ԳԿՄԿ-ն «Գիտության շաբաթ»-ի շրջանակներում տաղավար բացեց Բուսաբանական այգում
2025թ․ սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոնը Ա․ Թախտանջյանի անվան բուսաբանական այգում բացեց իր հյուրընկալ տաղավարը՝ մասնագիտական գիտելիքներ փոխանցելու այգու բոլոր այցելուներին։
Ինչպես տեղեկացրեց ամբիոնի վարիչը՝ կ․գ․թ․, դոցենտ Ալլա Ալեքսանյանը, տաղավարը բաց է լինելու մինչև հոկտեմբերի 5-ը ներառյալ, և այնտեղ իրենց պատրաստակամ հերթապահությունն են իրականացնելու ԳԿՄԿ կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն և պահպանություն ծրագրի մագիստրանտները՝ դասախոսների ներկայությամբ։
Դա «Գիտության շաբաթ․ Հայաստան 2025»-ի շրջանականերում Բուսաբանական այգում իրականացվող բազմաբովանդակ ծրագրի մի մասն է։
Իսկ հոկտեմբերի 2-ին նախատեսվում է Ալլա Ալեքսանյանի բաց դասախոսությունների շարքը։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ամբիոնի տաղավարը լի է լինում ամենատարբեր տարիքի այցելուներով, որոնց մագիստրանտները դիմավորում են մասնագիտական զրույցներով և ակտիվ վիկտորինաներով։

МНОЦ открыл павильон в Ботаническом саду в рамках «Недели науки»
30 сентября 2025 года Кафедра Изучения Разнообразия Растений и Экосистем Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) открыла свой гостеприимный павильон в Ботаническом саду им. А. Тахтанжяна, чтобы делиться профессиональными знаниями со всеми посетителями сада.
Как сообщила заведующая кафедрой, кандидат биологических наук, доцент Алла Алексанян, павильон будет работать до 5 октября включительно, и дежурство там будут нести магистранты программы МНОЦ по Исследованию и Сохранению Биоразнообразия при присутствии преподавателей.
Это часть многогранной программы, проводимой в Ботаническом саду в рамках «Недели науки: Армения 2025».
2 октября планируется серия открытых лекций Аллы Алексанян.
Павильон кафедры МНОЦ пользуется большим интересом у посетителей разных возрастов, которых магистранты встречают профессиональными беседами и интерактивными викторинами.