ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ Տուշայի համալսարանի միջազգային վերապատրաստման շաբաթին
Ս/թ մայիսի 22-26-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը մասնակցում է Իտալիայի Տուշայի համալսարանում կազմակերպված միջազգային վերապատրաստման շաբաթին: ԳԿՄԿ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ԳԿՄԿ վարչակազմի անդամներ, ինչպես նաև «Իրավագիտություն», «Տնտեսագիտություն և կառավարում» և «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Վերապատրաստման շաբաթի առաջին օրը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը մասնակիցներին ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գործունեությունը, բուհի միջազգային կրեդիտային ծրագրերը, մասնավորապես Էրազմուս+ KA107 ծրագրի շրջանակներում Տուշայի համալսարանի հետ իրականացվող միջազգային կրեդիտային ծրագրերի վիճակագրական տվյալները և ծրագրերի ընթացքում ձեռք բերված հաջողություններն ու առաջընթացը: Արուսյակ Հարությունյանը նաև ներկայացրեց Էրասմուս+ նմանատիպ ծրագրերի «շահագործման» ուղիները, մասնավորապես նշեց, թե ինչպես են կրեդիտային շարժունության ծրագրերը նպաստում գիտակրթական միջազգային կենտրոնում դասավանդվող առարկաների մոդեռնիզացմանը, ինչպես նաև ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կատարվող հետազոտությունների միջազգայնացմանը:
Այնուհետև ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի և ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» համատեղ ամբիոնի դասախոս, Իտալիայի Տուշայի համալսարանի սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց վերջին տարիներին ԳԿՄԿ-ի և Էկոկենտրոնի համատեղ իրականացվող «ՄԵՆՎԻՊՐՈ» կարողությունների զարգացման ծրագիրը, որի շրջանակներում ստեղծվել է միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական եզակի լաբորատորիա, որտեղ ուսանողների և արտաքին շահառուների հետ համատեղ իրականացվում են համագործակցային տարբեր հետազոտական նախագծեր՝ նպաստելով գիտության և կրթության ոլորտի զարգացմանը։ Մասնավորապես, բնագիտության ոլորտում միջազգային կրեդիտային ծրագրերին մասնակցած բոլոր ուսանողները՝ և՛ մագիստրանտները, և՛ ասպիրանտներն ունեն համատեղ հրատարակված գիտական հոդվածներ իրենց իտալացի համաղեկավարների հետ:

On May 22-26, the delegation of the International Scientific-Educational Center of NAS RA participated in the International Training Week organized at the University of Tuscia in Italy. Members of ISEC administration, as well as representatives of the teaching staff of the Departments of "Jurisprudence", "Economics and Management" and "Environmental Protection and Nature Management" were included in the ISEC delegation.
On the first day of the training week, Arusyak Harutyunyan, Head of ISEC NAS RA Foreign Affairs Department, presented to the participants the activities of ISEC NAS RA, the university's international credit programs, in particular, the statistical data of the international credit programs implemented with Tuscia University within the framework of the Erasmus+ KA107 program, and the progress achieved throughout the programs. Arusyak Harutyunyan also introduced the ways of "exploiting" similar Erasmus+ programs, highlighting in particular how the credit mobility programs help modernize the courses taught at ISEC and internationalize the research carried out at the RA National Academy of Sciences.
Davit Pipoyan, lecturer of the joint department of "Environmental Protection and Nature Management" of ISEC NAS RA and Ecocenter, Dr. of nutrition of Tuscia University in Italy, afterwards presented the "MENVIPRO" capacity development program jointly implemented by ISEC NAS RA and the Ecocenter in past years, within the framework of which a unique inter-university educational and scientific research laboratory was created, where numerous collaborative research projects are implemented jointly with students and external stakeholders, thus contributing to the development of science and education. In particular, all master's and postgraduate students taking part in international credit programs have co-published scientific articles with their Italian co-supervisors.