Նոր համագործակցություն «Holiday Inn Express» հյուրանոցի հետ
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մրցունակ և որակյալ կադրերի պատրաստման գործընթացում մշտապես կարևորում է աշխատաշուկայի հետ սերտ համագործակցությունը: Գործատուների հետ հարաբերությունների ընդլայնման, աշխատաշուկայի արդի պահանջների ուսումնասիրման, անհրաժեշտ կադրերի պատրաստման նպատակով ս/թ դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում «Holiday Inn Express» հյուրանոցի մարդկային ռեսուրսների բաժնի պետ Աննա Եսոյանցի հետ։ Հանդիպման արդյունքում կողմերի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր:
Հանդիպմանը ներկա էին Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Տուրիզմի կառավարում» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Զ. Հայրյանը, հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը և հանրային կապերի մասնագետ Մ. Ներսեսյանը: Զ. Հայիրյանը ողջունեց նոր ձևավորվող համագործակցությունը, ներկայացրեց ԳԿՄԿ առաքելությունը, գործունեությունը, «Տուրիզմի կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը: «Մենք արդեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի Մոսկվայի և Ռոստովի տուրիզմի և սերվիսի համալսարանների հետ․ նոր ձևավորվող համագործակցությունը «Holiday Inn Express» հյուրանոցի հետ կնպաստի երկու հաստատությունների միջև գործող կապի բարելավմանը, կընդլայնի համագործակցության եզրերը, հնարավորություն կստեղծի փորձի փոխանակման շրջանակներում հյուրընկալելու ռուս ուսանողներին: Ուրախ ենք նշել, որ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագրի մագիստրանտները հնարավորություն կունենան գործնական գիտելիքներ, աշխատանքային փորձ և հմտություններ ձեռք բերել «Holiday Inn Express» հյուրանոցում՝ մասնակցելով վերապատրաստման տարատեսակ դասընթացների, իրենց պրակտիկան իրականացնելով այնտեղ, և հնարավորության դեպքում կկարողանան համալրել հյուրանոցում առկա թափուր հաստիքները»,- նշեց տուրիզմի կառավարում մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Զ. Հայրյանը:
Հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը ևս ողջունեց ձևավորվող նոր համագործակցությունը, մեծապես կարևորեց աշխատաշուկայի պահանջների մշտական ուսումնասիրությունը և դրանց համապատասխան կադրերի պատրաստումը: Իր խոսքում նա նշեց նաև առաջիկա հնարավորության դեպքում հյուրանոց շրջայց և մարդկային ռեսուրսների կառավարման ուղղությամբ համատեղ վերապատրաստման դասընթաց կազմակերպելու մասին:
Կողմերը քննարկեցին առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերն ու գործողությունների հերթականությունը, իսկ «Holiday Inn Express» հյուրանոցի մարդկային ռեսուրսների բաժնի պետ Ա. Եսոյանցը շեշտեց, որ յուրաքանչյուր գործատու ձգտում է որակյալ կադրեր ունենալ, և հույս հայտնեց, որ ԳԿՄԿ-ի հետ համատեղ անհրաժեշտ գործողություններ կիրականացնեն՝ թափուր հաստիքների համալրման նպատակով:

Новое сотрудничество с гостиницей "Holiday Inn Express"
Международный научно-образовательный центр НАН РА всегда тесно сотрудничает с рынком труда в подготовке конкурентоспособных и квалифицированных кадров. В МНОЦ НАН РА состоялась встреча (10 декабря сего года) с Анной Есоянц /руководитель отдела кадров гостиницы "Holiday Inn Express"/ в целях расширения связей с работодателями, исследования современных потребностей рынка труда и необходимого обучения персонала. В результате встречи между сторонами был подписан меморандум о сотрудничестве.
На встрече приняли участие З. Айрян /руководитель магистерской программы "Управление туризмом"/, А. Шахазизян /заведующая отделом карьеры и по связям с общественностью/ и специалист того же отдела М. Нерсесян. З. Айирян в своей приветственной речи о новом сотрудничествое представила миссию и деятельность МНОЦ, магистерскую программу "Управление туризмом". В частности, З. Айрян отметила: "Мы уже сотрудничаем с университетами туризма и сервиса Российской Федерации (в Москве и Ростове). Вновь сформированное сотрудничество с гостиницей "Holiday Inn Express Hotel" будет способствовать улучшению уже существующей связи между двумя учреждениями, расширит границы сотрудничества, создаст возможности, чтобы принимать российских студентов в рамках обмена опытом. Мы рады сообщить, что студенты магистерской образовательной программы "Управление туризмом" МНОЦ НАН РА при участии в различных учебных курсах переподготовки приобретут практические знания, опыт и навыки работы в отеле «Holiday Inn Express Hotel", проходя там практику, и в дальнейшем смогут заполнить вакансии в отеле».
Заведующая отделом карьеры и по связям с общественностью МНОЦ НАН РА А. Шахазизян также приветствовала новое сотрудничество, обращая внимание, в частности, на необходимость постоянного исследования современных потребностей рынка труда и подготовку соответствующих кадров. В своей речи она также упомянула, что при первой же возможности будет организованы занятия совместной переподготовки по управлению человеческими ресурсами в рамках предстоящего тура по отелю.
Стороны обсудили последовательность действий в осуществлении программы на ближайшее время. В свою очередь, руководитель отдела человеческих ресурсов гостиницы "Holiday Inn Express" А. Есоянц выразила надежду, что совместно с МНОЦ предпримут шаги для создания новых рабочих мест и вакансий, поскольку каждый работодатель стремится иметь квалифицированных кадров.