Հանդիպում-քննարկում Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանի միջազգային հարաբերությունների աշխատակիցների հետ
Դեկտեմբերի 23, 2019
Ս/թ դեկտեմբերի 19-ին հանդիպում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանի միջազգային հարաբերությունների աշխատակիցների, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակության և ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի գիտահետազոտական բաժինների ղեկավարների հետ: Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ծրագրերի ներկայիս իրավիճակը, ինչպես նաև պարզել, թե Էրազմուս+ ծրագրի 2020 թ. առաջարկների ներկայացման մրցույթին որ ծրագրերին կարող են դիմել՝ «ՀԳ 1 միջազգային կրեդիտային շարժունություն», թե՞ «ՀԳ 2 կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացում»:
ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի գիտահետազոտական բաժինների ղեկավարները հակիրճ ներկայացրին իրենց բաժինների հետազոտական գործունեությունը: Քննարկվեց նաև այն հարցը, թե ինչպես կարող են ընդլայնել համագործակցությունը հետազոտության ոլորտում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Թուլուզի ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտը և ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը արդեն 15 տարի է, ինչ համագործակցում են:
Քննարկումների արդյունքում որոշում կայացվեց դիմել թե՛ «ՀԳ 1 միջազգային կրեդիտային շարժունություն», թե՛ «ՀԳ 2 կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացում» ծրագրերին: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանն առաջարկեց համագործակցության համաձայնագիր կամ հուշագիր կնքել Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանի հետ՝ սահմանելով համագործակցության ինստիտուցիոնալ հենքեր, և խորացնել համագործակցությունը միջառարկայական ուղղություններով:

Обсуждение с сотрудниками международных отношений Университета (Тулузы 3) имени Поля Сабатье
19 декабря с.г. состоялась встреча сотрудников международных отношений Университета (Тулузы 3) имени Поля Сабатье с делегацией международного научно-образовательного центра и руководителями научно-исследовательских отделов Института проблем информатики и автоматизации НАН РА.
Цель встречи состояла в обсуждении выполняемых программ, а также в разъяснении о том, на какие конкурсные предложения международной программы "Эразмус+" 2020 г. можно подать: "ОД (Основное действие) 1 Международная кредитная подвижность" или "ОД (Основное действие) 2 Развитие возможностей в сфере образования".
Руководители научно-исследовательских отделов Института проблем информатики и автоматизации НАН РА кратко представили свою научно-исследовательскую деятельность. В частности, обсуждался вопрос о расширении сотрудничества в сфере исследования с учётом того факта, что Институт исследований информатики Тулузы и Институт проблем информатики и автоматизации НАН РА сотрудничают друг с другом уже 15 лет.
В итоге обсуждений было решено подавать на обе программы - "ОД 1 Международная кредитная подвижность" и "ОД 2 Развитие возможностей в сфере образования". Заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян предложила заключить соглашение или меморандум с Университетом (Тулуза 3) имени Поля Сабатье, устанавливая институциональные основы сотрудничества с углублением междисциплинарных направлений. По завершении встречи сторонам удалось достичь согласия по всем выдвинутым проблемам.