Սիրելի՛ ուսանողներ և գործընկերներ, միասին փակում ենք ևս մեկ տարվա էջ՝ հետադարձ հայացք գցելով նրանում արձանագրված իրադարձությունների վրա և ամփոփելով դրանք։
Որպես ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն՝ ուրախությամբ պիտի արձանագրեմ, որ 2024-ին Կենտրոնի գործունեության տարբեր ուղղություններում գրանցել ենք առաջընթաց, գերազանցող ձեռքբերումներ, նորարարական լուծումներ, նոր հաջողությունների ուղղությամբ արված խոստումնալից քայլեր։ Ամրապնդվել են ակադեմիական բարի ավանդույթները, հարստացվել և խորացվել՝ միջազգային համագործակցության շրջանակները։ Կենտրոնի տնօրենությունը և ողջ աշխատակազմը անցնող տարում արել են հնարավոր ամեն ինչ, որ մեր մագիստրանտները և ասպիրանտները ստանան լավագույնը՝ հարուստ և արդիական գիտելիքի, կրթական և հետազոտական նպաստավոր միջավայրի, արդյունավետ պրակտիկայի կազմակերպման, միջազգային շփումներում ներգրավվելու և այլ առումներով։ Բայց պետք է նշել, որ մեր հաջողությունների կերտմանը իրենց մասնակցությունն են բերել նաև մեր ուսանողները, քանզի քայլելով Կենտրոնի մատնանշած ուղիներով՝ հանրապետական և միջազգային տարբեր հարթակներում գրանցել են ԳԿՄԿ-ի վարկանիշը բարձր պահող ձեռքբերումներ։
Սիրելի՛ ուսանողներ և գործընկերներ, շնորհակալություն արդյունավետ համագործակցության, թիմային ոգու և պատվով փակվող այս էջի համար։
Մաղթում եմ, որ 2025-ը բարով մտնի մեզնից յուրաքանչյուրի և ԳԿՄԿ-ի ընտանիք։ Թող գալիք տարին բազմապատկի մեր գրանցած հաջողությունները, զինի մեզ իմաստությամբ, նոր գիտելիքներով և կիրառական փորձով, հնարավորություն տա լիարժեք ինքնադրսևորման, երջանիկ կյանքի, մեր նպաստը ունենալու Հայաստանի հզորացման համահայկական և աշխարհը բարենորոգելու համամարդկային խնդիրներում։
Լինենք լիահույս և միասնական, գնահատենք արժանին և ձգտենք արժանի լինելու։
Թող գալիք տարվա ԳԿՄԿ բոլոր նորությունները լինեն միայն մեր հաղթանակների, առաջընթացի և հզորացման մասին՝ ի նպաստ մեր երկրի՝ գիտության և կրթության ուժով վեր հառնելիք ապագայի։

New Year's Message from the Director of the ISEC NAS RA
Dear students and colleagues, today we are closing the page of the next year together, looking back at the events recorded in it and summarizing their results.
As the Director of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, I am pleased to state that in 2024 we recorded progress, significant achievements, innovative solutions, and promising steps taken towards new successes in various areas of the Center's activities. Good academic traditions were strengthened, the framework of international cooperation was enriched and deepened. In the past year, the Directorate and all the staff of the Center did everything possible so that our undergraduates and graduate students could get the best in terms of rich and relevant knowledge, a favorable educational and research environment, organization of effective practice, participation in international contacts, etc. But it should be noted that our students also took part in the creation of our successes, since, following the paths indicated by the Center, they recorded achievements on various republican and international platforms that supported the high rating of ISEC.
Dear students and colleagues, thank you for your effective cooperation, team spirit and closing this page with honor.
I wish that 2025 will enter the family of each of us and the International Scientific-Educational Center with goodness. May the coming year increase our achievements, arm us with wisdom, new knowledge and practical experience, give us the opportunity for full self-expression, a happy life, give us the opportunity to contribute both to the pan-Armenian cause of strengthening Armenia and to the universal cause of improving the world.
Let us be united and full of hope, value what is worthy and strive to be worthy.
Let all the news of the International Scientific-Educational Center in the coming year be only about our victories, progress and strengthening for the benefit of the future of our country, rising with the power of science and education.
Director of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia