Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) քննարկեցին նոր համագործակցության հեռանկարները
Ապրիլի 12, 2021
Ս/թ մարտի 30-ին Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ներկայացուցիչները այցելեցին  Գիտակրթական միջազգային կենտրոն։
FAST հիմնադրամի հիմնական առաքելությունը Հայաստանում և դրա սահմաններից դուրս տեխնոլոգիական նորարարությունն ու գիտական առաջխաղացումը խթանելու համար նպաստավոր «էկոհամակարգի» ստեղծումն է: Այն մտադիր է համախմբել հայկական ու միջազգային համայնքի գիտական, տեխնոլոգիական և ֆինանսական ռեսուրսները։ Հիմնադրամի ծրագրերն իրականացվում են 3 հիմնական ուղղությամբ՝ կրթություն, հետազոտություն և գիտահետազոտական արտադրանքի առևտրայնացում:
ԳԿՄԿ այցի նպատակն էր ծանոթանալու Կենտրոնի կրթական և հետազոտական գործունեությանը և քննարկելու հետագա համատեղ համագործակցության հնարավորությունները FAST հիմադրամի կողմից իրականացվող «SciNova» ծրագրի շրջանակներում մասնավորապես՝
- «Հետազոտության ձևավորման և գիտության առևտրայնացման» դասընթացի ինտեգրում ՀՀ ԳԱԱ կրթական ծրագրերում
- ՀՀ ԳԱԱ դասախոսների ներգրավումը դասընթացավարների առաջիկա վերապատրաստմանը
Պետք է նշել, որ «SciNova» ծրագրի նպատակն է ՀՀ ուսանողներին զինել գիտական հետազոտության իրականացման ու գիտության առեւտրայնացման ժամանակակից հմտություններով։ Ծրագիրն իրականացվում է «Ստեղծարար միտք» (Creative Spark) նախաձեռնության շրջանակներում Ասթոնի համալսարանի հետ համատեղ եւ ֆինանսավորվում է Բրիտանական խորհրդի կողմից։

New Cooperation Prospects between International Scientific- Educational Center and Foundation for Armenian Science and Technology (FAST)
April 12, 2021
On March 30, the representatives of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) paid a visit to the International Scientific-Educational Center.
The main mission of the Foundation is to create a favourable "ecosystem" that drives technological innovation and scientific advancement in Armenia and abroad. It aims to unite the scientific, technological and financial resources of the Armenian and international community. The programs are implemented in three main directions: education, research, and commercialization of research products.
The purpose of the visit was to get acquainted with the educational and research activities of ISEC and to discuss the possibilities of further cooperation within the framework of the "SciNova" program implemented by the FAST Foundation, in particular:
- Integrating the "Research Design and Science Commercialization" course in NAS RA academic programs
- Engaging NAS RA lecturers in the upcoming Training of Trainers
It should be noted that the goal of the "SciNova" program is to equip Armenian students with modern skills in conducting scientific research and commercialization of science. The project is part of the Creative Spark Initiative in partnership with the University of Aston and is funded by the British Council.