ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ Տուշայի համալսարանի միջազգային վերապատրաստման շաբաթին
Ս/թ մայիսի 22-26-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը մասնակցում է Իտալիայի Տուշայի համալսարանում կազմակերպված միջազգային վերապատրաստման շաբաթին: ԳԿՄԿ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ԳԿՄԿ վարչակազմի անդամներ, ինչպես նաև «Իրավագիտություն», «Տնտեսագիտություն և կառավարում» և «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Վերապատրաստման շաբաթի առաջին օրը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը մասնակիցներին ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գործունեությունը, բուհի միջազգային կրեդիտային ծրագրերը, մասնավորապես Էրազմուս+ KA107 ծրագրի շրջանակներում Տուշայի համալսարանի հետ իրականացվող միջազգային կրեդիտային ծրագրերի վիճակագրական տվյալները և ծրագրերի ընթացքում ձեռք բերված հաջողություններն ու առաջընթացը: Արուսյակ Հարությունյանը նաև ներկայացրեց Էրասմուս+ նմանատիպ ծրագրերի «շահագործման» ուղիները, մասնավորապես նշեց, թե ինչպես են կրեդիտային շարժունության ծրագրերը նպաստում գիտակրթական միջազգային կենտրոնում դասավանդվող առարկաների մոդեռնիզացմանը, ինչպես նաև ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կատարվող հետազոտությունների միջազգայնացմանը:
Այնուհետև ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի և ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» համատեղ ամբիոնի դասախոս, Իտալիայի Տուշայի համալսարանի սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց վերջին տարիներին ԳԿՄԿ-ի և Էկոկենտրոնի համատեղ իրականացվող «ՄԵՆՎԻՊՐՈ» կարողությունների զարգացման ծրագիրը, որի շրջանակներում ստեղծվել է միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական եզակի լաբորատորիա, որտեղ ուսանողների և արտաքին շահառուների հետ համատեղ իրականացվում են համագործակցային տարբեր հետազոտական նախագծեր՝ նպաստելով գիտության և կրթության ոլորտի զարգացմանը։ Մասնավորապես, բնագիտության ոլորտում միջազգային կրեդիտային ծրագրերին մասնակցած բոլոր ուսանողները՝ և՛ մագիստրանտները, և՛ ասպիրանտներն ունեն համատեղ հրատարակված գիտական հոդվածներ իրենց իտալացի համաղեկավարների հետ:

Делегация МНОЦ на международной неделе переподготовки университета Туши
С 22-26 мая делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА принимает участие в международной неделе переподготовки, организованной в университете Туша в Италии. В состав делегации МНОЦ входят члены руководства МНОЦ, а также представители профессорско-преподавательского состава кафедр "Юриспруденция", "Экономика и управление" и "Экология и природопользование".
В первый день международной недели переподготовки руководитель отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян представила участникам деятельность Международного научно-образовательного центра НАН РА, международные кредитные программы университета, в частности, статистические данные международных кредитных программ, реализованных с университетом Туша в рамках программы Эразмус+ КА107, а также успехи и прогресс, достигнутые в ходе программ.
Арусяк Арутюнян также представила способы "эксплуатации" аналогичных программ Erasmus+, в частности, упомянув, что программы кредитной мобильности способствуют модернизации предметов, преподаваемых в Международном научно-образовательном центре, а также интернационализации исследований, проводимых в Национальной академии наук РА.
Затем преподаватель совместной кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА и Экоцентра, доктор в области нутрициологии университета Туша в Италии Давид Пипоян представил программу развития потенциала «МЕНВИПРО», совместно реализуемый с Экоцентром и МНОЦ НАН РА, в рамках которой была создана уникальная межвузовская учебно-научно-исследовательская лаборатория, где совместно со студентами и другими заинтересованными сторонами осуществляются различные совместные исследовательские проекты, тем самым способствуя на развитие науки и образования. В частности, все студенты, участвовавшие в международных кредитных программах в области естественных наук, как магистранты, так и аспиранты имеют научные статьи, опубликованные совместно со своими итальянскими соруководителями.