Հանդիպում-քննարկում Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանի միջազգային հարաբերությունների աշխատակիցների հետ
Դեկտեմբերի 23, 2019
Ս/թ դեկտեմբերի 19-ին հանդիպում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանի միջազգային հարաբերությունների աշխատակիցների, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակության և ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի գիտահետազոտական բաժինների ղեկավարների հետ: Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ծրագրերի ներկայիս իրավիճակը, ինչպես նաև պարզել, թե Էրազմուս+ ծրագրի 2020 թ. առաջարկների ներկայացման մրցույթին որ ծրագրերին կարող են դիմել՝ «ՀԳ 1 միջազգային կրեդիտային շարժունություն», թե՞ «ՀԳ 2 կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացում»:
ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի գիտահետազոտական բաժինների ղեկավարները հակիրճ ներկայացրին իրենց բաժինների հետազոտական գործունեությունը: Քննարկվեց նաև այն հարցը, թե ինչպես կարող են ընդլայնել համագործակցությունը հետազոտության ոլորտում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Թուլուզի ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտը և ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը արդեն 15 տարի է, ինչ համագործակցում են:
Քննարկումների արդյունքում որոշում կայացվեց դիմել թե՛ «ՀԳ 1 միջազգային կրեդիտային շարժունություն», թե՛ «ՀԳ 2 կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացում» ծրագրերին: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանն առաջարկեց համագործակցության համաձայնագիր կամ հուշագիր կնքել Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանի հետ՝ սահմանելով համագործակցության ինստիտուցիոնալ հենքեր, և խորացնել համագործակցությունը միջառարկայական ուղղություններով:

Meeting with International Relations Officers of Paul Sabatier University (Toulouse 3, France)
On December 19, 2019 a meeting was held with the staff of the International Relations of the University of France Paul Sabatier (Toulouse 3), the delegation of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of RA and the heads of the Research Departments of the Institute of Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences of RA.
The purpose of the meeting was to discuss the current state of the programs and also to discuss future projects to apply within Erasmus + Calls for 2020 namely "International Credit Mobility (CR 1)" or "Capacity Building in Higher Education (FP 2)''.
The heads of the Reserach Department of the Institute of Informatics and Automation Problems of NAS RA introduced briefly the reserach activities of their departments.
They also discussed future possible ways of cooperation in the field of research, given the fact that Toulouse Institute for Informatics Research and the Institute of Informatics and Automation Problems of NAS RA have been collaborating for 15 years.
As a result of the discussions, it was decided to apply for both "International Credit Mobility (CR 1)" and "Capacity Building in Higher Education (FP 2)''. Arusyak Harutyunyan, the Head of the ISEC NAS RA Foreign Affairs Department, proposed to sign a cooperation agreement or memorandum with Paul Sabati University (Toulouse 3), setting out the institutional framework for cooperation and expanding collaboration in interdisciplinary areas.