Բուլղարացի գործընկերների այցը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ
2026 թվականի մայիսի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ինֆորմատիկայի և հաշվողական տեխնիկայի ամբիոնը հյուրընկալել էր Բուլղարիայի՝ Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանից դասախոսների, որ ակադեմիական շարժունության շրջանակներում ներկայացրին իրենց համալսարանում սովորելու հնարավորությունները՝ ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության մագիստրանտների համար։
Բուլղարացի գործընկերները ժամանել էին եռանդամ թիմով՝ Մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի փոխդեկան պրոֆեսոր Միրոսլավ Գալաբովը, նույն ֆակուլտետի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի դոցենտ, դոկտոր Տիհոմիր Ստեֆանովը և ավագ դասախոս, դոկտոր Միլենա Ստեֆանովան:
Միլենա Ստեֆանովան ներկայացրեց Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում մագիստրանտների փոխանակման ծրագրերը: Այնուհետև քննարկվեցին համատեղ կրթական ծրագրերի և լավագույն փորձի ներդրման հնարավորությունները:
Տեղեկատվությունն արդիական էր և կարևոր, ուստի ԳԿՄԿ մագիստրանտները մեծ հետաքրքրությամբ և ակտիվությամբ մասնակցեցին հանդիպումներին՝ ակնկալելով նմանատիպ միջոցառումների շարունակականություն։
Բուլղարացի հյուրերին ընդունելու գործընթացը համակարգեց ԳԿՄԿ Արտաքին կապերի բաժինը՝ բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանի գլխավորությամբ։

Визит болгарских коллег в МНОЦ НАН РА
6 мая 2026 года кафедра Информатики и вычислительной техники Международного научно-образовательного центра НАН РА приняла профессоров из Великотырновского университета имени Святых Кирилла и Мефодия (Болгария). В рамках академической мобильности преподаватели представили возможности обучения в своем университете для магистрантов МНОЦ по специальности «Информатика и вычислительная техника».
Болгарские коллеги прибыли в составе делегации из трех человек: заместитель декана факультета математики и информатики, профессор Мирослав Галабов; доцент кафедры информационных технологий того же факультета, доктор Тихомир Стефанов; и старший преподаватель, доктор Милена Стефанова.
Милена Стефанова представила программы обмена магистрантами в рамках проекта Erasmus+. Затем стороны обсудили возможности реализации совместных образовательных программ и внедрения передового опыта.
Информация была актуальной и важной, поэтому магистранты МНОЦ приняли активное участие во встречах, выразив заинтересованность в продолжении подобных мероприятий.
Процесс приема болгарских гостей координировал отдел внешних связей МНОЦ во главе с начальником отдела Анжелой Папикян.