ԳԿՄԿ Ուսանողական գիտական ընկերությունն ու Ուսանողական խորհուրդն ամփոփեցին 2023-2024 ուստարվա աշխատանքները
Հունիսի 7, 2024
Հունիսի 7-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ Ուսանողական գիտական ընկերության և Ուսանողական խորհրդի 2023-2024 ուստարվա հաշվետու ժողովը, որին հրավիրված էին ԳԿՄԿ տնօրենի ժ/պ Արմեն Սարգսյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Լիլիթ Ադամյանն ու ԳԿՄԿ ուսանողներ:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենի ժ/պ Արմեն Սարգսյանը ողջունեց ժողովի մասնակիցներին՝ գոհունակություն հայտնելով ուսանողներին կատարած աշխատանքների համար և ընդգծեց, որ ԳԿՄԿ-ն մշտապես պատրաստակամ է աջակցելու ուսանողների նախաձեռնություններին, որոնք խթանում են սովորողների գիտական և կրթական առաջընթացը և նպաստում նրանց ստեղծագործական, հոգևոր և մշակութային զարգացմանը: Արմեն Սարգսյանը նշեց Կենտրոնի կողմից կազմակերպվող տարբեր միջոցառումներին ուսանողների ներգրավվածության ընդլայնման և ակտիվ մասնակցության կարևորությունը։
Ժողովի օրակարգում Ուսանողական գիտական ընկերության և Ուսանողական խորհրդի գործունեության ամփոփումն էր, որի շրջանակներում ՈՒԳԸ նախագահ Հռիփսիմե Խաչատրյանը և ՈՒԽ նախագահ Արաքսյա Գևորգյանը ամփոփեցին 2023-2024 ուստարվա աշխատանքներն ու ձեռքբերումներն իրենց գործունեության շրջանակներում, ինչպես նաև ներկայացրին նոր ուսումնական տարում նախատեսված անելիքները:
ՈՒԳԸ ընդհանուր հարցերի գծով փոխնախագահ Լիանա Գյուրջյանը մանրամասն անդրադարձավ կազմակերպված ուսանողական գիտաժողովներին, գիտահանրամատչելի դասախոսություններին և գիտակրթական ուղղվածություն ունեցող այլ միջոցառումներին, որոնք ամփոփ ներկայացված են ԳԿՄԿ կայքում:
ՈՒԳԸ միջազգային կապերի գծով փոխնախագահ Լուսինե Մխիթարյանն էլ ներկայացրեց ՈՒԳԸ կազմի ակտիվ մասնակցությունը ՀՀ տարբեր բուհերում կազմակերպված գիտաժողովներին, որոնց ընթացքում նրանք հանդես են եկել զեկուցումներով և տպագրել գիտական հոդվածներ՝ բարձր պահելով ԳԿՄԿ հեղինակությունն ու համբավը:
ՈՒԳԸ և ՈՒԽ կազմի անդամները ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրենի ժ/պ Ա.Սարգսյանի կողմից պարգևատրվեցին շնորհակալագրերով ուսանողության շրջանում տարվող աշխատանքների կազմակերպման, կրթական, գիտական և մշակութային միջոցառումներին ակտիվ մասնակցության և ունեցած նշանակալի ներդրման համար։
ՈՒԳԸ նախագահ Հռիփսիմե Խաչատրյանը իր երախտիքի խոսքն ուղղեց ԳԿՄԿ ուսանողներին իրենց պատրաստակամության և մշտական աջակցության համար՝ հանձնելով շնորհակալագրեր մի շարք ուղանողներին Ուսանողական գիտական ընկերության կողմից կազմակերպված գիտագործնական միջոցառումների մասնակցության և սերտ փոխգործակցության համար։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Լիլիթ Ադամյանը նույնպես շնորհակալություն հայտնեց ուսանողներին տարբեր միջոցառումների շրջանակներում ակտիվ համագործակցության համար՝ նշելով, որ հաջորդ տարի ԳԿՄԿ ուսանողական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ կշարունակեն ԳԿՄԿ-ի երիտասարդական գիտական ներուժի նպատակաուղղված օգտագործումն ու տարբեր ծրագրերում ուսանողների ակտիվ ներգրավվածության ապահովումը:

Студенческое научное общество и Студенческий совет МНОЦ подвели итоги работы 2023–2024 учебного года
Июнь 7, 2024
7 июня в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялось отчётное собрание Студенческого научного общества и Студенческого совета за 2023–2024 учебный год. В мероприятии приняли участие исполняющий обязанности директора МНОЦ РА Армен Саргсян, декан Атом Мхитарян, начальник отдела по связям с общественностью и карьере Лилит Адамян, а также студенты центра.
И. о. директора МНОЦ РА Армен Саргсян поприветствовал участников собрания, выразив удовлетворение работой студентов и подчеркнув, что Центр всегда готов поддерживать инициативы студентов, которые способствуют научному и образовательному прогрессу учащихся, а также их творческому, духовному и культурному развитию. Армен Саргсян отметил важность расширения вовлечённости студентов в различные мероприятия, организуемые Центром.
В повестке собрания стоял обзор деятельности Студенческого научного общества и Студенческого совета, в рамках которого председатель СНО Хрипсиме Хачатрян и председатель СС Аракся Геворгян подвели итоги работы и достижений за 2023–2024 учебный год, а также представили планы на новый учебный год.
Вице-президент СНО по общим вопросам Лиана Гюрджян подробно рассказала о проведённых студенческих научных конференциях, публичных лекциях и других мероприятиях научно-образовательного направления, информация о которых размещена на сайте МНОЦ.
Вице-президент СНО по международным связям Лусине Мхитарян отметила активное участие членов СНО в научных конференциях, проводимых в различных вузах Армении, где они выступали с докладами и публиковали научные статьи, повышая авторитет и престиж МНОЦ.
Члены СНО и СС были награждены благодарственными письмами и. о. директора МНОЦ РА А. Саргсяна за организацию работы среди студентов, активное участие в образовательных, научных и культурных мероприятиях, а также за значимый вклад.
Председатель СНО Хрипсиме Хачатрян выразила благодарность студентам за готовность и постоянную поддержку, вручила благодарственные письма участникам мероприятий, организованных СНО, за активное участие и тесное сотрудничество.
Начальник отдела по связям с общественностью и карьере МНОЦ Лилит Адамян также поблагодарила студентов за активное сотрудничество в различных мероприятиях и отметила, что в следующем году совместно с органами студенческого самоуправления Центра будет продолжена целенаправленная работа по использованию научного потенциала молодежи и обеспечению активного вовлечения студентов в различные проекты.