Բուլղարացի գործընկերների այցը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ
2026 թվականի մայիսի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ինֆորմատիկայի և հաշվողական տեխնիկայի ամբիոնը հյուրընկալել էր Բուլղարիայի՝ Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանից դասախոսների, որ ակադեմիական շարժունության շրջանակներում ներկայացրին իրենց համալսարանում սովորելու հնարավորությունները՝ ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության մագիստրանտների համար։
Բուլղարացի գործընկերները ժամանել էին եռանդամ թիմով՝ Մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի փոխդեկան պրոֆեսոր Միրոսլավ Գալաբովը, նույն ֆակուլտետի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի դոցենտ, դոկտոր Տիհոմիր Ստեֆանովը և ավագ դասախոս, դոկտոր Միլենա Ստեֆանովան:
Միլենա Ստեֆանովան ներկայացրեց Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում մագիստրանտների փոխանակման ծրագրերը: Այնուհետև քննարկվեցին համատեղ կրթական ծրագրերի և լավագույն փորձի ներդրման հնարավորությունները:
Տեղեկատվությունն արդիական էր և կարևոր, ուստի ԳԿՄԿ մագիստրանտները մեծ հետաքրքրությամբ և ակտիվությամբ մասնակցեցին հանդիպումներին՝ ակնկալելով նմանատիպ միջոցառումների շարունակականություն։
Բուլղարացի հյուրերին ընդունելու գործընթացը համակարգեց ԳԿՄԿ Արտաքին կապերի բաժինը՝ բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանի գլխավորությամբ։

Visit of Bulgarian Colleagues to the ISEC NAS RA
On May 6, 2026, the Department of Informatics and Computer Engineering of the International Scientific-Educational Center of NAS RA hosted professors from St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo, Bulgaria. The Bulgarian delegation consisted of three representatives from the Faculty of Mathematics and Informatics: Professor Miroslav Galabov, Vice-Dean of the Faculty; Dr. Tihomir Stefanov, Associate Professor; and Dr. Milena Stefanova, Senior Lecturer.
Within the framework of academic mobility, they presented Erasmus+ International Credit Mobility project opportunities at their university for ISEC Master's students majoring in "Informatics and Computing Engineering."
Dr. Milena Stefanova presented St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo, introduced current study modules for ISEC students to get familiar and talked about exchange opportunities under the Erasmus+ framework. The information was both timely and significant. This was followed by discussions with potential students regarding their studies and the implementation of best practices.
The visit was coordinated by the ISEC Foreign Affairs Department led by the Head of the Department, Angela Papikyan.