությունների կարևորությունը էկոլոգիական պատասխանատվության և մասնակիցների բարեկեցության հետ՝ միաժամանակ կարևոր ներդրում ունենալով կայուն զարգացման նախաձեռնություններում ուսանողների ներգրավման և դրական փոփոխությունների առաջմղման հարցերում, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է ԳԿՄԿ-ի հանձնառությունը՝ զարգացնելու պատասխանատու, առողջ և բարեկեցությանը միտված միջազգային շարժունություններ։
Միջազգային վերապատրաստման շաբաթվա ընթացքում ձևավորվեցին նոր համագործակցային կապեր ԳԿՄԿ-ի և մի շարք առաջատար համալսարանների ներկայացուցիչների միջև։ Պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին համագործակցելու ինչպես կրթական, գիտական, այնպես էլ միջազգային տարբեր ծրագրերի շրջանակներում։
ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը և արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Անժելա Պապիկյանը Լիլի համալսարանի համապատասխան բաժնի ներկայացուցիչների հետ քննարկեցին երկրաբանության մասնագիտությամբ կրկնակի դիպլոմի ծրագրի ներդրման հնարավորությունները։

Представители МНОЦ НАН РА на Международной неделе стажировок в Университете Лилля
23-27 июня текущего года директор Международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саркисян и начальник отдела внешних связей Анжела Папикян приняли участие в Международной неделе стажировок программы Erasmus+, проходившей в Университете Лилля (Франция), в которой приняли участие представители ряда ведущих европейских вузов: профессорско-преподавательский состав и административный персонал вузов Германии, Испании, Словакии, Бельгии, Нидерландов, Венгрии, Италии, Чехии, Ирландии и других стран.
Международная неделя обучения была посвящена роли устойчивого развития и благополучия в программах международной мобильности. Среди наиболее актуальных тем программы были:
• Преодоление барьеров: решение проблем психического здоровья
• Борьба с изоляцией среди иностранных студентов
• Физическое благосостояние во время мобильности
• Повышение осведомленности иностранных студентов о принципах устойчивого развития
• Экологически ответственная и экологически сознательная академическая мобильность.
Все темы отражали важность психического здоровья и необходимость найти баланс между интернационализацией, экологической ответственностью и индивидуальным благополучием. Таким образом, международная мобильность — студенческие обмены, международные стажировки и разнообразные культурные программы — являются мощными факторами укрепления связей между людьми и сообществами в глобальном контексте.
В ходе программы особое внимание уделялось принципам устойчивого развития, которые также напрямую связаны с обеспечением благополучия иностранных студентов. Было подчёркнуто, что здоровая физическая и социальная среда способствует формированию умственной и эмоциональной устойчивости. Активная и инклюзивная среда, возможности для общения с природой и качественные условия обучения способствуют реализации концепции всеобщей принадлежности, что имеет большое значение для преодоления трудностей, связанных с международной мобильностью.
Представители МНОЦ НАН РА приняли активное участие в рабочих группах и обсуждениях мероприятия, подчеркнув, как совместить важность международной мобильности с экологической ответственностью и благополучием участников, одновременно внеся важный вклад в вопросы вовлечения студентов в инициативы по устойчивому развитию и содействию позитивным изменениям, что еще раз подчеркивает приверженность МНОЦ НАН РА развитию ответственной, здоровой и ориентированной на благополучие международной мобильности.
В ходе международной учебной недели были налажены новые кооперационные связи между МНОЦ НАН РА и представителями ряда ведущих университетов. Достигнуты договоренности о сотрудничестве в рамках различных образовательных, научных и международных программ.
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саркисян и начальник отдела внешних связей Анжела Папикян обсудили с представителями профильного департамента Университета Лилля возможности внедрения программы двойных дипломов по геологии։