ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» մագիստրոսական ծրագիրը հետևում է համաշխարհային տուրիզմի ոլորտի զարգացումներին
Դեկտեմբերի 23, 2021
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը շարունակում է հարցազրույցներ իրականացնել ԳԿՄԿ տարբեր մագիստրոսական ծրագրերի ղեկավարների հետ՝ մեզ հետևողներին մագիստրոսական ծրագրերի մասին ծավալուն տեղեկատվություն տրամադրելու, Կենտրոնում ընձեռվող հնարվորությունները, ծրագրերը ներկայացնելու նպատակով: Ստորև ներկայացնու ենք ԳԿՄԿ «Զբոսաշրջության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Զ. Հայրյանի հետ զրույցը:
- Այսօր տուրիզմն ամբողջ աշխարհում համարվում է տնտեսության ամենազարգացող ուղղություններից մեկը: Որքանո՞վ է ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը համապատասխանում տուրիզմի ոլորտի արդի պահանջներին:
- ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագրում ընդգրկված են այդ ոլորտը ուսումնասիրող հիմնական դասընթացները` «Տուրօպերեյտինգ», «Հյուրանոցային գործ և սպասարկում», «Զբոսաշրջության օրենսդրություն», «Միջազգային զբոսաշրջության ռեսուրսներ» և այլն, որոնց շնորհիվ մագիստրանտները ստանում են համապատասխան գիտելիքներ` զբոսաշրջության ոլորտում աշխատելու և կայանալու համար:
Դասընթացները դասավանդում են այդ ոլորտում մեծ փորձ ունեցող դասախոսներ, որոնք, բացի տեսական գիտելիքներից, ապահովում են մագիստրանտների գործնական աշխատանքները Երևանի տարբեր դասակարգում ունեցող հյուրանոցներում, տուրգործակալություններում:
Բաժնի դասախոսական կազմն ամեն տարի մասնակցում է վերապատրաստման դասընթացների ՀՀ-ում, ՌԴ-ում և այլն, ինչը նպաստում է ուսանողներին արդիական գիտելիքներ փոխանցելու գործընթացի ապահովմանը:
ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագիրը համապատասխանում է միջազգային զբոսաշրջության ծրագրերին, որոնք դասավանդվում են Ռուսաստանի Դաշնության, եվրոպական երկրների համալսարաններում:
- Ի՞նչ ձևաչափով են կազմակերպվում դասընթացները: Կենտրոնն ի՞նչ հնարավորություններ է ընձեռում մագիստրանտներին:
- ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագրի դասախոսությունների ընթացքում կիրառվում են նոր տեխնոլոգիաներ. դասընթացների ժամանակ կազմակերպվում են շնորհանդեսներ, վեբինարներ և այլն:
Բացի լսարանային աշխատանքներից՝ դասընթացները կազմակերպվում և անցկացվում են ''Grand Hotel Yerevan'', ''Ramada'', ''Ani Plaza'', ''Armenia Trave''l և այլ ձեռնարկություններում: Այդ գործնական դասընթացների շնորհիվ մագիստրանտները հնարավորություն են ստանում խորապես ուսումնասիրելու հյուրանոցների և տուրգործակալությունների գործունեությունը, ծանոթանալու նրանց հիմնական բաժինների աշխատանքներին, գովազդի տեսակներին և կազմակերպման ձևերին, PR-միջոցառումներին և այլն:
- ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագիրն ի՞նչ առավելություններ ունի ՀՀ այլ բուհերի նույն մասնագիտությունների համեմատությամբ:
- ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագրի շրջանակներում դասավանդվում է զբոսաշրջության էլեկտրոնային ''Amadeus'' ծրագիրը, որը այլ բուհերի տուրիզմի բաժիններում չի դասավանդվում:
Կենտրոնը համագործակցում է Մոսկվայի ''Amadeus''գրասենյանի հետ, որը իր աշխատողների համար նախատեսված դասընթացներից մեկը կազմակերպել և անցկացրել է ԳԿՄԿ-ում:
Առավելություն է նաև այն փաստը, որ ԳԿՄԿ մագիստրանտների գործնական աշխատանքները կազմակերպվել են ոչ միայն ՀՀ-ում, այլև Ռուսաստանի տուրիզմի և սերվիսի պետական համալսարանում, Թիֆլիսի ''Tbilisi Marriott Hotel'' հյուրանոցում և այլն, որտեղ կատարվել են զբոսաշրջության ենթակառուցվածքին վերաբերող հետազոտական աշխատանքներ, SWOT-վերլուծություններ:
- Դուք պայմանագիր ունեք Մոսկվայի և Դոնի Ռոստովի տուրիզմի և սերվիզի համալսարանների հետ, այդ համագործակցությունն ի՞նչ հնարավորություններ է տալիս ԳԿՄԿ մագիստրանտներին:
- Կենտրոնը «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագրի շրջանակներում պայմանագիր է կնքել Ռուսաստանի տուրիզմի և սերվիսի պետական համալսարանի հետ, որի համաձայն՝ 2022 թվականից զբոսաշրջության ոլորտում կանցկացվեն համատեղ ուսումնասիրություններ, փոխադարձ դասախոսություններ, վեբինարներ, պրակտիկ աշխատանքներ և այլն:
Ս/թ սեպտեմբերի 15-ից «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագիրն իր համագործակցությունն է սկսել Դոնի Ռոստովի պետական համալսարանի բիզնես դպրոցի հետ, որի շրջանակներում անց են կացվում առցանց դասախոսություններ:
Ռուսաստանի բիզնես դպրոցի դասախոսներ տ.գ.թ., դոցենտ Ալմուխամեդովա Օ. Ա. և տ.գ.թ., դոցենտ Գրիգորենկո Տ. Մ., ԳԿՄԿ մագիստրանտներին դասավանդում են ''Управление качеством на предприятиях индустрии туризма и гостеприимства'' և ''Маркетинговые исследования в сфере HoReCa'' առարկաները՝ զբոսաշրջության ոլորտի արդիական գիտելիքներ տրամադրելով մեր ուսանողներին:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն իր հերթին ''Межкультурная коммуникация'' առցանց դասընթացն է կազմակերպել Դոնի Ռոստովի համալսարանի ուսանողների համար։ Դասընթացը վարում է բ.գ.թ., դոցենտ Գ. Գրիգորյանը, և նրա դասախոսություններն արդեն արժանացել են բարձր գնահատականի:
- Միջազգային ուրիշ ի՞նչ ծրագրեր և համագործակցություններ եք առաջարկում ամբիոնի ուսանողներին:
- Ներկայումս պատրատվում է նոր ծրագիր, որը նախատեսված է Վրաստանի պետական համալսարանի «Տուրիզմի կառավարում» և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Տուրիզմի կառավարում» կրթական ծրագրերով համատեղ ուսումնական, հետազոտական աշխատանքներ կատարելու համար:
- Դասընթացների արդյունավետ կազմակերպման գործում մեծ դեր ունի դասախոսական կազմը. ովքե՞ր են դասավանդում Ձեր ամբիոնում:
- Ամբիոնում դասավանդում են տուրիզմի ոլորտում մեծ փորձ ունեցող դասախոսներ, որոնք, ժամանակակից տեսական գիտելիքներ փոխանցելուց բացի, ակտիվ կազմակերպում են մագիստրանտների գործնական աշխատանքները:
Մագիստրանտները բարձր են գնահատում տ.գ.թ., դոցենտ Անահիտ Ոսկանյանի, բ.գ.թ., դոցենտ Նարինե Վարդանյանի, բ.գ.թ., դոցենտ Գ. Գրիգորյանի, բ.գ.թ Զարուհի Հայրյանի, տ.գ.թ., դոցենտ Կ. Սարգսյանի, Կարո Սարաֆյանի և այլոց գիտելիքն ու իրենց հետ տարվող աշխատանքը:
Ամբիոնի դասախոսները նաև մաստեր-կլասս դասախոսություններ են կազմակերպել և անցկացրել Մոսկվայի, Դոնի Ռոստովի, Սանկտ Պետերբուրգի և այլ քաղաքների համալսարաններում:
- 2020 թվականից ամբողջ աշխարհը պայքարում է Covid-19 համավարակի դեմ: Ձեր կարծիքով ի՞նչ մարտահրավերների և զարգացման հնարավորությունների առջև է կանգնած այսօր տուրիզմի ոլորտը:
- Covid-19 հետևանքով տուրիզմի ոլորտը, ինչպես նաև տնտեսության բոլոր ոլորտները, մեծ անկում ապրեց:
Այսօր բոլոր երկրներում մեծ ուշադրություն են դարձնում ներքին զբոսաշրջության և ենթակառուցվածքի զարգացման հարցերին: Միջազգային տուրիստական շուկայում այսօր մեծ պահանջարկ ունի առողջարանային զբոսաշրջությունը, որը զարգացման մեծ հեռանկարներ ունի նաև Հայաստանի Հանրապետությունում: Այն մեր երկրում ավելի գրավիչ և արդյունավետ կազմակերպելու և անցկացնելու համար կարելի է համադրել նաև տուրիզմի մյուս տեսակների հետ, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն զբոսաշրջության միջազգային շուկայում:

Магистерская программа "Управление туризмом" МНОЦ НАН РА и глобальное развитие сферы туризма в мире
Отдел карьеры и по связям с общественностью МНОЦ НАН РА продолжает осуществлять интервью с руководителями различных магистерских программ МНОЦ НАН РА с целью предоставления нашим читателям исчерпывающей информации о возможностях и магистерских программах Центра. Ниже мы представляем интервью с Заруи Айрян, руководителем магистерской программы «Управление туризмом» Центра.
- Сегодня туризм - одна из самых быстрорастущих экономик мира. Насколько магистерская программа "Управление туризмом" МНОЦ соответствует современным требованиям туристической отрасли?
- Магистерская образовательная программа МНОЦ НАН РА по управлению туризмом отражает все глобальные тенденции развития туризма в мире. В образовательную программу "Управление туризмом" Центра включены основные курсы по специальностям: "Туроперейтинг", "Гостиничный бизнес и услуги", "Законодательство о туризме", "Международные ресурсы туризма" и т. д. Благодаря этим курсам занятий выпускники получают соответствующие знания, чтобы состояться для работы в сфере туризма.
На кафедре работают высококвалифицированные преподаватели в данной области. Наряду с преподаванием теоретических знаний они обеспечивают студентов практической работой в отелях и турфирмах различных категорий Еревана.
Профессорско-преподавательский состав кафедры ежегодно проходит стажировки в Армении, России и других странах, и это помогает обеспечить процесс передачи студентам современных знаний. Образовательная программа "Управление туризмом" Центра соответствует программам международного туризма, которые преподаются в университетах европейских стран и Российской Федерации.
- В каком формате организуются курсы занятий и какие возможности предоставляет Центр для магистрантов?
- В процессе лекций по образовательной программе "Управление туризмом" применяются новые технологии, организуются презентации и вебинары. Проводятся практические занятия (кроме аудиторных работ) в "Гранд Отеле Ереван", "Рамада", "Ани Плаза", "Армения Травел" и на других предприятиях. Благодаря этим практическим занятиям студенты получают возможность подробно ознакомиться с деятельностью отелей, турфирм, работой их основных отделов, видами реклам, способами их организации, PR-мероприятиями и т. д.
- В чем заключается преимущество образовательной программы "Управление туризмом" МНОЦ НАН РА по сравнению с аналогичными специальностями других вузов РА?
- В рамках образовательной программы "Управление туризмом" Центра преподается электронная программа туризма "Amadeus", которая не числится на факультетах туризма других вузов. Наш Центр сотрудничает с московским офисом "Amadeus", который один из тренингов для своих сотрудников организовал в МНОЦ.
Преимуществом также является и тот факт, что стажировки студентов МНОЦ были организованы не только в Армении, но и в Российском государственном университете туризма и сервиса, в гостинице "Tbilisi Marriott Hotel" Грузии, где проводились SWOT-анализы и работы по изучению туристической инфраструктуры.
- У вас заключён договор о сотрудничестве с университетами туризма и сервиса Москвы и Ростова - на -Дону. Какие возможности дает это сотрудничество студентам МНОЦ?
- В рамках образовательной программы "Управление туризмом" МНОЦ НАН РА заключён договор с Российским государственным университетом туризма и сервиса, согласно которому с 2022 года в сфере туризма будут проводиться совместные исследовательские и практические работы, лекции, вебинары в сфере туризма.
С 15 сентября 2021 года по образовательной программе "Управление туризмом" действует сотрудничество с Бизнес-школой Государственного университета Ростова-на-Дону, в рамках которого проводятся онлайн-лекции. Преподаватели Российской бизнес-школы /канд. тур. наук, доцент Альмухамедова О. А. и кандидат тур. наук, доцент Григоренко Т. М./ преподают студентам МНОЦ "Управление качеством на предприятиях индустрии туризма и гостеприимства" и "Маркетинговые исследования в сфере HoReCa", давая нашим студентам актуальные знания в области туризма. В свою очередь, МНОЦ НАН РА организовал онлайн-курс занятий "Межкультурная коммуникация" для студентов Ростовского университета. Курс занятий ведет доктор наук, доцент Г. Григорян, и его лекции уже удостоились высокой оценки.
- Какие еще международные программы и сотрудничество можете предложить студентам кафедры?
- В настоящее время готовится новая программа, которая предназначена для проведения совместной образовательной и исследовательской работы с Государственным университетом Грузии.
- Преподавательский состав играет существенную роль в эффективности организации курсов занятий. Кто преподает на вашем факультете?
- На кафедре работают специалисты с большим опытом работы в сфере туризма. Кроме передачи студентам современных теоретических знаний они активно организуют их практическую работу. Магистранты высоко ценят знания Анаит Восканян /доцент, канд. тур. наук/, Нарине Варданян /доцент, канд. фил. наук/, Г. Григорян /доцент, канд. фил. наук/, Заруи Айрян /канд. фил. наук/, К. Саргсяна /канд. тур. наук, доцент/, Каро Сарафяна и других. Преподаватели кафедры также успешно проводили мастер-классы в университетах Москвы, Ростова-на-Дону и Санкт-Петербурга.
- С 2020 года весь мир борется с пандемией Covid-19. На ваш взгляд, с какими вызовами и возможностями развития может сегодня столкнуться сфера туризма?
- Вследствие Covid-19 индустрия туризма, как и все отрасли экономики, пережила резкий спад. Сегодня во всех странах большое внимание уделяется вопросам развития внутреннего туризма и инфраструктуры. На международном туристическом рынке большим спросом пользуется курортный туризм, который имеет большие перспективы развития в Республике Армения. Для большей привлекательности и эффективной организации курортного туризма его необходимо сочетать с другими видами туризма, пользующимися большим спросом на международном туристическом рынке.
Ниже представляем вашему вниманию видеоролик по магистерской образовательной программе "Управление туризмом" - https://www.youtube.com/watch?v=9TmGUzDaBxI