Իտալիայի Տուշայի համալսարանի հետ համագործակցության նոր հեռանկարներ
Ս. թ. հունիսի 15-21 Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունություն ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնը հյուրընկալեց Տուշայի համալսարանի պրոֆ. Ռաֆայել Կազային: Այցի ընթացքում քննարկվեցին մագիստրոսական ծրագրի շրջանակներում նոր մշակվող «Կիրառական հեռազննում» առարկայի կառուցվածքը, Հայաստանում գյուղատնտեսական հողահանդակների հեռազննման ուղղությամբ կրթական և գիտական աշխատանքների համադրման հնարավորությունները:
Այց կազմակերպվեց Վայոց Ձորի Աղավնաձոր համայնքում տեղակայված Տրինիտի կանիոն այգիներ՝ հեռազննման (ԱԹՍ և արբանյակային լուսանկարներ) տեխնոլոգիաների կիրառմամբ խաղողի այգիների էկոլոգիական վիճակի գնահատման և քարտեզագրման ուղղությամբ համագործակցության հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով:

Новые перспективы сотрудничества с университетом Туша Италии
Профессор университета Туша Италии Рафаэль Каса посетил (с 15 по 21 июня с.г.) кафедру "Экология и природопользование" МНОЦ НАН РАՍ в рамках международной программы кредитной мобильности "Эразмус+". Во время встречи обсуждались: разработка новой дисциплины магистерской программы – "Прикладное дистанционное зондирование"; возможности сопоставления образовательных и научных работ в области водно-болотных угодий сельского хозяйства Армении.
Был организован визит в каньонские сады Тринита в Ахавнадзоре Вайоцдзорской области для ознакомления с возможностями сотрудничества в направлении оценки и картографирования экологического состояния виноградных садов с помощью применения технологий зондирования (БЛА и спутниковые фотографии).