Աշխատանքային քննարկումներ Տուշայի համալսարանում
Ս/թ մայիսի 22-26-ը Իտալիայի Տուշայի համալսարանում կազմակերպված «Աշխատակազմի վերապատրաստման միջազգային շաբաթ»-ին մասնակից ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև տնօրենության անդամներ՝ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանն ու արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը։
Աշխատանքային խումբն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեց որակի ապահովման վերաբերյալ կլոր սեղան-քննարկումներին, ներկայացրին ԳԿՄԿ որակի ապահովման համակարգն ու գործող մեխանիզմները, հընթացս ծանոթացան ինչպես Տուշայի համալսարապի, այնպես էլ մասնակից 10 և ավելի երկրների բուհերի որակի ապահովման մոտեցումներին և սկզբունքներին։
Մայիսի 25-ին որակի ապահովմանը նվիրված պլենար նիստը բացեց Տուշայի համալսարանի որակի կենտրոնի նախագահ Ֆրանչեսկո Սեստիլին, ով մանրամասն զեկույց ներկայացրեց որակի ներքին և արտաքին ապահովման մեխանիզմների մասին։ Այնուհետև տեղի ունեցավ աշխատանքային քննարկում, որի ընթացքում յուրաքանչյուր բուհ ներկայացավ իր ուրույն առանձնահատկություններով և փորձով։ Հանդիպման ընթացքում Ն. Վարդանյանը պայմանավորվածություններ ձեռք բերեց միջազգային գործընկերների հետ հետագա համագործակցության շարունակականության և նոր համատեղ նախագծերի իրականացման շուրջ։
Մայիսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանն ու արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը՝ ԳԿՄԿ դասախոս Դավիթ Պիպոյանի ուղեկցությամբ առանձին հանդիպում ունեցան Տուշայի համալսարանի արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Սիմոնե Սևերինիի հետ, որի ընթացքում քննարկվեց համատեղ դոկտորական ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարները։

Панельные обсуждения в университете Туши
22-26 мая делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА участвовала в "Международной Неделе Переподготовки Персонала", организованной в университете Туши в Италии, в состав которой входили члены дирекции - декан Атом Мхитарян, руководитель отдела обеспечения качества образования Нарине Варданян и руководитель отдела внешних связей Арусяк Арутюнян.
Рабочая группа приняла активное участие в обсуждениях по обеспечению качества, представила систему и действующие механизмы обеспечения качества МНОЦ, ознакомилась с подходами и принципами обеспечения качества как университета Туши, так и вузов из 10 и более стран.
25 мая пленарное заседание, посвященное обеспечению качества, открыл президент центра по обеспечению качества университета Туши Франческо Сестиль, который сделал подробный доклад о внутренних и внешних механизмах обеспечения качества. Затем состоялось планарное обсуждение, в ходе которого каждый вуз представил свой опыт. Во время встречи Н. Варданян достигла договоренностей о продолжении дальнейшего сотрудничества с международными партнерами и реализации новых совместных проектов.
25 мая в сопровождении профессора МНОЦ Давида Пипояна декан МНОЦ НАН РА Атом Мхитарян, руководитель отдела обеспечения качества Нарине Варданян и руководитель отдела внешних связей Арусяк Арутюнян провели отдельную встречу с Симоной Северини, проректором по внешним связям университета Туши, в ходе которой были обсуждены возможности и перспективы реализации совместных докторских программ.