Ս. թ. մայիսի 17-ին Տուշայի համալսարանում (Վիտերբո, Իտալիա) տեղեկատվական օր էր՝ նվիրված Հայաստանի և Վրաստանի համալսարանների հետ հաջողված համագործակցության պատմությանը:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս, միջազգայնացման պատասխանատու Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ԳԿՄԿ-ի և Տուշայի համալսարանի միջև հաջողված համագործակցության պատմությունը: Ծրագրի շնորհիվ Տուշայի համալսարանում ուսումն են ստացել 4 ասպիրանտ և 3 մագիստրանտ, իսկ ներկա պահին բնապահպանություն և գործարար վարչարարություն մասնագիտություններով ուսանում են երկու ասպիրանտ և 6 մագիստրանտ: Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց ասպիրանտների և մագիստրանտների փոխանակման ծրագրի արդյունքները, որոնք հնարավորություն ընձեռեցին ուսանողներին իրենց ղեկավարների հետ համատեղ հոդվածներ ունենալու միջազգային գրախոսվող ամսագրերում, զեկույցներով ներկայանալու հեղինակավոր միջազգային գիտաժողովներին, ստանալու բարձրորակ կրթություն և իրականացնելու բարձրակարգ հետազոտություններ:
Այնուհետև ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն, ԳԿՄԿ դասախոս Լիլիթ Սահակյանը ներկայացրեց Էկոկենտրոնում իրականացվող հետազոտությունները, միջազգային հետազոտական ծրագրերը և նախագծերը: Հանդիպման ավարտին ԳԿՄԿ գիտքարտուղար Ատոմ Մխիթարյանը ներկայացրեց Կենտրոնի պատմությունը, ուսումնառության առանձնահատկությունները և միջազգայնացման ուղին:
Տեղեկատվական օրվա ավարտից հետո ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հանդիպեց Տուշայի համալսարանում սովորող ուսանողներին, քննարկեցին նրանց ուսումնառության ընթացքը, հաջողություններն ու խնդիրները:

Делегация МНОЦ НАН РА в университете Туша
17 мая 2019 года в университете Туша (Витербо, Италия) был информационным днем, посвященным истории успешного сотрудничества между университетами Армении и Грузии.
Ответственный за интернационализацию, преподаватель кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА Давид Пипоян представил историю успешного сотрудничества между МНОЦ и университетом Туша в рамках программы международной кредитной мобильности "Эразмус+". Благодаря этой программе 4 аспиранта и 3 магистранта из Армении получили образование в университете Туша, а в настоящее время учатся 2 аспиранта и 6 магистрантов по специальностям – экология и бизнес-администрирование.
Давид Пипоян представил результаты программы по обмену аспирантов и магистрантов, благодаря которой студенты получили возможность печатать статьи совместно со своими руководителями в международных рецензируемых журналах, выступать с докладами на престижных международных конференциях, получить качественное образование и осуществлять исследования высококлассного уровня. В свою очередь, преподаватель МНОЦ и замдиректора Центра экологоноосферных исследований НАН РА Лилит Саакян представила проводимые в экоцентре исследования, международные исследовательские программы и проекты.
В заключение встречи ученый секретарь Атом Мхитарян МНОЦ представил историю, особенности обучения и пути интернационализации МНОЦ НАН РА. После окончания информационного дня делегация встретилась с обучающимися из МНОЦ студентами в университете Туша, обсудив их учебный процесс, успехи и проблемы.