ԳԿՄԿ շրջանավարտ Անուշավան Մուշեղյանը՝ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր
Դեկտեմբերի 9, 2021
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը տեղեկացնում է, որ ս/թ դեկտեմբերի 3-ին նախագահական նստավայրում հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ մի շարք դատավորների երդմնակալության պաշտոնական արարողությունը: Պատիվ ունենք նշելու, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Իրավագիտություն» կրթական ծրագրի շրջանավարտ Անուշավան Մուշեղյանը ևս նրանց շարքերում էր՝ որպես Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:
ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը սրտանց շնորհավորում է Անուշավան Մուշեղյանին դատավորի անչափ պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու համար և մաղթում նորանոր ձեռքբերումներ և հաղթանականեր ինչպես արդարադատության, այնպես էլ հանրային այլ ոլորտներում:
Հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը զրուցել է Անուշավան Մուշեղյանի հետ. ստորև ներկայացնում ենք հատված զրույցից:
- Որքանո՞վ է ԳԿՄԿ-ում ստացած ուսումը նպաստել դատավոր դառնալու Ձեր որոշմանը։
- Ի պատասխան Ձեր առաջին հարցադրման՝ նշեմ, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, ինչպես նաև իմ ուսանած մյուս ուսումնական հաստատությունները իրենց ուրույն դերն ունեցել իմ մասնագիտական հմտությունների ու գիտելիքների ձեռքբերման գործում:
- Դուք նաև դասավանդման փորձ ունեք, կշարունակե՞ք արդյոք մանկավարժական գործունեությունը:
- Այո ես 2018 թվականից ի վեր դասավանդում եմ Եվրոպական համալսարանի իրավագիտության ամբիոնում: Ներկայումս կանխատեսվող ծանրաբեռնվածությանը զուգահեռ կփորձեմ շարունակել դասավանդել, քանի որ մեծ սիրով և պատասխանատվությամբ եմ վերաբերվում այդ գործին:
- Դուք մշտապես աջակցել եք ԳԿՄԿ-ում կազմակերպվող իրավաբանական դպրոցի դասընթացներին, որպես փորձառու իրավաբան՝ ի՞նչ կարծիք ունեք դպրոցի և նրա ընձեռած հնարավորությունների մասին։
- Կարծում եմ Ձեր նախաձեռնությունը շատ մարդակենտրոն է և հարթակ է մասնագիտական որակավորման բարձրացման և կատարելագործման համար:
- Որպես ԳԿՄԿ շրջանավարտ և փորձառու իրավաբան՝ ի՞նչ մասնագիտական խորհուրդներ կտաք ԳԿՄԿ «Իրավաբանություն» կրթական ծրագրի մագիստրանտներին։
- Հետևյալ խորհուրդը կտայի մեր ապագա իրավաբան մասնագետներին, թող ապահովեն իրավագիտության ուսումնասիրության անընդհատությունը և զուգահեռաբար ուսումնասիրելով դատական պրակտիկան ու արտասահմանյան երկրների փորձը:
- Ո՞րն է եղել ամենամեծ ձեռքբերոմը ԳԿՄԿ-ում ուսանելու տարիներին։
- Ես միշտ լավագույն ձեռքբերում եմ համարում մարդկային ձեռքբերումը: Ուսումնառության տարիներին, բացի ընկերներ ձեռք բերելուց, նաև ստացել եմ գիտելիքներ, որոնք կիրառում եմ և դեռ շատ կկիրառեմ:

Выпускник МНОЦ НАН РА Анушаван Мушегян - судья суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области
Декабрь 9, 2021
Отдел карьеры и по связям с общественностью МНОЦ НАН РА сообщает, что 3 декабря сего года в резиденции президента РА при участии президента Армена Саргсяна состоялась официальная церемония принесения присяги ряда судей. Для нас большая честь отметить, что среди них был Анушаван Мушегян /выпускник образовательной магистерской программы "Юриспруденция" МНОЦ НАН РА/ в качестве судьи суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области.
Отдел карьеры и по связям с общественностью МНОЦ от души поздравляет Анушавана Мушегяна по поводу вступления в ответственную должность судьи с пожеланиями новых достижений и побед как в правосудии, так и в других общественных сферах.
Отдел карьеры и по связям с общественностью МНОЦ взял интервью у Анушавна Мушегаяна, фрагмент которого представляется ниже.
- Насколько, в какой степени полученное образование в МНОЦ повлияло на ваше решение стать судьей?
- В ответ на ваш первый вопрос отмечу, что Международный научно-образовательный центр Национальной академии наук и другие учебные заведения, где я учился, сыграли важную роль в приобретении моих профессиональных знаний и навыков.
- У вас также имеется преподавательский опыт. Продолжите ли педагогическую деятельность?
- Да, с 2018 года я преподаю на кафедре юриспруденции Европейского университета. В настоящее время параллельно с предстоящей нагрузкой попытаюсь продолжить преподавательскую деятельность, поскольку с большой любовью и ответственностью отношусь к этой работе.
- Вы всегда поддерживали организуемые в МНОЦ курсы занятий юридической школы. Что вы думаете, как опытный юрист, о школе и её возможностях, которые она предлагает?
- Я считаю, что ваша инициатива ориентирована на людей и является хорошей платформой для развития, повышения и совершенствования профессиональной квалификации.
- Как выпускник МНОЦ НАН РА и опытный юрист, какой профессиональный совет вы бы дали студентам по специальности "Юриспруденция" Центра?
- Будущим юристам дал бы следующий совет: обеспечивать непрерывность изучения правоведения, параллельно исследуя судебную практику и опыт зарубежных стран.
- Что явилось вашим самым большим достижением за годы обучения в МНОЦ?
- Самым лучшим достижением считаю человеческие отношения. За годы учебы в МНОЦ, кроме приобретения друзей, я получил знания, которые применяю и буду ещё долго, много их применять.