ԳԿՄԿ-ում ամփոփվեց ամերիկահայ հյուրի միջոցառումների շարքը
Ս․թ․ հունիսին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ) հյուրընկալել էր ամերիկահայ տնտեսագետ, ԱՄՆ Սուրբ Խաչ համալսարանի Բիզնես վարչարարության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արմինե Շահոյանին։
Նա գիտական զեկույցով մասնակցեց ԳԿՄԿ ամենամյա միջազգային գիտաժողովին, ապա, ըստ հայտարարված ժամանակացույցի, կիսեց իր մասնագիտական և ակադեմիական փորձը ԳԿՄԿ-ում կազմակերպված միջոցառումներում՝ բաց դասախոսության, վարպետության դասի և աշխատաժողովների ձևաչափերով։ Դրանք նվիրված էին միջազգային տնտեսական կառույցներին, անդրագոգիկայի՝ մեծահասակների կրթության ամերիկյան փորձին, հեռավար և հիբրիդային դասավանդմանը, արհեստական բանականության ակադեմիական հնարավորություններին։
Պրոֆեսոր Շահոյանի հանդիպումները, որոնց մասնակցեցին ոչ միայն ԳԿՄԿ մագիստրանտներն ու աշխատակիցները, այլև ԳԿՄԿ շրջանավարտներն ու արտաքին շահակիցները, անցան մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածության և ակադեմիական փորձի կառուցողական փոխանակման մթնոլորտում՝ մասնակիցների շրջանում ձևավորելով ընդգծված գոհունակություն։
Հուլիսի 1-ին ԳԿՄԿ-ում կայացավ ամփոփիչ միջոցառում, ինչի շրջանակներում նշված միջոցառումների մասնակիցներն ստացան հավաստագրեր։
Բարձր գնահատելով պրոֆեսոր Շահոյանի՝ ԳԿՄԿ-ում կատարած մասնագիտական աշխատանքը և իր փորձը կիսելու ցանկությունը՝ ԳԿՄԿ տնօրեն, տ․գ․թ․ Արմեն Սարգսյանը հյուրին հանձնեց շնորհակալագիր՝ իր խոսքում, մասնավորապես, նշելով․ «Կարևորում եմ այն փորձն ու գիտելիքները, որ այս մեկ ամսվա ընթացքում պրոֆեսոր Շահոյանը մեծ նվիրումով փոխանցեց մասնակիցներին։ Հուսով եմ, որ այն հետագայում օգտակար կլինի իրենց գործունեության մեջ, իսկ մենք տիկին Շահոյանի հետ համագործակցելու առիթներ դեռ կունենանք»։
Արտահայտվեց նաև պրոֆեսոր Շահոյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով իր հյուրընկալումը ԳԿՄԿ-ում բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Նա նաև պատրաստակամություն հայտնեց՝ ԳԿՄԿ-ի հետ համագործակցությունը շարունակական դարձնելու։
Ամփոփիչ միջոցառմանը հաջորդեց աշխատանքային քննարկում՝ նախագծելու համար հետագա համագործակցության ուղղությունները։

В МНОЦ подвели итоги серии мероприятий с участием гостьи из США
В июне текущего года Международный научно-образовательный центр Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ НАН РА) принял у себя американского экономиста армянского происхождения, заведующую кафедрой бизнес-администрирования Университета Святого Креста (США), профессора Армине Шагоян.
Она выступила с научным докладом на ежегодной международной конференции МНОЦ, после чего, согласно утвержденному графику, поделилась своим профессиональным и академическим опытом в рамках мероприятий, организованных в Центре в формате открытой лекции, мастер-класса и воркшопов. Встречи были посвящены международным экономическим структурам, андрагогике (американскому опыту в сфере образования взрослых), дистанционному и гибридному обучению, а также академическим возможностям искусственного интеллекта.
Встречи профессора Шагоян, в которых приняли участие не только магистранты и сотрудники МНОЦ, но также выпускники и внешние бенефициары, прошли в атмосфере активного вовлечения аудитории и конструктивного обмена академическим опытом, вызвав исключительно положительные отзывы участников.
1 июля в МНОЦ состоялось итоговое мероприятие, в ходе которого участникам вышеупомянутых встреч были вручены сертификаты.
Высоко оценив профессиональную деятельность профессора Шагоян в МНОЦ и ее стремление делиться опытом, директор Центра, кандидат экономических наук Армен Саргсян вручил гостье благодарственную грамоту. В своем выступлении он, в частности, отметил: «Я придаю большое значение тому опыту и знаниям, которые профессор Шагоян с огромной преданностью передавала участникам в течение этого месяца. Надеюсь, что в дальнейшем это принесет пользу в их деятельности, а у нас с госпожой Шагоян еще будут поводы для сотрудничества».
Профессор Шагоян также выступила с ответным словом, поблагодарив за организацию ее визита в МНОЦ на высоком уровне. Она выразила готовность сделать сотрудничество с Центром долгосрочным и непрерывным.
За итоговым мероприятием последовало рабочее обсуждение, в ходе которого были намечены перспективные направления дальнейшего взаимодействия.