Erasmus+ նախագծերի հանրայնացման համաժողով. ԳԿՄԿ-ն ներկայացրեց EU BRIDGE ծրագրի ընթացքը
Հուլիսի 3-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում տեղի ունեցավ Erasmus+ ծրագրերի արդյունքների հանրայնացման համաժողով, որը կազմակերպվել էր ՀՀ-ում Erasmus+ ազգային գրասենյակի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի աջակցությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը, Հայաստանում Erasmus+ ազգային գրասենյակի համակարգող Մարիանա Սարգսյանը, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության հաստատությունների, պետական կառույցների և միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին Erasmus+ ծրագրի 2025 թվականի հայտադիմումների փուլում ֆինանսավորված և 2026 թվականին մեկնարկած նախագծերը, դրանց հիմնական նպատակները, ակնկալվող արդյունքներն ու ազդեցությունը։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ) նույնպես մասնակցեց համաժողովին՝ ներկայացնելով «ԵՄ ԿԱՄՈՒՐՋ. բարձրագույն կրթության ամրապնդում եվրոպական նախագծերի կառավարման համար» (EU BRIDGE) Erasmus+ բարձրագույն կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացման երկամյա ծրագիրը՝ լինելով այդ ծրագրի հայաստանյան համակարգող հաստատությունը: Նախագիծը ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Ատոմ Մխիթարյանը՝ անդրադառնալով միջազգային ծրագրի հիմնական նպատակներին, Հայաստանում եվրոպական նախագծերի կառավարման կարողությունների զարգացմանն ուղղված նախատեսվող աշխատանքներին, գործընկերային համագործակցության շրջանակին և նախագծի ակնկալվող ազդեցությանը բարձրագույն կրթության ոլորտի միջազգայնացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համատեքստում։
Համաժողովին ԳԿՄԿ եռանդամ պատվիրակության կազմում էին նաև Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը և Կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը։
Համաժողովի շրջանակներում յուրաքանչյուր կառույց ներկայացավ առանձին տաղավարով՝ մասնակիցներին հնարավորություն ընձեռելով ծանոթանալու իրականացվող եվրոպական ծրագրերին, կրթության ոլորտի նորարարական նախաձեռնություններին, ինչպես նաև քննարկելու միջազգային համագործակցության ընդլայնման, ինստիտուցիոնալ զարգացման և նախագծերի կայուն իրականացմանն առնչվող հարցեր։
«Համաժողովը կարևոր հարթակ դարձավ Erasmus+ ծրագրերի շրջանակում ձևավորված փորձի փոխանակման, նոր մասնագիտական կապերի հաստատման և Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտի հետագա զարգացմանն ու միջազգայնացմանն ուղղված նախաձեռնությունների քննարկման համար»,– նշում է ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը։
«ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի մասնակցությունը համաժողովին վերահաստատում է Կենտրոնի հանձնառությունը Erasmus+ ծրագրերի ակտիվ իրականացմանը, միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը, եվրոպական կրթական տարածքին ինտեգրմանը և բարձրագույն կրթության ոլորտում ինստիտուցիոնալ կարողությունների շարունակական զարգացմանը»,– ամփոփում է ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։

Информационная конференция проектов Erasmus+: МНОЦ представил ход реализации программы EU BRIDGE
3 июля в Армянском государственном экономическом университете состоялась информационная конференция, посвященная результатам проектов Erasmus+. Мероприятие было организовано по инициативе Национального офиса Erasmus+ в Армении при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
В мероприятии приняли участие министр МОНКС РА Жанна Андреасян, глава делегации Европейского союза в Армении Василис Марагос, заместитель министра МОНКС РА Артур Мартиросян, ректор Армянского государственного экономического университета Армен Григорян, координатор Национального офиса Erasmus+ в Армении Мариана Саргсян, а также представители высших учебных заведений, государственных структур и международных организаций-партнеров.
В ходе конференции были представлены проекты, профинансированные в рамках этапа подачи заявок Erasmus+ 2025 года и запущенные в 2026 году, их основные цели, ожидаемые результаты и значимость.
Международный научно-образовательный центр Национальной академии наук РА (МНОЦ НАН РА) также принял участие в конференции, представив двухлетний проект по развитию потенциала в сфере высшего образования Erasmus+ «EU BRIDGE: Укрепление потенциала высшего образования для управления европейскими проектами», являясь координирующим учреждением данного проекта в Армении.
Проект представил руководитель программы Атом Мхитарян, который затронул ключевые цели этой международной инициативы, запланированные мероприятия по развитию навыков управления европейскими проектами в Армении, рамки партнерского сотрудничества и ожидаемый эффект проекта в контексте интернационализации высшего образования и институционального развития.
В состав делегации МНОЦ НАН РА, состоящей из трёх представителей, также вошли руководитель отдела по внешним связям Анжела Папикян и руководитель отдела обеспечения качества образования Нарине Варданян.
В рамках конференции каждое учреждение выступило со своим отдельным павильоном, что дало участникам возможность ознакомиться с реализуемыми европейскими программами, инновационными инициативами в сфере образования, а также обсудить вопросы расширения международного сотрудничества, институционального развития и устойчивой реализации проектов.
«Конференция стала важной платформой для обмена опытом, накопленным в рамках программ Erasmus+, установления новых профессиональных контактов и обсуждения инициатив, направленных на дальнейшее развитие и интернационализацию сферы высшего образования Армении», – отметила начальник Отдела внешних связей МНОЦ Анжела Папикян.
«Участие МНОЦ НАН РА в конференции подтверждает приверженность Центра активной реализации программ Erasmus+, расширению международного сотрудничества, интеграции в европейское образовательное пространство и непрерывному развитию институционального потенциала в сфере высшего образования», – резюмировал декан МНОЦ Атом Мхитарян.