VERITAS ծրագրի շնորհանդեսը՝ ՀՈՐԻԶՈՆ 2020 տեղեկատվական սեմինարի շրջանակներում
Ս/թ հունիսի 11-12 Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան ՀՀ ԳԱԱ գիտական և տեխնոլոգիական ծրագրերի բաժնի նախաձեռնությամբ կազմակերպել էր տեղեկատվական սեմինար Եվրոմիության նոր շրջանակային ծրագրի` Հորիզոն 2020-ի վերաբերյալ ՀՀ ԳԱԱ բոլոր գիտական կազմակերպությունների համար: Տեղեկատվական սեմինարին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը և արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Անժելա Պապիկյանը ակադեմիական հանրությանը և օտարերկրյա հյուրերին ներկայացրին ԵՄ Տեմպուս ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա կրթության երրորդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» ծրագիրը, խնդիրներն ու նպատակները և ծրագրի ընթացքը: Մասնակիցներին նաև բաշխեցին տեղեկատվական նյութեր՝ Զալցբուգյան սկզբունքների մասին՝ անգլերեն և հայերեն լեզուներով:
Հորիզոն 2020-ը ԵՄ հետազոտության և նորարարության ամենաընդգրկուն ծրագիրն է, որի բյուջեն նախատեսված 7 տարիների համար (2014-ից 2020-ը) կազմում է 80 միլիարդ եվրո: Ծրագիրը միտված է տնտեսության զարգացմանը և կապակցելու է նորարարությունն ու հետազոտությունը` փորձելով հասնել այնպիսի գործընթացների իրականացմանը, ինչպիսիք են գիտության գերազանցությունը, արդյունաբերության առաջնայնությունը և հասարակական մարտահրավերների դիմակայությունը:
2014-2015թթ. ընթացքում Հորիզոն 2020-ի աշխատանքային փաթեթը ամփոփում է ծրագրի տարբեր բաժիններ` իրենց համապատասխան մրցույթներով: Յուրաքանչյուր բաժնում ներկայացված է ծրագրի ընդհանուր նպատակը, համապատասխան մրցույթները, նրանց թեմաները և հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետները:
Ծրագրի մասին ամբողջ տեղեկատվությունը կարելի է գտնել Եվրահանձնաժողովի հետազոտությունների և նորարարության կայքում` Participant portal բաժնում:

VERITAS Project Presentation In Frames of Horizon 2020 Information Day
National Academy of Sciences on June 11-12th, 2014 at the initiative of International Science & Technology Department of NAS RA organized information day on the EU framework programme HORIZON 2020 for Research and Innovation. Within the event Arusyak Harutyunyan, head of the foreign affairs department of ISEC NAS RA and Angela Papikyan, senior specialist of the foreign affairs department presented EU TEMPUS funded project VERITAS on Structural Development of the Third Cycle Based On Salzburg Principles, its goals, objectives and procedures. The participants of the seminar were distributed informative handouts on Salzburg principles in Armenian and English languages.
Horizon 2020 is the biggest EU Research and Innovation programme with €80 billion of funding allocated for 7 years (from 2014 to 2020). It aims at economic growth relating innovation and research, at science excellence, industrial leadership and resistance to societal challenges. It promises more breakthroughs and discoveries taking great ideas from the lab to the market.
Horizon 2020 working package for 2014-2015 covers different parts of the programme with according calls. General description of the programme, topics and deadlines of the calls are laid out in every part. The whole information of the programme as well as Horizon 2020 announced calls can be found in the European commission research and innovation web site in the Participant portal: http://ec.europa.eu/