ԳԿՄԿ դասախոսը հոգեբանության դասախոսությունների շարքով ներկայացավ Կրակովի համալսարանին
Ս.թ. հունվարի 19-23-ին  ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի դասախոս Արայիկ Ֆիրյանը դասախոսությունների շարքով հանդես է եկել Կրակովի ազգային կրթության հանձնաժողովի համալսարանում: Դա  իրականացվել է Erasmus+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակում:
Դասախոսությունների շարքը նվիրված է եղել պատերազմի և հարկադիր տեղահանության պայմաններում հոգեբանական ադապտացիայի գործընթացներին։ Դասախոսությունների հիմնական առանցքը տրավմատիկ սթրեսի, պաշտպանական մեխանիզմների, ինչպես նաև լեզվի, խոսքի և բարբառի դերի ուսումնասիրությունն էր՝ որպես հոգեբանական դիմակայության և վերականգնման կարևոր գործոնների։
Անցկացված դասախոսություններից ստացած իր տպավորությունների մասին Ա․Ֆիրյանն արտահայտվեց այսպիսի շեշտադրումներով․
«Լսարանի համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն ներկայացրեց այն մոտեցումը, ըստ որի՝ խոսքը ներկայացվում էր որպես ոչ միայն հաղորդակցության միջոց, այլև որպես տրավմայի մշակման գործիք՝ հոգեբանական պաշտպանական մեխանիզմի գործառույթ իրականացնող բաղադրիչ։ Ուսանողների համար կարևոր և նոր էր այն դիտարկումը, որ խոսելը կարող է հանդես գալ որպես ակտիվ հոգեբանական գործողություն, որի միջոցով անհատը ոչ միայն արտահայտում է իր ապրումները, այլ նաև կարգավորում, կառուցում և վերաիմաստավորում է տրավմատիկ փորձառությունը։ Իսկ քննարկումները ցույց տվեցին, որ թեման ունի ոչ միայն տեսական, այլև կիրառական և միջազգային նշանակություն։
Առանձնահատուկ կարևոր էր այն հանգամանքը, որ դասախոսությունների ընթացքում հնարավոր եղավ ընդգծել, որ այս ուղղությամբ մենք արդեն ունենք ձևավորված մասնագիտական փորձ, գիտական մոտեցումներ և հետազոտական հիմքեր, որոնք կարող են ներկայացվել երկրի սահմաններից դուրս։ Ներկայացված փորձը և ձևակերպումները մեծ հետաքրքրություն առաջացրին լսարանում, ինչը վկայեց այն մասին, որ մեր փորձառությունը կարող է դառնալ միջազգային մասնագիտական փոխանակման և համագործակցության արժեքավոր աղբյուր։
Ինձ համար այս դասախոսական փորձառությունը կարևոր էր նաև մասնագիտական ինքնագիտակցման տեսանկյունից այն հնարավորություն տվեց տեսնելու, թե ինչպես է մեր մշակած թեմատիկան ընկալվում այլ ակադեմիական և մշակութային միջավայրում, ինչպես նաև համոզվելու, որ ընտրված ուղղությունը արդիական է և պահանջված միջազգային հարթակներում։ Տպավորիչ էր լսարանի զգայուն, հետաքրքրված և հարգալից վերաբերմունքը տրավմատիկ թեմաների նկատմամբ, ինչը նպաստում էր բաց և վստահելի ակադեմիական մթնոլորտի ձևավորմանը։
Ընդհանուր առմամբ, Լեհաստանում անցկացված դասախոսությունները կարելի է գնահատել որպես արդյունավետ և հաջողված փորձառություն, ինչը ցույց տվեց թեմայի միջազգային հետաքրքրությունը, մեր մասնագիտական ներուժը և հետագա համագործակցության իրական հնարավորությունները»։

Преподаватель МНОЦ представил серию лекций по психологии в Краковском университете
19–23 января т.г. преподаватель кафедры психологии МНОЦ НАН РА Араик Фирян выступил с серией лекций в Университете Комиссии национального образования в Кракове. Мероприятие было реализовано в рамках программы международной кредитной мобильности Erasmus+.
Серия лекций была посвящена процессам психологической адаптации в условиях войны и вынужденного перемещения. Основной фокус лекций был направлен на изучение травматического стресса, защитных механизмов, а также роли языка, речи и диалекта как важных факторов психологического сопротивления и восстановления. Говоря о своих впечатлениях от проведённых лекций, А. Фирян отметил следующее:
«Особый интерес у аудитории вызвал подход, согласно которому речь рассматривалась не только как средство коммуникации, но и как инструмент переработки травмы — компонент, выполняющий функцию психологического защитного механизма. Для студентов новым и значимым было представление о том, что говорение может выступать как активное психологическое действие, посредством которого человек не только выражает свои переживания, но и регулирует, структурирует и переосмысливает травматический опыт. Обсуждения показали, что тема имеет не только теоретическое, но и прикладное и международное значение.
Особо важным было то обстоятельство, что в ходе лекций удалось подчеркнуть наличие уже сформированного профессионального опыта, научных подходов и исследовательских оснований в данном направлении, которые могут быть представлены за пределами страны. Представленный опыт и сформулированные положения вызвали большой интерес у аудитории, что свидетельствует о том, что наш опыт может стать ценным источником международного профессионального обмена и сотрудничества.
Для меня этот преподавательский опыт был важен и с точки зрения профессионального самосознания: он позволил увидеть, как разработанная нами тематика воспринимается в иной академической и культурной среде, а также убедиться в актуальности и востребованности выбранного направления на международных площадках. Впечатляющим было чуткое, заинтересованное и уважительное отношение аудитории к травматическим темам, что способствовало формированию открытой и доверительной академической атмосферы.
В целом, лекции, проведённые в Польше, можно оценить как эффективный и успешный опыт, продемонстрировавший международный интерес к теме, наш профессиональный потенциал и реальные возможности дальнейшего сотрудничества».