Աշխատանքային քննարկումներ Տուշայի համալսարանում
Ս/թ մայիսի 22-26-ը Իտալիայի Տուշայի համալսարանում կազմակերպված «Աշխատակազմի վերապատրաստման միջազգային շաբաթ»-ին մասնակից ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև տնօրենության անդամներ՝ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանն ու արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը։
Աշխատանքային խումբն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեց որակի ապահովման վերաբերյալ կլոր սեղան-քննարկումներին, ներկայացրին ԳԿՄԿ որակի ապահովման համակարգն ու գործող մեխանիզմները, հընթացս ծանոթացան ինչպես Տուշայի համալսարապի, այնպես էլ մասնակից 10 և ավելի երկրների բուհերի որակի ապահովման մոտեցումներին և սկզբունքներին։
Մայիսի 25-ին որակի ապահովմանը նվիրված պլենար նիստը բացեց Տուշայի համալսարանի որակի կենտրոնի նախագահ Ֆրանչեսկո Սեստիլին, ով մանրամասն զեկույց ներկայացրեց որակի ներքին և արտաքին ապահովման մեխանիզմների մասին։ Այնուհետև տեղի ունեցավ աշխատանքային քննարկում, որի ընթացքում յուրաքանչյուր բուհ ներկայացավ իր ուրույն առանձնահատկություններով և փորձով։ Հանդիպման ընթացքում Ն. Վարդանյանը պայմանավորվածություններ ձեռք բերեց միջազգային գործընկերների հետ հետագա համագործակցության շարունակականության և նոր համատեղ նախագծերի իրականացման շուրջ։
Մայիսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանն ու արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը՝ ԳԿՄԿ դասախոս Դավիթ Պիպոյանի ուղեկցությամբ առանձին հանդիպում ունեցան Տուշայի համալսարանի արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Սիմոնե Սևերինիի հետ, որի ընթացքում քննարկվեց համատեղ դոկտորական ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարները։

Panel Discussions at the University of Tuscia
On May 22-26, the delegation of the International Scientific-Educational Center of NAS RA participated in the "International Staff Training Week" organized at Tuscia University in Italy, which included members of the Directorate: Dean Atom Mkhitaryan, Narine Vardanyan, Head of Education Quality Assurance Department and Arusyak Harutyunyan, Head of Foreign Affairs Department.
The working group took an active part in the round-table discussions on quality assurance, presented the quality assurance program and current mechanisms of ISEC, and at the same time learned about the methods and guiding principles used by Tuscia University and other universities from at least ten other countries.
Francesco Cestil, the president of the Tuscia University Quality Assurance Center, opened the plenary session on May 25 and provided a thorough report on both internal and external quality assurance mechanisms. Then each university discussed its distinct qualities and experiences during a panel discussion. N. Vardanyan came to agreements during the meeting regarding the advancement of future collaboration with international partners and the execution of brand-new collaborative projects.
On May 25, Atom Mkhitaryan, Narine Vardanyan, and Arusyak Harutyunyan, accompanied by Prof. Davit Pipoyan, had a meeting with Simone Severini, vice-rector for the Department of External Relations of Tuscia University to discuss the potential and prospects for implementing joint doctoral programs.