Հանդիպում գործատուների հետ
Մարտի 26-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում ԳԿՄԿ երկրաբանության, ինչպես նաև տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնների հիմնական և խոշոր գործատուների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը, երկրաբանության ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սարգսյանը և գործատուներ՝ ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի տնօրեն Խաչատուր Մելիքսեթյանն ու Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տեխնիկական աշխատանքների գծով տնօրեն Արման Վարդանյանը:
Ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը ներկայացրեց հանդիպման օրակարգը, որը ներառում էր ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնի և գործատուների միջև փոխգործակցության զարգացման հեռանկարը, ինչպես նաև մասնագիտական կրթական ծրագրի բարեփոխման հնարավորությունները ներկայիս աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան:
Որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը կարևորեց գործատուների մասնակցությամբ ՄԿԾ-ների պարբերական գնահատումն ու բարելավումը, ինչպես նաև գործատուների կարծիքի ուսումնասիրումը շրջանավարտների ստացած գիտելիքների, կարողությունների և հմտությունների մասով և հույս հայտնեց, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ արդեն իսկ ձևավորված համագործակցությունը կնպաստի ինչպես ԳԿՄԿ ՄԿԾ-ների որակի ապահովմանը, այնպես էլ աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան կադրերի պատրաստմանը:
ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սարգսյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ տեղական և միջազգային համագործակցության հիման վրա յուրաքանչյուր տարի բարելավվում է մասնագիտական կրթական ծրագիրը: Հաշվի առնելով, որ Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում երկրաբանության ամբիոնը համագործակցում է Ֆրանսիայի Լիլի համալսարանի հետ, և բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողները հնարավորություն ունեն մեկ կիսամյակ սովորելու եվրոպական առաջատար բուհերից մեկում, ուստի՝ մասնագիտական կրթական ծրագիրը պարբերաբար վերանայվում է և հնարավորինս համապատասխանեցվում միջազգային չափանիշներին: Կարևոր է նշել նաև, որ ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնը տեղակայված է ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում, որտեղ հետագայում շարունակում են իրենց մասնագիտական գործունեությունը ամբիոնի լավագույն ուսանողները, հետևաբար, հաշվի են առնվում նաև որպես հիմնական գործատու՝ ինստիտուտի պահանջները ուսանողների մասնագիտական պատրաստվածության առումով:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տեխնիկական աշխատանքների գծով տնօրեն Ա. Վարդանյանը ողջունեց նմանատիպ հանդիպման կազմակերպումը՝ կարևորելով ուսումնառության ընթացքում բուհ-գործատու ամուր կապի ապահովումը, ինչը հնարավորություն է տալիս մշակել գործուն մեխանիզմներ հետագայում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ թողարկելու համար: Իր խոսքում նա անդրադարձավ ոլորտի այն մասնագիտություններին, որոնց ուղղությամբ այսօր առկա է կադրային խիստ դեֆիցիտ, ինչպես նաև առանձնացրեց այն հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ է զարգացնել երիտասարդ մասնագետների մոտ:
Քննարկման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց մասնագիտական կրթական ծրագրից զատ, մշակել նաև համատեղ ինտենսիվ դասընթացներ՝ ուղղված մասնագիտական կարողությունների և հմտությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը:

Встреча с работодателями
26 марта в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась встреча с ведущими и крупными работодателями кафедр геологии, экономики и менеджмента.
На встрече присутствовали заместитель директора по учебным вопросам МНОЦ Ерджаник Заргарян, руководитель отдела обеспечения качества образования Нарине Варданян, заведующий кафедрой экономики и управления Карен Саргсян, заведующая кафедрой геологии Лилит Саргсян и работодатели - директор Института геологических наук НАН РА Хачатур Меликсетян, технический директор Зангезурского медно-молибденового комбината Арман Варданян.
Заместитель директора по учебным вопросам Ерджаник Заргарян представил повестку встречи, где были включены вопросы по рассмотрению перспектив развития сотрудничества кафедры геологии с работодателями, а также возможностей модернизации программы профессионального обучения в соответствии с запросами и потребностями рынка труда.
Руководитель отдела обеспечения качества образования Нарине Варданян отметила важность регулярного мониторинга и совершенствования образовательных программ с участием работодателей, а также изучения запросов работодателей относительно профессиональных знаний, умений и навыков выпускников. Она выразила надежду, что уже налаженное сотрудничество с Зангезурским медно-молибденовым комбинатом будет способствовать модернизации образовательных программ, а также подготовке кадров в соответствии с тенденциями рынка труда.
В своем выступлении заведующая кафедрой геологии МНОЦ Лилит Саргсян подчеркнула, что профессиональная образовательная программа постоянно улучшается благодаря местному и международному сотрудничеству. Кафедра геологии сотрудничает с Университетом Лилля во Франции в рамках программы международной кредитной мобильности Erasmus+. Благодаря данному сотрудничеству студенты с отличной успеваемостью могут пройти один семестр обучения в одном из ведущих европейских университетов. В результате учебная программа регулярно пересматривается и максимально адаптируется согласно рекомендациям международных нормативов. Важно также отметить, что кафедра геологии МНОЦ расположена в Институте геологических наук НАН РА, где в дальнейшем продолжают свою профессиональную деятельность лучшие студенты кафедры, следовательно, требования института в плане профессиональной подготовки студентов также учитываются в качестве основного работодателя.
Технический директор Зангезурского медно-молибденового комбината А. Варданян приветствовал организацию подобной встречи, подчеркнув важность обеспечения прочной связи между вузом и работодателем во время учебы, что позволяет в будущем разработать действенные механизмы для дальнейшего выпуска высококвалифицированных специалистов. В своем выступлении он коснулся тех специальностей в сфере, в направлении которых сегодня наблюдается острая нехватка кадров, а также выделил навыки, которые необходимо развивать у молодых специалистов.
В результате обсуждения была достигнута договоренность, помимо профессиональной образовательной программы, о разработке совместных интенсивных курсов, направленных на укрепление и развитие профессиональных способностей и навыков.