Ներքին մշտադիտարկում անցավ ԳԿՄԿ ևս 2 ամբիոն
Օրերս ներքին մշտադիտարկում անցավ ԳԿՄԿ ևս 2 ամբիոն՝ Համակարգչագիտության և ինքնավար համակարգերի, Հոգեբանության: Ինչպես նախորդ ամբիոնների դեպքում, այս անգամ նույնպես գործընթացն իրականացվեց մշտադիտարկման խմբի կողմից՝ արտաքին փորձագետի մասնակցությամբ:
Համակարգչագիտության և ինքնավար համակարգերի ամբիոնը ԳԿՄԿ-ի երիտասարդ ամբիոններից է. այն հիմնվել է 2022 թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և «Գիտական հետազոտությունների զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի համագործակցությամբ։
Մշտադիտարկման առարկան ամբիոնի կողմից իրականացվող միակ կրթական ծրագիրն էր՝ «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» անվամբ:
Պարզվեց, որ կրթական ծրագրի պահանջարկը թելադրված է եղել գործատուների շրջանից: Բոլոր մագիստրանտները, ուսմանը զուգահեռ, արդեն իսկ աշխատում են մասնագիտությամբ։ Մագիստրանտների թեզերն իրական գործատուների պատվերներ են, ինչը կրթական ծրագրի ընդգծված առավելություններից է:
Ամբիոնի ուժեղ կողմերից է նաև դասախոսական կազմը, որում բոլորը ոլորտի առաջատար մասնագետներ են:
Կրթական ծրագրի կազմակերպման մեթոդաբանության նկարագրության մեջ ընդգծվեց շրջված լսարանի մեթոդին նախընտրություն տալը՝ առցանց հարթակների կիրառությամբ, ինչը ողջունվում է ուսանողների կողմից:
Հոգեբանության ամբիոնի դեպքում գործ ունենք բազմամյա ամբիոնի հետ. այն ձևավորվել է 2007 թ.՝ անցնելով կայացման վստահ ուղի, և արդեն մեծ ճանաչում է ձեռք բերել հանրապետության հոգեբանների շրջանում:
Մշտադիտարկման առարկան ամբիոնի կողմից իրականացվող երկու կրթական ծրագրերն էին՝ «Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա», «Սոցիալական և քաղաքական հոգեբանություն» անուններով:
Ամբիոնի ուժեղ կողմերից է իր դասախոսական կազմը, որում բոլորն ունեն գիտական աստիճան, շատերը՝ նաև պրակտիկ հոգեբանի հարուստ փորձ:
Ամբիոնը շարունակում է պահպանել իր գիտական ակտիվությունը՝ մենագրությունների, հոդվածների, թեզերի շրջանակներում արծարծելով խիստ արդիական թեմաներ:
Հոգեբանության ամբիոնի տեսանելիությունը գնալով էլ ավելի է մեծանում նաև շնորհիվ իր կողմից հաճախակի կազմակերպվող հոգեբանական սեմինարների և վարպետության դասերի:
Ամբիոնն աչքի է ընկնում նաև իր դասավանդման մեթոդների ստեղծարարությամբ, որ միտված է ուսումնասիրվող խնդիրների համար հոգեբանական համապատասխան իրադրություն ստեղծելուն:
Ամբիոնի ՄԿԾ-ները պարբերաբար թարմացվում են՝ ի արձագանքում օր օրի առաջացող նոր հոգեբանական խնդիրների:
Ի պատասխան արտաքին փորձագետի հարցի, թե որն է ամբիոնի թիվ մեկ առավելությունը՝ նշվեց գործնական հմտություններ ձևավորելու շեշտադրվածությունը:
Երկու ամբիոնների դեպքում էլ, հաջողություններից զատ, ներկայացվեցին նաև կրթական ծրագրի իրականացման ճանապարհին արձանագրված խնդիրները՝ դրանց պատճառաբանությամբ և լուծման փորձերով հանդերձ:
Քննության առնվեցին նաև կրթական ծրագրերի փաստաթղթային փաթեթները:
Մշտադիտարկման խմբի անդամները ծավալեցին ակտիվ քննարկում՝ ըստ մշտադիտարկման գործընթացի համար սահմանված կետերի:
Երկու ամբիոններն էլ մշտադիտարկող խմբում թողել են դրական տպավորություն, ինչի արձանագրումը՝ դիտարկումներով հանդերձ, առաջիկայում կքննարկվի ԳԿՄԿ համապատասխան ամբիոնների նիստերում:

В МНОЦ был проведён внутренний мониторинг ещё двух кафедр
На днях во внутреннем мониторинге в МНОЦ приняли участие ещё две кафедры – кафедра Информатики и автономных систем и кафедра Психологии. Как и в случае с предыдущими кафедрами, процесс был проведён группой внутреннего мониторинга при участии внешнего эксперта.
Кафедра Информатики и автономных систем является одной из самых молодых кафедр МНОЦ. Она была основана в 2022 году в результате сотрудничества МНОЦ НАН РА и фонда «Центр развития научных исследований».
Объектом внутреннего мониторинга стала единственная реализуемая кафедрой образовательная программа – «Разработка информационных систем».
Выяснилось, что спрос на образовательную программу был продиктован потребностями работодателей. Все магистранты совмещают учёбу с работой по специальности. Темы магистерских диссертаций соответствуют заказам реальных работодателей, что является ярким преимуществом данной программы.
Одним из сильных сторон кафедры является также преподавательский состав, состоящий исключительно из ведущих специалистов отрасли.
В описании методологии организации образовательной программы было подчеркнуто предпочтение методу «перевёрнутого класса» с активным использованием онлайн-платформ, что положительно воспринимается студентами.
В случае с кафедрой Психологии речь идёт о многолетней кафедре, которая была основана в 2007 году, прошла уверенный путь становления и уже завоевала широкое признание среди психологов Армении.
Объектом внутреннего мониторинга стали две образовательные программы, реализуемые кафедрой: «Клиническая психология и психотерапия» и «Социальная и политическая психология».
Одним из сильных сторон кафедры является её преподавательский состав, в котором все обладают научной степенью, а многие – и богатым практическим опытом работы в качестве психологов.
Кафедра продолжает активно заниматься научной деятельностью, поднимая актуальные темы в рамках монографий, статей и диссертаций.
Видимость и узнаваемость кафедры психологии стремительно растёт, в том числе благодаря регулярно организуемым ею психологическим семинарам и мастер-классам.
Кафедра также отличается креативностью в применяемых методах преподавания, направленных на создание психологически релевантных ситуаций, соответствующих изучаемым проблемам.
Рабочие учебные программы кафедры регулярно обновляются в ответ на возникающие современные психологические вызовы.
В ответ на вопрос внешнего эксперта о ключевом преимуществе кафедры было отмечено её акцентирование на формировании практических навыков.
В случае обеих кафедр, помимо достижений, были представлены и зафиксированные в процессе реализации образовательных программ проблемы – с их обоснованием и примерами поиска решений.
Также были рассмотрены пакеты документов по образовательным программам.
Члены группы внутреннего мониторинга развернули активное обсуждение по пунктам, предусмотренным для мониторинга.
Обе кафедры оставили положительное впечатление у группы мониторинга, и соответствующие наблюдения будут обсуждены на предстоящих заседаниях профильных кафедр МНОЦ.