VERITAS ծրագրի շնորհանդեսը՝ ՀՈՐԻԶՈՆ 2020 տեղեկատվական սեմինարի շրջանակներում
Ս/թ հունիսի 11-12 Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան ՀՀ ԳԱԱ գիտական և տեխնոլոգիական ծրագրերի բաժնի նախաձեռնությամբ կազմակերպել էր տեղեկատվական սեմինար Եվրոմիության նոր շրջանակային ծրագրի` Հորիզոն 2020-ի վերաբերյալ ՀՀ ԳԱԱ բոլոր գիտական կազմակերպությունների համար: Տեղեկատվական սեմինարին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը և արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Անժելա Պապիկյանը ակադեմիական հանրությանը և օտարերկրյա հյուրերին ներկայացրին ԵՄ Տեմպուս ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա կրթության երրորդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» ծրագիրը, խնդիրներն ու նպատակները և ծրագրի ընթացքը: Մասնակիցներին նաև բաշխեցին տեղեկատվական նյութեր՝ Զալցբուգյան սկզբունքների մասին՝ անգլերեն և հայերեն լեզուներով:
Հորիզոն 2020-ը ԵՄ հետազոտության և նորարարության ամենաընդգրկուն ծրագիրն է, որի բյուջեն նախատեսված 7 տարիների համար (2014-ից 2020-ը) կազմում է 80 միլիարդ եվրո: Ծրագիրը միտված է տնտեսության զարգացմանը և կապակցելու է նորարարությունն ու հետազոտությունը` փորձելով հասնել այնպիսի գործընթացների իրականացմանը, ինչպիսիք են գիտության գերազանցությունը, արդյունաբերության առաջնայնությունը և հասարակական մարտահրավերների դիմակայությունը:
2014-2015թթ. ընթացքում Հորիզոն 2020-ի աշխատանքային փաթեթը ամփոփում է ծրագրի տարբեր բաժիններ` իրենց համապատասխան մրցույթներով: Յուրաքանչյուր բաժնում ներկայացված է ծրագրի ընդհանուր նպատակը, համապատասխան մրցույթները, նրանց թեմաները և հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետները:
Ծրագրի մասին ամբողջ տեղեկատվությունը կարելի է գտնել Եվրահանձնաժողովի հետազոտությունների և նորարարության կայքում` Participant portal բաժնում:

Презентация проекта VERITAS в рамках программы ЕС ГОРИЗОНТ 2020 для исследования и инноваций
С 11-12 июня с.г. Национальная академия наук по инициативе Международного научно-технического отдела организовала ознакомительный семинар новой рамочной программы ЕС ГОРИЗОНТ 2020 для исследования и инноваций. В рамках семинара Арусяк Арутюнян - заведующая отделом иностранных дел МНОЦ НАН РА и Анжела Папикян - главный специалист отдела иностранных дел представили проект VERITAS финансируемый программой Темпус Евросоюза на тему Третий уровень структурного развития образования на основе принципов Зальцбурга. В течении семинара участникам были предоставлены тематические материалы на армянском и английском языках.
Horizon 2020 является крупнейшей программoй ЕС исследований и инновации, с бюджетом около 80 миллиардов евро которые будут предоставлены в течение 7 лет ( с 2014 по 2020гг).
В Рабочей программе 2014-15гг. Horizon 2020 изложены возможности финансирования в рамках различных частей программы. Каждая часть описывает общие цели, соответствующие заявки и темы заявок. В каждой теме описываются предстоящие задачи, которые необходимо решить а так же ожидаемые конечные результаты. По сравнению с Седьмой рамочной программой (FP7) , в Horizon 2020 относительно меньше заявок и тем. Рабочая программа Horizon 2020 отражает предоставляет заявителям значительную свободу в их инновационных решениях.